Koordynacja międzyresortowa.

UCHWAŁA Nr 114
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 czerwca 1969 r.
w sprawie koordynacji międzyresortowej.

W celu wzmocnienia koordynacji działalności resortów w poszczególnych gałęziach (dziedzinach) gospodarki narodowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Prezes Rady Ministrów może w drodze zarządzenia (zwanego dalej "zarządzeniem koordynacyjnym") poruczać ministrom sprawowanie koordynacji międzyresortowej w określonych gałęziach (dziedzinach) gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Koordynacja międzyresortowa wykonywana jest na podstawie niniejszej uchwały i zarządzeń koordynacyjnych oraz zgodnie z narodowym planem gospodarczym.
2.
Zarządzenie koordynacyjne określa obowiązki i uprawnienia ministra z tytułu poruczonej mu koordynacji międzyresortowej odpowiednio do specyficznych zadań, wymagań i warunków poszczególnych gałęzi (dziedzin) gospodarki narodowej.
3.
Minister sprawujący koordynację międzyresortową ponosi odpowiedzialność za należyte wykonywanie poruczonej mu funkcji koordynacji.
4.
Koordynacja międzyresortowa nie ogranicza odpowiedzialności ministra, którego resort objęty jest koordynacją, za działalność kierowanego przezeń resortu.
5.
Minister, któremu podporządkowane są jednostki organizacyjne objęte koordynacją międzyresortową, zobowiązany jest do zapewnienia wykonania ustaleń wydanych przez ministra sprawującego tę koordynację.
§  3.
Minister, któremu na podstawie niniejszej uchwały poruczone zostało sprawowanie koordynacji międzyresortowej, obowiązany jest systematycznie śledzić przebieg wykonania zadań planowych na odcinku powierzonym jego koordynacji i troszczyć się o optymalny rozwój koordynowanej gałęzi (dziedziny) gospodarki narodowej.
§  4.
W zakresie gałęzi (dziedziny) objętej koordynacją międzyresortową minister sprawujący tę koordynację:
1)
opiniuje projekty planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych opracowywanych przez resorty, a w niektórych ściśle określonych wypadkach opracowuje i ustala kompleksowe plany gałęziowe,
2)
przedstawia opinie i wnioski w sprawach polityki inwestycyjnej i programów rozwoju,
3)
inicjuje przedsięwzięcia mające na celu prawidłowe wykorzystanie i rozmieszczenie mocy produkcyjnych,
4)
inicjuje przedsięwzięcia mające na celu uruchamianie rezerw produkcyjnych i innych, ponad ustalenia narodowego planu gospodarczego,
5)
opiniuje projekty planów obrotów handlu zagranicznego oraz współpracy gospodarczej z zagranicą,
6)
wskazuje kierunki opracowywania programów rekonstrukcji organizacyjno-technicznej i kierunki specjalizacji,
7)
inicjuje przedsięwzięcia mające na celu pogłębienie rachunku ekonomicznego i postęp w organizacji pracy,
8)
przedstawia opinie i wnioski w sprawie rozdzielnictwa wyrobów i materiałów centralnie rozdzielanych,
9)
opiniuje wnioski dotyczące wykorzystania ogólnych rezerw,
10)
inicjuje i koordynuje działalność legislacyjną w zakresie objętym koordynacją,
11)
ustala jednolite normy pracy,
12)
przedstawia opinie i wnioski w sprawie płac i bodźców materialnego zainteresowania pod kątem uzyskania efektów ekonomicznych.
§  5.
Zarządzenie koordynacyjne, niezależnie od działalności określonej w § 4, może ministrowi sprawującemu koordynację międzyresortową poruczyć także inne sprawy, w szczególności:
1)
bilansowanie i rozdzielnictwo określonych wyrobów, materiałów i robót,
2)
ustalanie wiążących wytycznych dla opracowania dokumentacji projektowej i inwestycyjnej,
3)
bilansowanie potrzeb inwestycyjnych i decydowanie o podziale kwot inwestycyjnych przyznanych całej gałęzi (dziedzinie) na poszczególne resorty i organizacje,
4)
całość wykonawstwa inwestycyjnego (np. w zakresie górnictwa podziemnego),
5)
ustalanie operatywnych planów dla określonej dziedziny gospodarki narodowej (obrotu rynkowego, przewozów, handlu zagranicznego itp.),
6)
realizację węzłowych problemów związanych z pracami naukowo-badawczymi, rozwojowymi i wdrożeniowymi,
7)
wydawanie wiążących decyzji w wypadkach, gdy jest to niezbędne dla zapobieżenia naruszeniom planu,
8)
ustalanie wiążących normatywów, a w szczególności normatywów zużycia i zapasów materiałów,
9)
rozstrzyganie spraw spornych między zjednoczeniami wiodącymi i uczestnikami porozumień branżowych.
§  6.
Określone w § 4 i 5 zadania i uprawnienia ministra sprawującego koordynację międzyresortową odnoszą się do całej gałęzi (dziedziny) objętej tą koordynacją, niezależnie od podległości organizacyjnej.
§  7.
Wykonując zadania wynikające z poruczonej mu koordynacji międzyresortowej minister powinien wykorzystywać i rozwijać określone obowiązującymi przepisami formy współpracy i koordynacji gospodarczej branżowej i terenowej, a w szczególności organizować tę koordynację poprzez podległe mu zjednoczenia i przedsiębiorstwa wiodące, jak również przez prezydia rad narodowych i resorty, nadzorujące gospodarkę terenową.
§  8.
1.
Minister wykonuje poruczoną mu funkcję koordynacji międzyresortowej w porozumieniu z właściwymi ministrami.
2.
Ministrowie powinni uzgadniać wszystkie sprawy w drodze bezpośrednich kontaktów między sobą albo organami im podległymi i zapobiegać w ten sposób sporom międzyresortowym, które mogłyby ujemnie wpływać na realizację zadań wynikających z koordynacji międzyresortowej.
§  9.
1.
W razie nieuzgodnienia na szczeblu ministrów, sprawy o istotnym znaczeniu dla działalności resortu, minister koordynujący może zwrócić się o rozpatrzenie i rozstrzygnięcie tej sprawy do Prezesa Rady Ministrów lub wiceprezesa Rady Ministrów, któremu Prezes Rady Ministrów poruczył nadzór w danej kategorii spraw (nadzór koordynacyjny).
2.
W sprawach szczególnej wagi wiceprezes Rady Ministrów przedstawia sprawę Prezesowi Rady Ministrów.
§  10.
Minister sprawujący koordynację międzyresortową obowiązany jest:
1)
dokonywać okresowych analiz sytuacji na koordynowanym odcinku gospodarki i inicjować środki zapewniające pomyślną realizację zadań planowych,
2)
informować Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesów Rady Ministrów i Komisję Planowania przy Radzie Ministrów o powstających trudnościach w wykonywaniu zadań i przedstawiać w tej sprawie odpowiednie wnioski.
§  11.
1.
Ministrowie resortów gospodarczych, którym podporządkowane są jednostki organizacyjne produkujące wyroby branży koordynowanej, zobowiązani są przedstawić ministrowi sprawującemu koordynację międzyresortową wycinki planów w zakresie objętym koordynacją (wraz z ekonomicznym uzasadnieniem) i sprawozdania z ich wykonania.
2.
Wycinki planów oraz sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny być sporządzane w oparciu o wytyczne Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W wytycznych tych należy uwzględnić specyfikę działalności gospodarczej obejmowanej planami terenowymi.
§  12.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczące ministrów odnoszą się również do przewodniczących komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej.
§  13.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do organizacji spółdzielczych w dziedzinach gospodarki objętych koordynacją międzyresortową.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.30.224

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Koordynacja międzyresortowa.
Data aktu: 30/06/1969
Data ogłoszenia: 10/07/1969
Data wejścia w życie: 10/07/1969