Kontraktacja zbóż.

UCHWAŁA Nr 66
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1971 r.
w sprawie kontraktacji zbóż.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Indywidualnym gospodarstwom rolnym, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym oraz zespołom uprawowym, które zakontraktują pod uprawę zbóż konsumpcyjnych co najmniej 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa i wykonają ustalone w umowie minimum dostawy, przysługuje premia w gotówce w wysokości 50 zł za każde 100 kg zboża sprzedanego ponad ilości wynikające z minimum dostawy przypadającej z 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa.
2.
Do obszaru gruntów ornych gospodarstw rolnych wlicza się grunty własne, grunty dzierżawione, jak również grunty Państwowego Funduszu Ziemi i inne, będące w zagospodarowaniu lub użytkowaniu - zarejestrowane w urzędowej ewidencji gruntów.
3.
Minimum sprzedaży zbóż z l zakontraktowanego hektara ustala się na podstawie wskaźnika bonitacji gruntów ornych w gospodarstwie:
1)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji

powyżej 1,1 - minimum sprzedaży zboża wynosi - 15 q/ha,

2)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji

powyżej 1 do 1,1 - minimum sprzedaży zboża wynosi - 12 q/ha,

3)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji

powyżej 0,8 do 1,0 - minimum sprzedaży zboża wynosi - 10 q/ha,

4)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji 0,8 i poniżej - minimum

sprzedaży zboża wynosi - 8 q/ha.

4.
Wskaźnik bonitacji (ust. 3) oblicza się dzieląc liczbę hektarów przeliczeniowych przez liczbę hektarów fizycznych gruntów ornych gospodarstw.
5.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu może w uzasadnionych wypadkach obniżyć ustalone minimum sprzedaży (ust. 3) w poszczególnych rejonach kraju.
6.
Minimum sprzedaży gryki z l zakontraktowanego hektara ustala się w wysokości 6 q.
§  2.
1.
Producenci kontraktujący jęczmień browarny mogą zaliczać sprzedane ponad minimum (§ 1 ust. 3) ilości jęczmienia browarnego na poczet wykonania obowiązkowych dostaw. Jęczmień ten producenci mogą dostarczać na poczet obowiązkowych dostaw przed wykonaniem umowy kontraktacji zbóż, z tym jednak że nie zwalnia to ich z obowiązku pełnego wykonania tej umowy.
2.
Za sprzedane ilości jęczmienia browarnego zaliczane na poczet obowiązkowych dostaw (ust. 1) nie przysługuje premia, o której mowa w § 1 ust. 1.
3.
Producentom kontraktującym grykę przysługiwać będą, niezależnie od uprawnień wynikających z dotychczasowych warunków kontraktacji tej uprawy, przywileje stosowane w kontraktacji zbóż, przewidziane w niniejszej uchwale, z tym że za ilości gryki dostarczonej jako zamiennik na poczet obowiązkowych dostaw zbóż nie będzie przysługiwać premia 50-złotowa, o której mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Producenci kontraktujący zboże mają prawo zakupu nawozów mineralnych na warunkach bezprocentowego kredytu towarowego. Wysokość kredytu towarowego ustalana będzie w granicach wartości nawozów, przysługujących z tytułu zawartej umowy kontraktacyjnej.
2.
Jeżeli nawozy mineralne przysługujące producentowi z tytułu umowy kontraktacyjnej w ramach bezprocentowego kredytu towarowego są sprzedawane w pełnych workach pakowanych fabrycznie i z tego tytułu powstanie nadwyżka w stosunku do ilości nawozów wynikającej z umowy, sumę bezprocentowego kredytu towarowego ustala się w wysokości odpowiadającej wartości nawozów zawartych w tych pełnych workach.
§  4.
1.
Producentom, którzy wywiążą się z zawartych umów kontraktacji zbóż, przysługuje bonifikata od cen nawozów mineralnych w wysokości 40%, niezależnie od sezonowych obniżek cen na nawozy.
2.
Bonifikatą od cen (ust. l) objęte będą nawozy zakupione przez producenta zarówno w ramach bezprocentowego kredytu towarowego (§ 3), jak i za gotówkę.
§  5.
1.
Gminne spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zobowiązane są do zorganizowania odbioru i nieodpłatnego transportu zbóż bezpośrednio od producentów, którzy zgłoszą jednorazową sprzedaż co najmniej 3 ton zboża ze swego gospodarstwa w ramach kontraktacji i obowiązkowych dostaw.
2.
Koszty związane z transportem zbóż bezpośrednio od producentów (ust. l) będą refundowane gminnym spółdzielniom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" przez przedsiębiorstwa podległe Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ".
§  6.
Minister Finansów zapewni dla spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska":
1)
bezprocentowy kredyt bankowy na sprzedaż nawozów mineralnych producentom kontraktującym zboże,
2)
środki finansowe z budżetu Państwa na wyrównanie bonifikat od cen nawozów udzielanych producentom z tytułu kontraktacji zbóż (§ 4).
§  7.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 379 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1966 r. w sprawie kontraktacji zbóż, z wyjątkiem § 11, zmieniona uchwałami nr 253 z dnia 12 sierpnia 1968 r., nr 182 z dnia 1 października 1969 r. oraz nr 115 z dnia 28 lipca 1970 r.,
2)
uchwała nr 232 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1968 r. w sprawie poprawy warunków kontraktacji gryki.
2.
Przepisy uchwał wymienionych w ust. 1 zachowują jednak moc w stosunku do kontraktacji zbóż ze zbiorów do 1971 r. włącznie.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa, Finansów, Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Prezesowi Zarządu Głównego Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do kontraktacji zbóż ze zbiorów od 1972 r. począwszy.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.21.137

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kontraktacja zbóż.
Data aktu: 02/04/1971
Data ogłoszenia: 15/04/1971
Data wejścia w życie: 15/04/1971