Gospodarowanie złomami wyrobów ogniotrwałych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 7 maja 1970 r.
w sprawie gospodarowania złomami wyrobów ogniotrwałych.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 czerwca 1953 r. w sprawie przekazania Ministrowi Hutnictwa uprawnień do wydawania przepisów w sprawie ujawniania i upłynniania zbędnych i nadmiernych zapasów materiałów ogniotrwałych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej oraz gospodarowania surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych (Monitor Polski Nr A-61, poz. 746) oraz art. 1 ustawy z dnia 22 marca 1957 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w niektórych gałęziach przemysłu, budownictwa i komunikacji (Dz. U. Nr 17, poz. 86 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje gospodarkę złomami wyrobów ogniotrwałych w jednostkach gospodarki uspołecznionej, zwanymi dalej "użytkownikami", posiadającymi urządzenia cieplne z zastosowaniem wymurówki z wypalonych materiałów ogniotrwałych, o ogniotrwałości 161 sP i powyżej.
2.
Złomami ogniotrwałymi w rozumieniu zarządzenia są:
1)
zniszczone lub uszkodzone wyroby ogniotrwałe, które po przeprowadzeniu przez posiadacza odpowiedniej segregacji zostały uznane za nie nadające się do użycia we własnym zakresie,
2)
wyroby ogniotrwałe, które jako nietypowe nie nadają się do wykorzystania na potrzeby użytkownika i zostały przez Centralę Handlową Materiałów Ogniotrwałych z siedzibą w Gliwicach zakwalifikowane do złomowania,
3)
uzyskane przy rozbiórkach lub remontach urządzeń cieplnych wyroby ogniotrwałe, które nie nadają się do wykorzystania na potrzeby użytkownika,
4)
złomy wyrobów ogniotrwałych objęte normą branżową BN-67/6761-10,
5)
złomy wyrobów ogniotrwałych nie objęte normą wymienioną w pkt 4, a pochodzące z importowanych topionych bloków szklarskich, w szczególności takich, jak Corhart, Korvisit, Zetacor.
3.
Urządzeniami cieplnymi w rozumieniu zarządzenia są urządzenia przemysłowe do przeprowadzania procesów technologicznych w wysokich temperaturach, z zastosowaniem wymurówki z wypalonych materiałów ogniotrwałych, o ogniotrwałości 161 sP i powyżej.
§  2.
Skup złomów ogniotrwałych oraz sprzedaż skupionych złomów dla potrzeb jednostek gospodarki uspołecznionej powierza się na zasadzie wyłączności Przedsiębiorstwu Wtórnych Surowców Ogniotrwałych z siedzibą w Gliwicach, zwanemu dalej "Przedsiębiorstwem".
§  3.
1.
Użytkownicy przeprowadzający remont bądź rozbiórkę urządzeń cieplnych obowiązani są z uzyskanych złomów ogniotrwałych wydzielić te surowce, które są przydatne do ponownego zużycia w remontach własnych urządzeń cieplnych.
2.
Użytkownicy zobowiązani są zabezpieczyć złomy ogniotrwałe przed ich zanieczyszczeniem oraz pomieszaniem rodzajów, a po nagromadzeniu ich w ilości przynajmniej 10 ton zgłosić do skupu Przedsiębiorstwu.
3.
Zgłoszenia dokonuje się w ciągu 30 dni licząc od dnia nagromadzenia złomów ogniotrwałych, ze wskazaniem ich rodzajów i ilości.
4.
W razie posiadania przez użytkownika urządzeń cieplnych nie pozwalających na uzyskanie złomów ogniotrwałych w ilości określonej w ust. 2 w okresie jednego roku, Przedsiębiorstwo ustali w porozumieniu z użytkownikiem ilości złomów podlegające obowiązkowi zgłoszenia do skupu.
5.
Zabrania się wywożenia na hałdy złomów ogniotrwałych przed przeprowadzeniem oceny ich przydatności przez Przedsiębiorstwo.
6.
Z obowiązku odprzedaży złomów może zwolnić użytkownika jedynie Przedsiębiorstwo. Zwolnienie takie może nastąpić tylko w razie stwierdzenia nieprzydatności złomów do dalszego użytku.
§  4.
Złomy ogniotrwałe uzyskane podczas remontu i rozbiórki urządzeń cieplnych powinny być przez użytkownika ważone i ewidencjonowane, z uwzględnieniem rodzajów złomu wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 4 i 5.
§  5.
Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w § 3 ust. 2, Przedsiębiorstwo obowiązane jest zawrzeć z użytkownikiem umowę o zakup zgłoszonych złomów ogniotrwałych w terminie 14 dni od daty otrzymania zgłoszenia.
§  6.
1.
Użytkownicy mogą zlecać, a "Przedsiębiorstwo obowiązane jest przyjmować zlecenia w wypadkach gospodarczo uzasadnionych na:
1)
przeprowadzenie robót rozbiórkowych nieczynnych lub remontowanych urządzeń cieplnych, w których występują materiały ogniotrwałe,
2)
dokonanie oceny, zakwalifikowania, sortowania i czyszczenia złomów ogniotrwałych pochodzących z rozbiórki lub remontu urządzeń cieplnych.
2.
Przedsiębiorstwo wykonuje usługi, o których mowa w ust. 1, odpłatnie na podstawie umowy zawartej między stronami.
§  7.
Użytkownicy, u których przy sortowaniu i czyszczeniu złomów ogniotrwałych pracują brygady robocze Przedsiębiorstwa, obowiązani są zapewnić tym brygadom odpowiednie warunki pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz składowisko złomów i pomieszczenie zabezpieczające sprzęt.
§  8.
Przedsiębiorstwo upoważnione jest do przeprowadzania kontroli całokształtu gospodarki złomami ogniotrwałymi u użytkowników, w szczególności w zakresie ujawnienia zapasów, właściwego gromadzenia i magazynowania złomów ogniotrwałych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Hutnictwa z dnia 10 listopada 1953 r. w sprawie gospodarowania wtórnymi surowcami wyrobów ogniotrwałych (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-108, poz. 1448 i z 1954 r. Nr A-81, poz. 944).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024