Zasady planowania i rozliczania usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 lipca 1971 r.
w sprawie zasad planowania i rozliczania usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 20, poz. 149 i z 1970 r. Nr 14, poz. 123) oraz w związku z art. 91 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zakładów budżetowych, jednostek budżetowych, spółdzielni oraz organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów, zwanych dalej "jednostkami gospodarki uspołecznionej", i ustala zasady planowania oraz rozliczania następującej działalności gospodarczej tych jednostek:
1)
usług, obejmujących czynności wymienione w klasyfikacji usług, stanowiącej załącznik do zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 marca 1970 r. w sprawie klasyfikacji usług (Zeszyt Metodologiczny nr 24 z 1971 r., wydany przez Główny Urząd Statystyczny), opłacane z przychodów pieniężnych ludności lub jednostek gospodarki nie uspołecznionej, zwanych dalej "usługami dla ludności",
2)
usług wymienionych w wykazie usług świadczonych dla gospodarki uspołecznionej, stanowiącym załącznik do zarządzenia, obejmujących czynności opłacane przez jednostki gospodarki uspołecznionej z funduszów własnych, kredytów bankowych lub z funduszów społecznych przekazanych im do dysponowania, zwanych dalej "usługami dla jednostek gospodarki uspołecznionej".
2.
Przez jednostki budżetowe, do których stosuje się przepisy zarządzenia, należy rozumieć jednostki budżetowe prowadzące działalność usługową określoną w ust. 1 w formie gospodarstw pomocniczych lub środków specjalnych.
3.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1) 2
przedsiębiorstw, zakładów i jednostek budżetowych podległych Ministrowi Komunikacji, z wyjątkiem przedsiębiorstw zgrupowanych w Zjednoczeniu Zaplecza Technicznego Motoryzacji i pomocniczych przedsiębiorstw usługowych kolei, Ministrowi Łączności, Ministrowi Oświaty i Wychowania, Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministrowi Rolnictwa, Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, z wyjątkiem Wojewódzkich Warsztatów Ortopedycznych, oraz Ministrowi Żeglugi
2)
kółek rolniczych i spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie prowadzą działalność usługową określoną w § 1 ust. 1 na podstawie następujących wskaźników, wyodrębnionych w planach techniczno-ekonomicznych oraz w planach operatywnych:
1)
wartości usług dla ludności,
2)
wartości usług dla jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
zatrudnienia,
4)
funduszu płac osobowego, bezosobowego, honorariów i prowizji,
5)
wyniku finansowego z działalności usługowej,

zwanych dalej "wskaźnikami działalności usługowej".

2.
Zakłady i jednostki budżetowe prowadzą działalność usługową na podstawie wyodrębnionych w planach finansowych wskaźników:
1)
wpływów za usługi określone w § 1 ust. 1,
2)
zatrudnienia i funduszu płac dla tej działalności.
3.
Wartość usług dla ludności jest wskaźnikiem dyrektywnym.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej powinny wyodrębniać w ewidencji księgowej wpływy oraz koszty i wyniki finansowe działalności usługowej.
2. 3
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą nie wyodrębniać w swoich planach techniczno-ekonomicznych i operatywnych oraz w ewidencji księgowej funduszu płac, kosztów i wyniku finansowego z działalności usługowej w tych wypadkach, gdy albo wartość usług dla ludności lub dla jednostek gospodarki uspołecznionej, albo wartość łączna usług dla ludności i dla jednostek gospodarki uspołecznionej stanowi nie mniej niż 65%, a w jednostkach świadczących usługi i wytwarzających wyroby przeznaczone do sprzedaży rynkowej nie mniej niż 50% całej planowanej wartości sprzedaży wyrobów i usług jednostki gospodarki uspołecznionej, pod warunkiem zachowania tej proporcji w trakcie wykonywania planów. W tych wypadkach uważa się zatrudnienie i cały fundusz płac jednostki gospodarki uspołecznionej za związane z działalnością usługową, określoną w § 1 ust. 1.
§  4. 4
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przy ustalaniu w planach techniczno-ekonomicznych (planach finansowych) wskaźników działalności usługowej opierają się na własnym rozeznaniu kształtowania się zapotrzebowania na usługi i określają we własnym zakresie zatrudnienie i fundusz płac w rozmiarach niezbędnych do wykonania usług, pod warunkiem że planowany wynik finansowy z tej działalności nie będzie zakładać straty spowodowanej planowaną nadwyżką kosztów nad wartością sprzedaży usług, a w zakresie działalności jednostek budżetowych pod warunkiem niekorzystania z dotacji budżetowej.
2.
Zasady określone w ust. 1 mają zastosowanie również do nadzorowanych przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska:
1) 5
uspołecznionych przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, wykonujących usługi określone w § 1 zarządzenia, które w 1972 r. były rentowne, a po 1 stycznia 1973 r. staną się deficytowe w wyniku wprowadzenia nowych zasad finansowania gospodarki remontowej oraz tych, które staną się deficytowe w związku ze zmianą cen produktów naftowych i regulacjami płac dokonanymi w 1974 r.
2)
jednostek gospodarki uspołecznionej, które obok planowej deficytowej działalności usługowej prowadzą inną rentowną działalność gospodarczą, z której może być pokryty niedobór powstały w związku ze świadczeniem usług, pod warunkiem niekorzystania z dotacji budżetowej.
3. 6
W jednostkach wymienionych w ust. 2 pkt 1 przez planowany wynik finansowy, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć wynik finansowy bez dopłaty budżetowej, a zmiana zadań w zakresie usług (§ 5) nie może powodować zwiększenia w ciągu roku planowanej dopłaty budżetowej.
§  5.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą zwiększać w swoich planach operatywnych (finansowych) zadania w zakresie usług dla ludności oraz dla jednostek gospodarki uspołecznionej, jak też zmieniać rodzaje usług o różnej pracochłonności i w związku z tym dokonywać zmiany planowanego funduszu płac, przy zachowaniu wymagań zarządzenia dotyczących wyniku finansowego (§ 4).
§  6.
1.
Wskaźniki działalności usługowej stanowią podstawę ewidencji i rozliczeń w właściwymi oddziałami banków finansujących (wydziałami finansowymi prezydiów właściwych rad narodowych).
2.
Jeżeli w dwóch następujących po sobie kwartałach jednostka gospodarki uspołecznionej nie osiągnie planowanego wyniku finansowego z działalności usługowej, bank finansujący jej działalność może zastosować wobec niej środki oddziaływania kredytowego oraz powinien wystąpić do jednostki nadrzędnej nad tą jednostką gospodarki uspołecznionej o przedstawienie programu usprawnienia działalności usługowej.
3.
Jeżeli planowany wynik finansowy z działalności usługowej nie został osiągnięty na skutek niewłaściwego gospodarowania funduszem płac, jednostka nadrzędna równocześnie z przedstawieniem programu, o którym mowa w ust. 2, powinna podjąć decyzję o nadaniu wskaźnikom zatrudnienia i funduszu płac jednostki gospodarki uspołecznionej charakteru dyrektywnego. Przy następnym rozliczeniu kwartalnym ewentualne wypłaty ponad dyrektywną wielkość funduszu płac uznaje się za przekroczenia funduszu płac, podlegające sankcjom na ogólnych zasadach.
4.
Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika, że przyjęty w planie techniczno-ekonomicznym wynik finansowy z działalności usługowej nie został osiągnięty, nadpłaty funduszu płac związanego z działalnością usługową planowaną na IV kwartał uznaje się za przekroczenie funduszu płac podlegające sankcjom na zasadach ogólnych.
§  7.
Szczegółowe zasady kontroli i rozliczania funduszu płac związanego z działalnością usługową ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy § 2 dotyczące wyodrębnienia wskaźników działalności usługowej w planach techniczno-ekonomicznych obowiązują od dnia 1 stycznia 1971 r., a w planach operatywnych od dnia 1 lipca 1971 r.

ZAŁĄCZNIK 7

WYKAZ USŁUG ŚWIADCZONYCH DLA GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Lp. Symbole branży lub podbranży według klasyfikacji usług Określenie branż i podbranż usług
1 065 Usługi związane z wyrobami metalowymi przemysłowymi
2 067 Usługi związane z wyrobami metalowymi powszechnego użytku
3 082 Usługi związane z maszynami, urządzeniami i narzędziami rolniczymi dla gospodarki leśnej
4 084 Usługi związane z maszynami i urządzeniami dla handlu i innych działów gospodarki narodowej
5 085 Usługi związane z urządzeniami dźwigowo-transportowymi
6 091 Usługi związane ze środkami automatyzacji, techniki obliczeniowej i biurowej
7 094 Usługi związane z aparaturą pomiarową oraz urządzeniami laboratoryjnymi
8 095 Usługi związane z wyrobami przemysłu optycznego
9 097 Usługi związane z narzędziami, aparatami i urządzeniami medycznymi oraz weterynaryjnymi
10 102 Usługi związane ze środkami transportu samochodowego
11 104 Usługi związane z rowerami i pochodnymi
12 107 Usługi związane z pozostałymi środkami transportu
13 113 Usługi związane z wyrobami elektrotechnicznymi osobno nie wymienionymi
14 115 Usługi związane z wyrobami przemysłu elektronicznego i teletechnicznego
15 13701 Usługi związane z ogumieniem środków transportu, maszyn, urządzeń oraz rowerów i motorowerów
13705 Usługi związane z obuwiem gumowym i tekstylno-gumowym
16 151 Usługi szklarskie
17 173 Usługi stolarki budowlanej
18 174 Usługi meblarsko-tapicerskie i stolarskie
19 17701 Usługi kołodziejskie
17702 Usługi związane ze sprzętem sportowym i turystycznym
20 20201 Usługi związane z tkaninami transporterowymi i oponowymi
20203 Naprawa sieci
21 20701 Usługi związane z plandekami itp.
20704 Usługi związane z artykułami włókienniczymi gospodarczymi
22 21803 Usługi związane z artykułami sportowymi i turystycznymi z tkanin
21804 Usługi związane z odzieżą roboczą, ochronną i służbową z tkanin
23 22201 Usługi szewskie
24 22301 Usługi kuśnierskie
25 22705 Usługi rymarskie
26 281 Usługi związane z instrumentami muzycznymi, wyrobami przemysłu filmowego i fotografiki
27 282 Usługi związane z zabawkami i grami towarzyskimi
28 28805 Usługi związane z wyrobami ortopedycznymi
29 311-314, 344-345 Usługi remontowo-budowlane, instalacyjne, instalacyjno-elektryczne, studniarskie i wodno-melioracyjne, wykonywane przez przedsiębiorstwa i zakłady nie obejmowane planem w dziale gospodarki narodowej budownictwo
30 704 Dystrybucja gazu bezprzewodowego
31 705 Pranie i farbowanie
32 70801 Usługi kominiarskie
33 711 Usługi hotelarskie
34 713 Ochrona przeciwpożarowa
35 714 Usługi pogrzebowe i cmentarne
36 83601 Nagrywanie i przegrywanie twórczości radiowej na taśmy magnetofonowe
37 88204 Usługi moteli
38 95101 Usługi fryzjerskie
39 95201 Usługi fotograficzne
40 954 Usługi porządkowe
41 681 Przewozy osób środkami komunikacji miejskiej
42 69101 Rozprowadzanie wody z sieci
43 70101 Dystrybucja energii cieplnej
44 71201 Usługi łaziennicze
45 86801 Usługi wszelkich protezowni
46 882 Usługi w zakresie turystyki
47 95301 Usługi w zakresie tłumaczenia
48 63202 Usługi związane ze skupem przez spółdzielnie pracy surowców wtórnych i odpadków użytkowych
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.
2 § 1 ust. 3 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.

3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.
5 § 4 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.
6 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.
7 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 22 marca 1973 r. (M.P.73.16.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1973 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1974 r. (M.P.75.1.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.43.273

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady planowania i rozliczania usług przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 16/07/1971
Data ogłoszenia: 27/08/1971
Data wejścia w życie: 27/08/1971, 01/01/1971, 01/07/1971