Szczegółowe warunki produkcji i wprowadzania do obrotu dietetycznych środków spożywczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 kwietnia 1971 r.
w sprawie szczegółowych warunków produkcji i wprowadzania do obrotu dietetycznych środków spożywczych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dietetyczne środki spożywcze, odżywki i używki przeznaczone do celów dietetycznych wolno produkować w zakładach przeznaczonych wyłącznie do ich produkcji lub w wyodrębnionych oddziałach zakładów produkujących również inne środki spożywcze.
2.
W uzasadnionych wypadkach Główny Inspektor Sanitarny może zezwolić na produkcję dietetycznego środka spożywczego, odżywki lub używki przeznaczonej do celów dietetycznych w zakładzie (oddziale) produkującym inne środki spożywcze, pod warunkiem zastosowania odrębnego cyklu produkcyjnego w odpowiednich warunkach sanitarnych.
3.
Dietetyczne środki spożywcze, odżywki i używki przeznaczone do celów dietetycznych zwane są dalej "środkami dietetycznymi", a zakłady i oddziały określone w ust. 1 - "zakładami produkującymi środki dietetyczne".
§  2.
Pomieszczenia produkcyjne zakładu produkującego środki dietetyczne powinny być wyposażone w urządzenia i aparaty zapewniające ciąg procesów produkcyjnych bez krzyżowania się dróg poszczególnych faz produkcji.
§  3.
Komórka sprawująca kontrolę wewnętrzną jakości zdrowotnej w zakładzie produkującym środki dietetyczne powinna być wyposażona lub mieć możność bieżącego korzystania z laboratorium fizyko-chemicznego i mikrobiologicznego, dostosowanego do rodzaju produkowanych środków dietetycznych.
§  4.
1.
Kierownik zakładu produkującego środki dietetyczne jest obowiązany opracować dla każdego stanowiska pracy lub działu (oddziału) regulamin ustalający wymagania dotyczące:
1)
sanitarnych warunków, które powinny być przestrzegane przy pracach na poszczególnych stanowiskach lub w poszczególnych działach,
2)
higieny osobistej pracowników,
3)
zakresu czynności objętych samokontrolą jakości zdrowotnej.
2.
Regulaminy, o których mowa w ust. 1, powinny być uzgodnione z właściwym powiatowym (miejskim, dzielnicowym, portowym) inspektorem sanitarnym.
§  5.
Produkcja środków dietetycznych może się odbywać wyłącznie według ustanowionej Polskiej Normy lub normy branżowej.
§  6.
1.
Surowce używane do produkcji środków dietetycznych powinny odpowiadać wymaganiom ustalonym dla najwyższej jakości zdrowotnej danego surowca.
2.
Surowce używane do produkcji środków dietetycznych powinny być poddawane szczególnej kontroli, jeżeli odpowiednie wymagania zostaną ustalone w zezwoleniu na produkcję danego środka dietetycznego.
3.
Środki dietetyczne nie mogą zawierać pozostałości środków chemicznych stosowanych przy uprawie i ochronie roślin ponad ilość określoną jako dopuszczalną w zezwoleniu na produkcję danego środka dietetycznego.
§  7.
1.
Do produkcji środków dietetycznych nie wolno używać środków farmaceutycznych, chemicznych ani substancji dodatkowych dozwolonych, z wyjątkiem substancji przewidzianych w zezwoleniu na produkcję danego środka spożywczego.
2.
Środki dietetyczne nie powinny zawierać zanieczyszczeń technicznych innych pod względem rodzaju lub ilości niż określone w zezwoleniu. Środki dietetyczne nie mogą być napromieniane lub poddawane działaniu prądów o wysokiej częstotliwości.
3.
Środki dietetyczne w postaci konserw powinny być poddawane sterylizacji lub pasteryzacji.
§  8.
Środki dietetyczne powinny być wprowadzane do obrotu w jednostkowym opakowaniu fabrycznym, w ilościach dostosowanych do potrzeb nabywców indywidualnych oraz odbiorców zbiorowych.
§  9.
1.
Na jednostkowym opakowaniu fabrycznym środka dietetycznego powinien być umieszczony odpowiedni napis informacyjny "Dietetyczny środek spożywczy" lub "Odżywka" oraz oznaczenia wskazujące:
1)
nazwę środka, jego przeznaczenie i numer zezwolenia na produkcję,
2)
skład surowcowy z uwzględnieniem ilości substancji dodatkowych i składników, których zawartość jest ograniczona lub ma szczególne znaczenie,
3)
datę przydatności do spożycia i sposób przechowywania,
4)
nazwę i adres zakładu, który wyprodukował dany środek,
5)
w miarę potrzeby - sposób przygotowania do spożycia.
2.
Środek dietetyczny nie może być po upływie terminu przydatności do spożycia wprowadzany do obrotu ani używany do produkcji innych środków dietetycznych.
§  10.
1.
Zakłady, które wprowadzają do obrotu środki dietetyczne, powinny je przechowywać w warunkach podanych na jednostkowym opakowaniu fabrycznym.
2.
W zakładach, o których mowa w ust. 1, powinny być wydzielone stoiska lub półki dla środków dietetycznych.
§  11.
Odstępstwa od wymagań ustalonych w § 8 i 10 mogą być stosowane w zakresie i na warunkach określonych w zezwoleniu na produkcję danego środka spożywczego.
§  12.
1.
Zakłady, które w dniu wejścia w życie zarządzenia produkują środki dietetyczne, obowiązane są w ciągu roku od dnia wejścia w życie zarządzenia wprowadzić ustalone w nim wymagania lub wystąpić do powiatowego (miejskiego, dzielnicowego, portowego) inspektora sanitarnego o przedłużenie tego terminu.
2.
Inspektor sanitarny może przedłużyć termin przewidziany w ust. 1, nie dłużej jednak niż o 6 miesięcy.
3.
Zakłady produkujące w dniu wejścia w życie dietetyczne środki spożywcze i odżywki, w których nie ma wydzielonych oddziałów, obowiązane są zorganizować takie oddziały w ciągu roku od dnia wejścia w życie zarządzenia lub po upływie tego terminu zaniechać produkcji tych artykułów. Nie dotyczy to wypadków, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024