Wydawanie przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 29 stycznia 1970 r.
w sprawie wydawania przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 24, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Okręgowe urzędy górnicze wydają zezwolenia na oddanie do ruchu:
1)
podziemnego zakładu górniczego,
2)
nowego poziomu lub oddziału wydobywczego w podziemnym zakładzie górniczym,
3)
podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym, wymienionych w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Zezwolenia określone w § 1 okręgowe urzędy górnicze wydają na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony do okręgowego urzędu górniczego co najmniej na:
1)
2 miesiące przed zamierzonym oddaniem do ruchu podziemnego zakładu górniczego,
2)
miesiąc przed zamierzonym oddaniem do ruchu poziomu lub oddziału wydobywczego w podziemnym zakładzie górniczym,
3)
14 dni przed zamierzonym oddaniem do ruchu podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym.
3.
W uzasadnionych wypadkach okręgowy urząd górniczy może skrócić terminy określone w ust. 2.
§  3.
We wniosku o zezwolenie na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub nowego poziomu w tym zakładzie należy powołać się na wydane uprzednio zezwolenia na oddanie do ruchu poszczególnych podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu (§ 1 pkt 3).
§  4.
1.
Do wniosku o zezwolenie na oddanie do ruchu (§ 1) należy dołączyć protokół odbioru technicznego, dokonanego zgodnie z przepisami szczególnymi, a ponadto - gdy wniosek dotyczy oddziału wydobywczego lub podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym - również odpowiednią dokumentację techniczną, której zakres i tryb sporządzania oraz zatwierdzania normują przepisy szczególne.
2.
Protokół określony w ust. 1 powinien w szczególności obejmować:
1)
stwierdzenie, że podziemny zakład górniczy, poziom w tym zakładzie, oddział wydobywczy, inny obiekt lub urządzenie, którego dotyczy wniosek, wykonane zostały zgodnie z dokumentacją techniczną, a wyniki dokonanych pomiarów i prób działania zgodne są z wymaganiami przepisów, norm i dokumentacji,
2)
zezwolenie na rozpoczęcie ruchu próbnego (rozruchu) z podaniem jego warunków i wyników - w razie gdy ruch próbny (rozruch) jest wymagany przepisami szczególnymi.
3.
Protokół określony w ust. 1 może być również przedstawiony okręgowemu urzędowi górniczemu po złożeniu wniosku o zezwolenie (§ 2).
§  5.
Okręgowy urząd górniczy może zarządzić przeprowadzenie ruchu próbnego (rozruchu) nawet w wypadkach, w których nie jest on przewidziany przepisami szczególnymi, oraz określić jego zakres, sposób kontroli nad przeprowadzeniem tego ruchu i uzależnić wydanie zezwolenia od uzyskanych wyników.
§  6.
1.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenia określone w § 1 po stwierdzeniu, że uzyskane zostały wymagane przepisami szczególnymi zezwolenia, zatwierdzenia i dopuszczenia oraz że obiekt spełnia wymagania pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Okręgowy urząd górniczy może w zezwoleniu określonym w § 1 ustalić warunki prowadzenia ruchu.
§  7.
Zezwolenia określone w § 1 pkt 3 wymagane są również w razie istotnych zmian konstrukcyjnych oraz zmian warunków eksploatacji podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym. Przepisy § 2-6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PODSTAWOWYCH OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ ZAKŁADU GÓRNICZEGO

1. Szyby i szybiki wraz z urządzeniami wyciągowymi oraz urządzeniami przyszybowymi na nadszybiu i podszybiu, wieże i budynki wieżowe do urządzeń wyciągowych wraz z pomostami łączącymi je z budynkami przyszybowymi.

2. Stacje wentylatorów głównych.

3. Rozdzielnie elektryczne wysokiego napięcia wraz ze stacjami transformatorowymi na powierzchni i pod ziemią oraz główne rozdzielnie niskiego napięcia na powierzchni.

4. Główne stacje sprężarek pod ziemią i na powierzchni.

5. Stacje pomp głównego odwadniania wraz z chodnikami wodnymi, osadnikami i rurociągami odprowadzającymi wodę na powierzchnię.

6. Centrale telefoniczne, dyspozytornie, urządzenia sieci łączności oraz alarmowania załogi poza oddziałami wydobywczymi i przygotowawczymi.

7. Urządzenia głównego przewozu lokomotywami pod ziemią z remizą lokomotyw, stacjami ładowania akumulatorów trakcyjnych oraz wszystkimi drogami i urządzeniami przewodowej trakcji elektrycznej poza oddziałami wydobywczymi i przygotowawczymi.

8. Urządzenia głównego przewozu oponowego pod ziemią.

9. Główne zbiorcze urządzenia przewozu linowego w wyrobiskach o nachyleniu do 45o pod ziemią.

10. Główne urządzenia odstawy urobku do szybu pod ziemią.

11. Urządzenia do hydrourabiania i hydrotransportu pod ziemią.

12. Urządzenia podsadzki hydraulicznej na powierzchni oraz pozaoddziałowe urządzenia podsadzki suchej pod ziemią (z wyjątkiem sieci rurociągów).

13. Stacje sprężarek wysokoprężnych na powierzchni lub pod ziemią do urabiania powietrzem sprężonym metodą "Armstrong" łącznie z główną siecią rurociągów.

14. Główne składy smarów, olejów i innych materiałów łatwopalnych.

15. Stacje odmetanowania łącznie z główną siecią rurociągów.

16. Główne warsztaty podziemne.

17. Podziemne instalacje klimatyzacyjne.

18. Zakłady przeróbki mechanicznej i wzbogacania.

19. Lampiarnie.

20. Kotłownie.

21. Dźwigi osobowe, osobowo-towarowe, towarowe o udźwigu 2.000 kg i wyżej, suwnice i żurawie o napędzie mechanicznym o udźwigu 1.000 kg i wyżej.

22. Sztuczne zbiorniki wodne na powierzchni.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.5.45

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.
Data aktu: 29/01/1970
Data ogłoszenia: 19/02/1970
Data wejścia w życie: 19/02/1970