Ustalenie regulaminu odznaki "Wzorowego Sprzedawcy".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 15 grudnia 1970 r.
w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Wzorowego sprzedawcy".

Na podstawie § 5 uchwały nr 648 Prezydium Rządu z dnia 18 września 1954 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Wzorowego Sprzedawcy" (Monitor Polski Nr 93, poz. 1023 i z 1970 r. Nr 28, poz. 235) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin odznaki "Wzorowego Sprzedawcy", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 6 lutego 1957 r. w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Wzorowego Sprzedawcy" (Monitor Polski Nr 26, poz. 178).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

REGULAMIN ODZNAKI "WZOROWEGO SPRZEDAWCY"

§ 1. Odznaka "Wzorowego Sprzedawcy", zwana dalej "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym, nadawanym wzorowo pracującym sprzedawcom, bufetowym, kelnerom oraz kierownikom sklepów i sal konsumpcyjnych, zwanym dalej "sprzedawcami".

§ 2. Odznaka posiada trzy stopnie:

1)
I stopień koloru złotego,
2)
II stopień koloru srebrnego,
3)
III stopień koloru brązowego.

§ 3. 1. Odznakę stanowi przeznaczony do noszenia znaczek metalowy o średnicy 30 mm.

2. Odznaka przedstawia: z lewej strony - gmach fabryki z 3 kominami, z prawej strony - snop zboża, w środku zaś - emblematy Merkurego (skrzydlaty hełm i laska opleciona wężami), wyobrażające handel jako spójnię między miastem i wsią. Symbole otoczone są wstęgą z napisem "Wzorowy Sprzedawca".

3. Wzór odznaki zawiera załącznik nr 1, wzór legitymacji uprawniającej do noszenia odznaki zawiera załącznik nr 2.

§ 4. Odznakę nosi się na wierzchniej odzieży z lewej strony. Zamiast odznaki można nosić miniaturkę odznaki.

§ 5. 1. Z wnioskiem o przyznanie odznaki występuje kierownik (zarząd) jednostki organizacyjnej po zasięgnięciu opinii rady zakładowej (miejscowej); wniosek ten przedstawia kierownikowi (zarządowi) jednostki nadrzędnej.

2. Kierownik (zarząd) nadrzędnej jednostki organizacyjnej przesyła zaopiniowany pozytywnie wniosek odpowiednio:

1)
Ministrowi Handlu Wewnętrznego - jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych bezpośrednio Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
2)
innemu właściwemu ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) - jeżeli chodzi o pracowników jednostek organizacyjnych podległych tym ministrom w celu zatwierdzenia wniosku i wystąpienia do Ministra Handlu Wewnętrznego o nadanie odznaki;
3)
przewodniczącemu prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - jeżeli chodzi o pracowników pozostałych uspołecznionych jednostek organizacyjnych.

§ 6. 1. Wręczenie odznaki i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.

2. Wręczenia odznaki dokonuje właściwy minister lub podsekretarz stanu (kierownik urzędu centralnego), przewodniczący lub członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Właściwy minister może upoważnić do wręczenia odznaki kierownika nadrzędnej jednostki organizacyjnej (§ 5). Przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może upoważnić do wręczenia odznaki kierownika organu do spraw handlu prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej. Wręczenie odznaki pracownikom jednostek spółdzielczych lub społecznych może dokonać z upoważnienia przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) członek zarządu nadrzędnej jednostki organizacyjnej lub osoba przez zarząd upoważniona.

§ 7. Odznakę III stopnia może uzyskać sprzedawca, który wykaże się ciągłością pracy w zawodzie przez okres trzech lat i w okresie tym:

1)
wykazuje szczególną troskę o mienie społeczne i rzetelnie wykonuje zlecone mu obowiązki;
2)
dba o usprawnienie pracy na swoim odcinku i przyczynia się do obniżenia kosztów własnych zakładów;
3)
sprawnie i uprzejmie obsługuje klientów (konsumentów);
4)
wykazuje szczególną dbałość o utrzymanie właściwego asortymentu oraz jakości towarów albo potraw;
5)
dba o higienę i estetykę miejsca pracy;
6)
jest aktywny w pracy społecznej i bierze czynny udział w podnoszeniu kwalifikacji innych pracowników zakładu;
7)
nie był karany za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

§ 8. Odznakę II stopnia może uzyskać sprzedawca, który wykaże się ciągłością pracy w zawodzie przez okres 4 lat, posiada odznakę III stopnia oraz spełnia warunki wymienione w § 7 pkt 1-7.

§ 9. Odznakę I stopnia może uzyskać sprzedawca, który wykazał się ciągłością pracy w zawodzie przez okres 6 lat, posiada odznakę II stopnia oraz spełnia warunki wymienione w § 7 pkt 1-7.

§ 10. Organ powołany do nadawania odznaki "Wzorowego Sprzedawcy" może w wyjątkowych wypadkach nadać odznakę I lub II stopnia sprzedawcy nie posiadającemu odznaki niższego stopnia, jeżeli wyróżnia się on szczególnie wysokimi kwalifikacjami wymaganymi do uzyskania odznaki oraz wykaże się ciągłością pracy przewidzianą dla danego stopnia odznaki (§§ 8 i 9).

§ 11. Osoby wyróżnione odznaką mają pierwszeństwo w:

1)
awansie zawodowym,
2)
skierowaniu na szkolenie,
3)
przydziale mieszkań,
4)
lecznictwie sanatoryjnym,
5)
skierowaniu na wczasy pracownicze,
6)
uzyskaniu dla swoich dzieci miejsc na koloniach i obozach.

§ 12. Organ powołany do nadawania odznaki cofnie odznakę nadaną sprzedawcy w razie ukarania go prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 13. W razie utraty odznaki albo legitymacji odznaczony powinien zgłosić o tym w terminie 7 dni kierownikowi zakładu pracy, ten zaś obowiązany jest zawiadomić organ, który nadał odznakę. Organ ten wyda duplikat.

Załączniki

Załącznik nr 1.

WZÓR ODZNAKI "WZOROWEGO SPRZEDAWCY"

(pominięty)

Załącznik nr 2.

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI "WZOROWEGO SPRZEDAWCY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024