Umundurowanie członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

UCHWAŁA Nr 202
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1969 r.
w sprawie umundurowania członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa, zwanego dalej w skrócie KTP, otrzymują umundurowanie na koszt zakładu pracy, w którym pełnią służbę.
2. 1
Prawo do umundurowania powstaje z dniem zawiązania stosunku służbowego lub stosunku pracy.
3.
Umundurowanie składa się z ubioru zimowego i letniego.
4.
Normy zaopatrzenia w umundurowanie oraz okresy używalności określa załącznik nr 1 do uchwały.
§  2.
1.
Umundurowanie jest koloru granatowego, dystynkcje - koloru złotego, otoki czapek - koloru ciemnobłękitnego, a obuwie - koloru czarnego.
2.
Wzory umundurowania i dystynkcji służbowych członków KTP określa załącznik nr 2 do uchwały.
3.
Wzory umundurowania i dystynkcji służbowych dla członków KTP pełniących służbę na statkach morskich oraz w portach morskich określa Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
4.
Szczegółowe zasady wydawania umundurowania określa Minister Spraw Wewnętrznych.
5.
Normy materiałów wydawanych w zamian przedmiotów gotowych oraz rodzaje i gatunki materiałów, z których wykonywane są poszczególne przedmioty, określa Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego.
§  3.
Okres używalności umundurowania liczy się od dnia faktycznego wydania.
§  4.
1.
Przedmioty umundurowania według nowych wzorów określonych w załączniku nr 1 mogą być wydane przez zakłady pracy po wyczerpaniu posiadanych zapasów umundurowania według dotychczasowych wzorów.
2.
Wydanie nowych przedmiotów umundurowania członkom KTP może nastąpić po upływie okresu używalności przedmiotów umundurowania, wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów.
§  5.
1.
W razie wydalenia ze służby lub zwolnienia na własną prośbę członek KTP obowiązany jest uiścić kwotę odpowiadającą wartości posiadanego umundurowania, obliczoną za czas od dnia rozwiązania stosunku służbowego do końca okresu używalności umundurowania.
2.
Umundurowanie przechodzi na własność użytkownika w razie rozwiązania stosunku pracy w innych wypadkach niż określone w ust. 1, a także po upływie ustalonych okresów używalności.
3. 2
Członkowie KTP, z którymi zawarto umowę o pracę na czas określony, po wygaśnięciu tej umowy zwracają posiadane umundurowanie.
§  6.
1.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania przed upływem okresu używalności członek KTP otrzymuje nowe odpowiednie umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiło bez jego winy i przy wykonywaniu obowiązków służbowych. W tych wypadkach okres używalności nowo wydanych przedmiotów należy liczyć od daty ich wydania.
2.
Jeżeli utrata lub przedwczesne zniszczenie umundurowania nastąpiło z przyczyn innych niż wymienione w ust. 1, członek KTP otrzymuje nowe umundurowanie po uiszczeniu tej części równowartości utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
3.
Zakład pracy pokrywa również koszty naprawy i prania umundurowania, jeżeli uszkodzenie lub zabrudzenie nastąpiło bez winy użytkownika i przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
§  7.
1.
W zamian za umundurowanie członkowi KTP wypłaca się równowartość pieniężną, jeżeli:
1)
nie wydano członkowi KTP przysługującego umundurowania, a stosunek służbowy lub umowa o pracę uległy rozwiązaniu,
2)
umundurowanie przydzielono członkowi KTP w terminie późniejszym od nabycia prawa,
3)
członek KTP zadeklarował użytkowanie przedmiotów umundurowania przez okres dłuższy od normatywnego.
2.
Wysokość oraz szczegółowe zasady wypłacania równowartości pieniężnej określi Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz innym zainteresowanym ministrom i prezydiom wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA DLA CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

Lp. Nazwa przedmiotu Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 Czapka garnizonowa sztuka 1 3
2 Płaszcz uniwersalny z podpinką sztuka 1 3
3 Kurtka zimowa sztuka 1 2
4 Spodnie zimowe sztuka 1 2 dla kobiet spódnica
5 Kurtka letnia sztuka 1 3
6 Spodnie letnie sztuka 1 3 dla kobiet spódnica
7 Krawat sztuka 1 2
8 Koszula sztuka 3 2
9 Szalik sztuka 1 3
10 Skarpetki para 3 1
11 Trzewiki para 1 3 dla kobiet botki
12 Półbuty para 1 3
13 Dystynkcje służbowe i oznaki komplet - odpowiednio do okresu używalności przedmiotu umundurowania, do którego zostały wydane

ZAŁĄCZNIK Nr 2 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

WZORY UMUNDUROWANIA I DYSTYNKCJI CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

grafika

1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.49.375

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Umundurowanie członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.
Data aktu: 03/11/1969
Data ogłoszenia: 22/11/1969
Data wejścia w życie: 22/11/1969