Przekazywanie i ochrona znaków geodezyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 października 1970 r.
w sprawie przekazywania i ochrony znaków geodezyjnych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 4 i art. 13 ust. 2 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia:

organ służby geodezyjnej - oznacza to jednostkę służby geodezyjnej prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa, a jeżeli w prezydium dzielnicowej rady narodowej jednostka taka nie została zorganizowana - jednostkę służby geodezyjnej prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,

osoba władająca nieruchomością - oznacza to właściciela nieruchomości albo inną osobę fizyczną lub prawną, w której faktycznym władaniu znajduje się nieruchomość.

§  2.
Przekazaniu pod ochronę podlegają:
1)
założone w terenie znaki punktów, wykonane z kamienia, betonu lub innego trwałego materiału, których istotną część stanowią centry znaków przeznaczone do oznaczania miejsca położenia poziomych i wysokościowych punktów osnów geodezyjnych oraz osnów grawimetrycznych i magnetycznych,
2)
przyjęte w charakterze znaku geodezyjnego elementy trwałe budynków i budowli, jak gałki, krzyże, maszty na wieżach, specjalnie zainstalowane tarcze, obeliski, cylindry, pręty itp.,
3)
wieże i sygnały triangulacyjne, znaki rozpoznawcze oraz specjalne rusztowania i inne urządzenia do ustawiania instrumentów pomiarowych lub wskazujące miejsca celu.
§  3.
Nie podlegają przekazaniu pod ochronę:
1)
znaki celowo ukryte pod powierzchnią ziemi,
2)
znaki umieszczone na okres przejściowy, np. w związku z prowadzoną inwestycją,
3)
graniczne znaki nieruchomości, jak również graniczne znaki jednostek podziału administracyjnego, jeżeli nie są one równocześnie znakami osnów geodezyjnych,
4)
znaki umieszczone na terenach użytkowanych lub zastrzeżonych przez władze wojskowe.
§  4.
Ochrona znaków ma na celu zabezpieczenie znaków przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub przesunięciem.
§  5.
Znak bezpośrednio po jego umieszczeniu w terenie przekazywany jest przez wykonawcę robót geodezyjnych pod ochronę osobie władającej nieruchomością. Z czynności przekazania znaku wykonawca sporządza protokół według ustalonego wzoru. Protokół podpisują wykonawca roboty geodezyjnej jako przekazujący i osoba władająca nieruchomością jako przejmująca znak pod ochronę.
§  6.
1.
Osoba władająca nieruchomością ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia biura gromadzkiej rady narodowej lub organu prezydium miejskiej, dzielnicowej lub osiedlowej rady narodowej o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przesunięciu znaku. Obowiązek zawiadomienia ciąży na osobie władającej nieruchomością również w wypadku, gdy stan zabudowy punktu geodezyjnego (wieży, sygnału lub innego urządzenia) zagraża bezpieczeństwu.
2.
Biuro gromadzkiej rady narodowej lub organ prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, dzielnicowej rady narodowej w mieście stanowiącym powiat albo rady narodowej osiedla przekazuje bezzwłocznie otrzymane zawiadomienie właściwemu organowi służby geodezyjnej.
§  7.
1.
Nadzór nad ochroną znaków sprawuje terenowo właściwy organ służby geodezyjnej.
2.
Nadzór nad ochroną znaków obejmuje:
1)
przekazywanie znaków pod ochronę,
2)
sprawowanie ochrony znaków przez osoby władające nieruchomościami,
3)
przekazywanie zawiadomień o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przesunięciu znaków.
§  8.
Zasady przekazywania znaków punktów szczegółowych osnów geodezyjnych na terenach lasów państwowych, obszarach kolejowych, terenach zamkniętych obiektów przemysłowych i na terenach kopalń pod powierzchnią ziemi określają instrukcje resortowe, wydane w porozumieniu z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.
§  9.
1.
Organy służby geodezyjnej prowadzą ewidencję znaków punktów podstawowej i szczegółowej osnowy geodezyjnej, położonych na terenie ich działania, przechowują w swych składnicach niezbędne materiały oraz aktualizują mapy przeglądowe i zbiory opisów topograficznych osnów geodezyjnych na podstawie materiałów dotyczących robót bieżących.
2.
Jednostki służby geodezyjnej resortu komunikacji oraz resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego wykonują zadania, o których mowa w ust. 1, w stosunku do znaków umieszczonych na obszarze kolejowym i terenach państwowego gospodarstwa leśnego, łącznie ze znakami umieszczonymi na granicy gruntów tych jednostek.
§  10.
1.
Inwentaryzację znaków podstawowej osnowy geodezyjnej przeprowadza Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
2.
Inwentaryzację znaków punktów szczegółowych osnów geodezyjnych przeprowadzają:
1)
jednostki służby geodezyjnej resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego - na terenach państwowego gospodarstwa leśnego,
2)
jednostki służby geodezyjnej resortu komunikacji - na obszarze kolejowym i pasach drogowych,
3)
organy służby geodezyjnej - na pozostałych terenach.
§  11.
1.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii przeprowadza przeglądy znaków punktów podstawowej osnowy poziomej i znaków punktów sieci grawimetrycznej i magnetycznej, przeglądy znaków punktów podstawowej osnowy wysokościowej oraz konserwuje i odtwarza znaki punktów podstawowej osnowy geodezyjnej.
2.
Organy służby geodezyjnej przeprowadzają przeglądy znaków punktów szczegółowej osnowy poziomej i wysokościowej oraz konserwują i odtwarzają znaki szczegółowych osnów geodezyjnych, z wyłączeniem znaków umieszczonych na obszarze kolejowym i terenach państwowego gospodarstwa leśnego.
3.
Jednostki służby geodezyjnej resortu komunikacji oraz resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego przeprowadzają, odpowiednio na obszarze kolejowym i terenach państwowego gospodarstwa leśnego, przeglądy znaków punktów szczegółowej osnowy poziomej i osnowy wysokościowej oraz konserwują i odtwarzają te znaki.
4.
Przeglądy, konserwacje i odtwarzanie znaków przeprowadza się w ramach planów rocznych oraz doraźnie w miarę potrzeby na podstawie zgłoszeń wykonawców robót i zawiadomień osób władających nieruchomością.
§  12.
Zasady ewidencji, inwentaryzacji, przeglądów, konserwacji i odtwarzania znaków określi instrukcja Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wydana w porozumieniu z zainteresowanymi resortami.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1970 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.33.263

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazywanie i ochrona znaków geodezyjnych.
Data aktu: 10/10/1970
Data ogłoszenia: 19/10/1970
Data wejścia w życie: 01/11/1970