Umundurowanie członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

UCHWAŁA Nr 202
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1969 r.
w sprawie umundurowania członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa, zwanego dalej w skrócie KTP, otrzymują umundurowanie na koszt zakładu pracy, w którym pełnią służbę.
2. 1
Prawo do umundurowania powstaje z dniem zawiązania stosunku służbowego lub stosunku pracy.
3.
Umundurowanie składa się z ubioru zimowego i letniego.
4.
Normy zaopatrzenia w umundurowanie oraz okresy używalności określa załącznik nr 1 do uchwały.
§  2.
1.
Umundurowanie jest koloru granatowego, dystynkcje - koloru złotego, otoki czapek - koloru ciemnobłękitnego, a obuwie - koloru czarnego.
2.
Wzory umundurowania i dystynkcji służbowych członków KTP określa załącznik nr 2 do uchwały.
3.
Wzory umundurowania i dystynkcji służbowych dla członków KTP pełniących służbę na statkach morskich oraz w portach morskich określa Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
4.
Szczegółowe zasady wydawania umundurowania określa Minister Spraw Wewnętrznych.
5.
Normy materiałów wydawanych w zamian przedmiotów gotowych oraz rodzaje i gatunki materiałów, z których wykonywane są poszczególne przedmioty, określa Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego.
§  3.
Okres używalności umundurowania liczy się od dnia faktycznego wydania.
§  4.
1.
Przedmioty umundurowania według nowych wzorów określonych w załączniku nr 1 mogą być wydane przez zakłady pracy po wyczerpaniu posiadanych zapasów umundurowania według dotychczasowych wzorów.
2.
Wydanie nowych przedmiotów umundurowania członkom KTP może nastąpić po upływie okresu używalności przedmiotów umundurowania, wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów.
§  5.
1.
W razie wydalenia ze służby lub zwolnienia na własną prośbę członek KTP obowiązany jest uiścić kwotę odpowiadającą wartości posiadanego umundurowania, obliczoną za czas od dnia rozwiązania stosunku służbowego do końca okresu używalności umundurowania.
2.
Umundurowanie przechodzi na własność użytkownika w razie rozwiązania stosunku pracy w innych wypadkach niż określone w ust. 1, a także po upływie ustalonych okresów używalności.
3. 2
Członkowie KTP, z którymi zawarto umowę o pracę na czas określony, po wygaśnięciu tej umowy zwracają posiadane umundurowanie.
§  6.
1.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania przed upływem okresu używalności członek KTP otrzymuje nowe odpowiednie umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiło bez jego winy i przy wykonywaniu obowiązków służbowych. W tych wypadkach okres używalności nowo wydanych przedmiotów należy liczyć od daty ich wydania.
2.
Jeżeli utrata lub przedwczesne zniszczenie umundurowania nastąpiło z przyczyn innych niż wymienione w ust. 1, członek KTP otrzymuje nowe umundurowanie po uiszczeniu tej części równowartości utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
3.
Zakład pracy pokrywa również koszty naprawy i prania umundurowania, jeżeli uszkodzenie lub zabrudzenie nastąpiło bez winy użytkownika i przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
§  7.
1.
W zamian za umundurowanie członkowi KTP wypłaca się równowartość pieniężną, jeżeli:
1)
nie wydano członkowi KTP przysługującego umundurowania, a stosunek służbowy lub umowa o pracę uległy rozwiązaniu,
2)
umundurowanie przydzielono członkowi KTP w terminie późniejszym od nabycia prawa,
3)
członek KTP zadeklarował użytkowanie przedmiotów umundurowania przez okres dłuższy od normatywnego.
2.
Wysokość oraz szczegółowe zasady wypłacania równowartości pieniężnej określi Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz innym zainteresowanym ministrom i prezydiom wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA DLA CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

Lp. Nazwa przedmiotu Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 Czapka garnizonowa sztuka 1 3
2 Płaszcz uniwersalny z podpinką sztuka 1 3
3 Kurtka zimowa sztuka 1 2
4 Spodnie zimowe sztuka 1 2 dla kobiet spódnica
5 Kurtka letnia sztuka 1 3
6 Spodnie letnie sztuka 1 3 dla kobiet spódnica
7 Krawat sztuka 1 2
8 Koszula sztuka 3 2
9 Szalik sztuka 1 3
10 Skarpetki para 3 1
11 Trzewiki para 1 3 dla kobiet botki
12 Półbuty para 1 3
13 Dystynkcje służbowe i oznaki komplet - odpowiednio do okresu używalności przedmiotu umundurowania, do którego zostały wydane

ZAŁĄCZNIK Nr 2 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

WZORY UMUNDUROWANIA I DYSTYNKCJI CZŁONKÓW KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA

grafika

1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 uchwały nr 73 z dnia 28 marca 1974 r. (M.P.74.11.83) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 1974 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024