Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 9 lutego 1971 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego".

Na podstawie § 7 uchwały nr 7 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1971 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" (Monitor Polski Nr 5, poz. 29) w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" jest odznaką w kształcie koła o średnicy 27 mm, koloru srebrnego dla odznaki srebrnej, złotego dla odznaki złotej. Na licowej stronie odznaki znajduje się po wewnętrznym obwodzie koła napis "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego". W wewnętrznym mniejszym kole znajduje się rysunek skóry z wkomponowanymi elementami czółenka i igły z nitką. Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce z agrafką, koloru odpowiadającego randze odznaczenia w kształcie prostokąta o wymiarach 25 x 7 mm, z rysunkiem liści laurowych symetrycznie umieszczonych na płaszczyźnie baretki. Na odwrocie odznaki umieszczony jest napis w trzech centralnie rozmieszczonych wierszach "Ministerstwo Przemysłu Lekkiego".
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację, stwierdzającą nadanie odznaki, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
1.
Odznaka może być przyznana wieloletniemu prcownikowi resortu przemysłu lekkiego, który oprócz spełnienia warunków wynikających z § 4 i co najmniej jednego z wymagań określonych § 3 odpowiada następującym warunkom ogólnym:
1)
wykazuje dobrą znajomość swej pracy oraz pogłębia swoje wiadomości fachowe,
2)
wyróżnia się dbałością o majątek społeczny oraz nienagannie spełnia zlecone mu obowiązki,
3)
jest zdyscyplinowany i obowiązkowy,
4)
wykazuje wysoki poziom moralny i właściwą postawę społeczną.
2.
Odznaka "Zasłużonego Pracownika Przemysłu Lekkiego" może być przyznana również innym osobom niż określone w ust. 1 - za zasługi dla przemysłu lekkiego.
§  3.
W szczególności wyróżnia się odznaką pracowników przemysłu lekkiego, którzy swoją pracą przyczyniają się do:
1)
przedterminowego wykonania zadań produkcyjnych,
2)
obniżenia kosztów produkcji przez racjonalizatorstwo, wynalazczość, usprawnienia, współzawodnictwo, wprowadzanie postępu technicznego,
3)
podnoszenia stopnia bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie,
4)
zapewnienia bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń technicznych,
5)
rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy.
§  4.
1.
Odznaka srebrna "Zasłużonego Pracownika Przemysłu Lekkiego" może być przyznana pracownikowi po 10 latach, a odznaka złota po 20 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w resorcie przemysłu lekkiego.
2.
Przyznanie odznaki złotej powinno być poprzedzone przyznaniem odznaki srebrnej. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest w szczególnie uzasadnionych wypadkach, zwłaszcza w stosunku do pracowników, którzy do dnia ustanowienia odznaki osiągnęli 20 lat pracy w przemyśle lekkim.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Przemysłu Lekkiego może przyznać odznakę pracownikowi, który nie przepracował okresu wymaganego w ust. 1.
§  5.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" może być przyznana:
1)
pracownikom ministerstwa, zjednoczeń, przedsiębiorstw, instytutów i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład resortu przemysłu lekkiego,
2)
osobom nie zatrudnionym w resorcie przemysłu lekkiego za zasługi położone w dziedzinie rozwoju przemysłu lekkiego,
3)
obywatelom państw obcych za zasługi położone w dziedzinie rozwoju i umacniania współpracy międzynarodowej w zakresie przemysłu lekkiego.
§  6.
Odznakę "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego" przyznaje Minister Przemysłu Lekkiego.
§  7.
Ustala się następujący tryb przyznawania odznaki:
1.
Odznaka może być przyznana:
1)
z inicjatywy Ministra Przemysłu Lekkiego,
2)
na wniosek Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego, który uprawniony jest do składania wniosków o przyznanie odznak w stosunku do wszystkich osób odpowiadających warunkom zawartym w § 2 i w § 5,
3)
na wniosek jednostek podległych Ministrowi Przemysłu Lekkiego,
4)
na wniosek innych instytucji.
2.
Wnioski o przyznanie odznaki pracownikom przedsiębiorstw powinny być zaopiniowane przez radę robotniczą jednostki zatrudniającej kandydata do wyróżnienia, w jednostkach zaś nie posiadających rady robotniczej przez radę zakładową.
§  8.
Wniosek o przyznanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie (gdy chodzi o mężatki), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, przynależność partyjną, posiadane odznaczenia, odznaki i rok ich przyznania, wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowo opisane zasługi ze wskazaniem stażu pracy lub działalności oraz krótką charakterystykę postawy społecznej), opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej, opinię zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego. Ponadto we wniosku o przyznanie złotej odznaki należy podać datę i miejsce pracy, w którym nastąpiło przyznanie odznaki srebrnej.
§  9.
1.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister Przemysłu Lekkiego lub w jego imieniu osoba upoważniona.
2.
Odznakę wręcza się w sposób uroczysty na akademiach organizowanych z okazji "Dnia Włókniarza" lub w dniach szczególnie ważnych dla przemysłu lekkiego, jak oddanie do eksploatacji nowego zakładu produkcyjnego itp.
§  10.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  11.
1.
Ewidencję odznak przyznanych pracownikom Ministerstwa Przemysłu Lekkiego, osobom nie zatrudnionym w resorcie przemysłu lekkiego oraz obywatelom państw obcych prowadzi Ministerstwo Przemysłu Lekkiego.
2.
Ewidencję odznak przyznanych pracownikom jednostek organizacyjnych wchodzących w skład resortu przemysłu lekkiego prowadzą jednostki bezpośrednio podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego.
3.
Fakt przyznania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  12.
Utrata odznaki następuje na mocy prawomocnego wyroku sądowego skazującego wyróżnionego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych. Minister Przemysłu Lekkiego może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że przyznanie jej nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona odznaką dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna posiadania odznaki.
§  13.
1.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
2.
Za ponownie wydaną odznakę pobiera się opłatę w wysokości ceny zakupu. Odznakę wydaje się nieodpłatnie, jeżeli jej zniszczenie lub zagubienie nastąpiło w wyniku nieszczęśliwego wypadku w czasie pracy lub w związku z wykonywaniem pracy.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik nr 1

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU LEKKIEGO"

(pominięty)

Załącznik nr 2

WZÓR I OPIS DOKUMENTU ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU LEKKIEGO".

(pominięty)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.21.138

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego".
Data aktu: 09/02/1971
Data ogłoszenia: 15/04/1971
Data wejścia w życie: 15/04/1971