Zwiększenie i zmniejszenie funduszu statutowego w przedsiębiorstwie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 kwietnia 1971 r.
w sprawie zwiększania i zmniejszania funduszu statutowego w przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie § 13 ust. 2 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) i § 9 ust. 2 uchwały nr 177 Rady Ministrów, z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 294) oraz § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz statutowy przedsiębiorstwa odzwierciedla wartość jego środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartość środków obrotowych i zachodzące w nim zmiany.
2.
Fundusz statutowy dzieli się na:
1)
fundusz statutowy w środkach trwałych, obejmujący środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
2)
fundusz statutowy w środkach obrotowych.
§  2.
W przedsiębiorstwach nowo utworzonych fundusz statutowy stanowi równowartość otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych i obrotowych oraz dotacji budżetowych na nabycie lub wytworzenie środków obrotowych.
§  3.
1.
Fundusz statutowy w środkach trwałych podlega zwiększeniu o:
1)
środki trwałe i wartości niematerialne i prawne przyjęte do eksploatacji w wyniku zakończenia inwestycji i po uregulowaniu zobowiązań wobec dostawców (wykonawców) inwestycji oraz spłacie wszelkich innych zadłużeń związanych z realizacją inwestycji, w tym także zaciągniętych kredytów bankowych,
2)
wartość zakończonych remontów kapitalnych w przedsiębiorstwach, w których zgodnie z odrębnymi przepisami wartość ta zmniejsza umorzenie środków trwałych,
3)
nieodpłatnie otrzymane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
4)
podwyżki cen środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku urzędowej zmiany cen,
5)
nadwyżkę umorzenia ponad wartość początkową likwidowanych środków trwałych w wypadkach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Fundusz statutowy w środkach trwałych podlega zmniejszeniu o:
1)
kwoty okresowego umorzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2)
nieodpłatnie przekazane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
3)
obniżki cen środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wyniku urzędowej zmiany cen,
4)
nie umorzona część wartości początkowej likwidowanych środków trwałych w wypadkach określonych odrębnymi przepisami.
3.
Fundusz statutowy w środkach obrotowych podlega zwiększeniu o:
1)
część zysku bilansowego, która zgodnie z odrębnymi przepisami może być na ten cel przeznaczona,
2)
dotacje otrzymane z budżetu lub ze środków funduszów specjalnych na ten cel przeznaczone,
3)
wzrost wartości środków obrotowych w wyniku urzędowej zmiany cen, o ile przepisy wprowadzające tę zmianę tak stanowią,
4)
wartość nieodpłatnie otrzymanych środków obrotowych,
5)
wartość środków obrotowych przyjętych do eksploatacji w wyniku zakończenia inwestycji i po uregulowaniu zobowiązań wobec dostawców (wykonawców) inwestycji oraz spłacie wszelkich innych zadłużeń związanych z realizacją inwestycji, w tym także zaciągniętych kredytów bankowych,
6)
wartość środków obrotowych nabytych ze środków funduszów specjalnych i przekazanych przedsiębiorstwu.
4.
Fundusz statutowy w środkach obrotowych podlega zmniejszeniu o:
1)
nadwyżkę odpisów z zysku przewidzianych w przepisach regulujących zasady gospodarki finansowej ponad zysk bilansowy,
2)
nadwyżkę straty bilansowej powiększonej o odpisy wymienione w pkt 1 ponad kwotę przypadających na pokrycie straty i odpisów dotacji z budżetu lub środków funduszów specjalnych,
3)
zmniejszenie wartości środków obrotowych w wyniku urzędowej zmiany cen, o ile przepisy wprowadzające tę zmianę tak stanowią,
4)
wartość nieodpłatnie przekazanych środków obrotowych,
5)
wartość zużycia środków obrotowych nabytych ze środków funduszów specjalnych i przekazanych przedsiębiorstwu w wypadkach określonych odrębnymi przepisami.
§  4.
Poza wypadkami wymienionymi w § 3 fundusz statutowy przedsiębiorstwa może ulegać zwiększeniom i zmniejszeniom z przyczyn i w wypadkach określonych przepisami szczególnymi.
§  5.
Wysokość oraz zmiany funduszu statutowego w środkach trwałych oraz funduszu statutowego w środkach obrotowych powinny być ujęte w rachunkowości przedsiębiorstw w sposób umożliwiający ustalenie wysokości zmian z poszczególnych tytułów.
§  6.
1.
Równowartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków obrotowych, jakie przedsiębiorstwo powierza swym zakładom, oddziałom oraz innym jednostkom działającym według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, stanowi ich fundusz środków wydzielonych.
2.
Warunkiem utworzenia funduszu środków wydzielonych jest nałożenie na utworzone zakłady, oddziały i inne jednostki organizacyjne obowiązku samodzielnego prowadzenia własnej rachunkowości i sporządzania bilansów oraz innych sprawozdań finansowych.
3.
Do funduszów środków wydzielonych mają odpowiednio zastosowanie przepisy § 1-5.
§  7.
Równowartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz środków obrotowych powierzonych kombinatowi lub centrali zjednoczenia stanowi ich fundusz statutowy, natomiast równowartość środków kombinatu lub centrali zjednoczenia powierzonych zakładom wchodzącym w skład kombinatu lub działającym przy centrali zjednoczenia stanowi fundusz środków wydzielonych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.22.141

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwiększenie i zmniejszenie funduszu statutowego w przedsiębiorstwie.
Data aktu: 06/04/1971
Data ogłoszenia: 20/04/1971
Data wejścia w życie: 20/04/1971