Rozliczenia z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 sierpnia 1971 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych.

Na podstawie § 32 uchwały nr 86 Rady Ministrów z dnia 3 maja 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 29, poz. 184) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą przedsiębiorstw oraz zjednoczeń (jednostek równorzędnych) określonych w § 1 uchwały nr 86 Rady Ministrów z dnia 3 maja 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 29, poz. 184), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Jednostki, o których mowa w § 1, dokonują rozliczeń:
1)
półrocznych,
2)
rocznych.
2.
Rozliczeń dokonuje się narastająco od początku roku gospodarczego.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń ze zjednoczeniami (jednostkami równorzędnymi), zwanymi dalej "jednostkami rozliczającymi", z tytułu:
1)
dotacji na fundusz premiowy łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
2)
wpłat z zysku (§ 2 ust. 3 pkt 2 i § 3 ust. 5 uchwały),
3)
dotacji na pokrycie strat,
4)
dotacji na finansowanie wzrostu zapasów do wysokości 70% ogólnej wartości zapasów na koniec roku gospodarczego,
5)
odprowadzenia nadwyżek funduszu własnego w obrocie,
6)
renty gruntowej,
7)
funduszu inwestycyjno-remontowego (§ 10 ust. 2 i 4 uchwały).
2.
Jednostki rozliczające prowadzą w Banku Rolnym, zwanym dalej "bankiem", dla rozliczeń wymienionych w ust. 1 rachunek funduszu rezerwowego.
3.
Jednostki rozliczające wyodrębniają w ewidencji poszczególne rodzaje wpłat na rachunek funduszu rezerwowego i wypłat z tego rachunku oddzielnie za poszczególne okresy obrachunkowe.
§  4.
Jednostki rozliczające dokonują rozliczeń z budżetem centralnym lub budżetem terenowym w zależności od tego, jakim planem są one objęte.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują zaliczkowych wpłat na rachunek funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej z tytułu:
1)
nadwyżek funduszu własnego w obrocie:
a)
w wysokości 1/2 planowanej rocznej wpłaty, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 15 dni przed upływem półrocza,
b)
pozostałej sumy - do wysokości określonej planem - w terminie 15 dni przed upływem roku gospodarczego,
2)
renty gruntowej w wysokości ustalonej rocznej wpłaty - w terminie do 31 grudnia.
2.
Przedsiębiorstwa otrzymują z jednostki rozliczającej zaliczkowe dotacje na pokrycie planowanych strat oraz na sfinansowanie wzrostu wartości zapasów (§ 3 ust. 1 pkt 4):
1)
w wysokości 1/2 planowanej rocznej sumy dotacji, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 10 dni po upływie półrocza,
2)
pozostałą sumę - do wysokości określonej planem - w terminie 10 dni po upływie roku gospodarczego.
§  6.
1.
Rozliczenia wynikowe przedsiębiorstw z tytułów, o których mowa w § 3, następują na podstawie rocznych sprawozdań finansowych - w terminie 5 dni od daty ich zatwierdzenia.
2.
Zyski nieprawidłowe przedsiębiorstw, wynikające z zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych, do wysokości zysku bilansowego podlegają przekazaniu w całości na rachunek funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej. Przedsiębiorstwa, których sprawozdania finansowe wykazują straty, nie rozliczają się z tytułu zysku nieprawidłowego.
3.
Przy rozliczeniu rocznym, od kwot podlegających pokryciu z funduszu rezerwowego lub przekazaniu na ten fundusz potrąca się sumy zaliczek z poszczególnych tytułów przekazanych lub otrzymanych w ciągu roku.
4.
Przedsiębiorstwa i jednostki rozliczające obowiązane są sporządzać roczne rozliczenia na drukach urzędowego nakładu.
§  7.
Przepisy § 2-6 stosuje się również do zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstw, a działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  8.
Podstawę dokonywania przez bank wypłat na pokrycie wydatków związanych z działalnością zjednoczenia stanowi zatwierdzony przez Ministra Rolnictwa (przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej) plan finansowy zjednoczenia. Bank dokonuje wypłat z tytułu funduszu płac do wysokości ustalonej w planie.
§  9.
Oprócz rachunku środków na utrzymanie zjednoczenia zjednoczenie posiada w Banku Rolnym następujące rachunki:
1)
rachunek środków funduszu rezerwowego,
2)
rachunek środków funduszu inwestycyjnego zjednoczenia (w zjednoczeniach objętych planowaniem centralnym),
3)
inne rachunki na podstawie obowiązujących przepisów.
§  10.
1.
Akumulowanie środków na rachunku funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej oraz wypłaty z tego funduszu regulują przepisy § 21-23 uchwały.
2.
Pozostała część funduszu rezerwowego po pokryciu potrzeb określonych w § 22 uchwały podlega przekazaniu do budżetu w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia zbiorczego sprawozdania finansowego.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwa przesyłają do jednostki rozliczającej rozliczenia roczne w terminie 5 dni od daty zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych.
2.
Jednostki rozliczające sporządzają i przesyłają zbiorcze zestawienie rozliczeń, o których mowa w ust. 1, oraz rozliczenie z budżetem do wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych. Właściwym wydziałem finansowym dla jednostek rozliczających się z budżetem terenowym jest wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej siedziby jednostki rozliczającej, a dla jednostek rozliczających się z budżetem centralnym Wydział Finansowy Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy.
3.
Rozliczenia, o których mowa w ust. 2, jednostki rozliczające przesyłają w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia zbiorczych rocznych sprawozdań finansowych.
4.
Wydziały finansowe przesyłają sprawdzone zbiorcze rozliczenia przedsiębiorstw z jednostką rozliczającą i jednostki rozliczającej z budżetem, po jednym egzemplarzu do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego.
5.
Rozliczenia zbiorcze, o których mowa w ust. 4, przesyła się w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia zbiorczego rocznego sprawozdania finansowego jednostki rozliczającej.
§  12.
1.
Wydziały finansowe badają przebieg i sprawdzają prawidłowość rozliczeń jednostek rozliczających i przedsiębiorstw. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach wydziały finansowe obowiązane są sprostować rozliczenie, zawiadamiając o tym właściwe jednostki rozliczające.
2.
W razie niedokonania przez przedsiębiorstwo lub jednostkę rozliczającą należnych wpłat na rzecz budżetu, przedsiębiorstwo lub jednostka rozliczająca obowiązane są przekazać w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem na rachunek dochodów właściwego budżetu w wydziale finansowym odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  13.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 3 lipca 1964 r. w sprawie trybu rozliczeń państwowych gospodarstw rolnych z budżetem (Monitor Polski Nr 48, poz. 233),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 1964 r. w sprawie gospodarki finansowej pomocniczych gospodarstw rolnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa (Monitor Polski Nr 62, poz. 285).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia:
1)
1 kwietnia 1971 r. w stosunku do Zjednoczenia Państwowych Gospodarstw Rybackich i przedsiębiorstw w nim zgrupowanych,
2)
1 lipca 1971 r. w stosunku do pozostałych zjednoczeń i przedsiębiorstw.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024