Zakaz urządzania przyjęć koleżeńskich i ofiarowywania oraz przyjmowania upominków w zakładach pracy.

PISMO OKÓLNE Nr 107
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1971 r.
w sprawie zakazu urządzania przyjęć koleżeńskich i ofiarowywania oraz przyjmowania upominków w zakładach pracy.

Jak wynika z listów obywateli i sygnałów z prasy, pomimo obowiązujących zakazów nadal na terenie niektórych urzędów i instytucji oraz zakładów pracy, z okazji różnych osobistych uroczystości poszczególnych pracowników, wręczane są upominki i kwiaty zakupywane na koszt tych organizacji lub ze składek pracowników, a także organizowane przyjęcia koleżeńskie. Osobami w ten sposób honorowanymi są przede wszystkim przełożeni pracowników, a okazję stwarzają przeważnie rocznice ich urodzin, imieniny itp.
Zdarza się też, że podarkiem oraz kwiatami obdarzane są osoby nie zatrudnione w danym zakładzie pracy, np. pracownicy jednostek nadrzędnych lub osoby zajmujące eksponowane pozycje w administracji państwowej, centralnej bądź terenowej, w instytucjach i organizacjach społecznych.

Szkodliwość społeczna tego rodzaju praktyk jest oczywista. Wielu pracowników bierze udział w tych uciążliwych w sumie kosztownych składkach i przyjęciach tylko z musu, aby nie być posądzonym o niechęć w stosunku do organizatorów imprez albo osób, dla których są urządzane. Powoduje to również znaczne straty czasu. Zwyczaje takie spotykają się także z negatywną oceną w odczuciu społeczeństwa. Wiadomości o urządzanych imprezach i wręczanych upominkach wywołują nieprzychylne komentarze i niezadowolenie, co nie pozostaje bez ujemnego wpływu na atmosferę pracy i współżycia.

W związku z powyższym ustala się, co następuje:

1.
Zabrania się urządzania na koszt urzędów, instytucji i zakładów pracy oraz ze składek pracowników przyjęć koleżeńskich, niezależnie od stanowiska pracownika, dla którego uczczenia organizowane jest takie przyjęcie.
2.
Zabrania się dokonywania wśród pracowników zbiórek na zakup upominków przeznaczonych dla przełożonych, współpracowników, a także osób spoza urzędów, instytucji i zakładów pracy.
3.
Zabrania się przyjmowania wszelkiego rodzaju upominków przez przełożonych od podwładnych.
4.
Zabrania się ofiarowywania upominków osobom spoza urzędu, instytucji i zakładu pracy zakupywanych ze środków tych urzędów, instytucji bądź zakładów pracy lub ze składek zebranych wśród pracowników; zakaz dotyczy także upominków dla pracowników jednostek nadrzędnych nad zakładem pracy oraz dla osób zatrudnionych w innym pionie administracji państwowej, jak też dla działaczy i pracowników instytucji i organizacji społecznych.
5.
Tracą moc:
1)
okólnik nr 11 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1948 r. w sprawie zbiórek na podarki i przyjęć koleżeńskich w urzędach,
2)
pismo okólne nr 91 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie urządzania przyjęć koleżeńskich i zbierania składek na prezenty w zakładach pracy.

Proszę Obywateli Ministrów (Kierowników urzędów centralnych) i Przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) o zapewnienie przestrzegania postanowień pisma okólnego i wyciąganie surowych konsekwencji służbowych w stosunku do pracowników nie stosujących się do tych postanowień.

Zaleca się organizacjom spółdzielczym i społecznym stosowanie postanowień pisma okólnego.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024