Zwiększenie zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.

UCHWAŁA Nr 68
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1971 r.
w sprawie zwiększania zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w odniesieniu do jednostek planu centralnego oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w odniesieniu do jednostek planu terenowego wydadzą w terminie do dnia 30 kwietnia 1971 r. wytyczne w sprawie zwiększania zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, powinny - przy uwzględnieniu przepisów niniejszej uchwały - zawierać w szczególności:
1)
określenie stanowisk pracy, na których w zależności od specyfiki danej branży, potrzeb organizacyjnych i warunków pracy należałoby przede wszystkim stwarzać możliwości zatrudniania kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy,
2)
sugestie co do rozkładu czasu pracy kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin przy uwzględnieniu potrzeb produkcji bądź usług wykonywanych na danym stanowisku pracy, na przykład: 4 godziny każdego dnia, 3 dni pracy w tygodniu w pełnym wymiarze godzin przy pozostałych 3 dniach wolnych, praca co drugi dzień w pełnym wymiarze czasu,
3)
orientacyjne minimalne wskaźniki udziału kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy,
4)
zobowiązanie zakładów pracy do konsultowania z właściwymi dla miejsca położenia zakładów wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych przewidywanego zasięgu organizowania miejsc pracy dla kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy, jak również metod rekrutacji kandydatek do tych prac.
§  2.
1.
Kobiety mogą być zatrudniane w niepełnym wymiarze czasu pracy we wszystkich działach gospodarki narodowej i na wszystkich stanowiskach pracy z wyjątkiem prac wzbronionych kobietom.
2.
W przemyśle należy zwiększać zatrudnienie kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy nie tylko w działach pomocniczych i w administracji, ale przede wszystkim w działach produkcyjnych, w miarę możliwości przy pracach akordowych, organizując w tym celu wymienne brygady robocze.
§  3.
1.
Czas pracy kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien wynosić w zasadzie połowę czasu pracy obowiązującego w pełnym wymiarze w stosunku miesięcznym.
2.
Rozkład czasu pracy kobiet zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy powinien być elastyczny i zróżnicowany w zależności od potrzeb zakładów pracy i możliwości pracownic.
3.
Zmiana zatrudnienia kobiet pracujących dotychczas w pełnym wymiarze czasu pracy na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy może nastąpić na wniosek lub za zgodą pracownicy w drodze odpowiedniej zmiany umowy o pracę.
§  4.
Kobiety zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymują wynagrodzenie:
1)
przy miesięcznym systemie wynagradzania - proporcjonalnie do wynagrodzenia ustalonego za tę pracę w pełnym wymiarze czasu pracy,
2)
przy godzinowym systemie wynagradzania - za czas przepracowany.
§  5.
1.
Kobietom zatrudnionym co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy przysługuje prawo do zasiłków rodzinnych na ogólnie obowiązujących w tym zakresie zasadach. Zasiłek rodzinny nie przysługuje jednak, gdy kobieta lub jej małżonek są podatnikami podatku dochodowego, obrotowego lub gruntowego.
2.
Kobiety zatrudnione w instytucjach, w których przysługują zniżki kolejowe, mają prawo do tych zniżek, jeżeli są zatrudnione co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.
3.
Kobietom zatrudnionym co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy przysługują świadczenia w naturze lub ekwiwalent pieniężny według norm stosowanych w danym zakładzie pracy, w wymiarze proporcjonalnym do czasu pracy. Właściwi ministrowie określą, w miarę potrzeby, szczegółowe zasady udzielania tych świadczeń.
§  6.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do przedkładania Prezesowi Rady Ministrów, a w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, szczegółowej informacji dotyczącej zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy według stanu w dniu 31 grudnia, w układzie wojewódzkim w terminie do dnia 15 lutego i w układzie resortowym w terminie do dnia 28 lutego każdego roku.
§  7.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym stosowanie przepisów zawartych w niniejszej uchwale.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.23.151

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zwiększenie zatrudnienia kobiet w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Data aktu: 02/04/1971
Data ogłoszenia: 26/04/1971
Data wejścia w życie: 26/04/1971