Gospodarka finansowa przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Przemysłu Gazowniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 października 1967 r.
w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia Przemysłu Gazowniczego.

Na podstawie § 55 ust. 1 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316) oraz § 67 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318), zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Gazowniczego - zwanego dalej "Zjednoczeniem" - przedsiębiorstw wielozakładowych wraz z zakładami wchodzącymi w skład tych przedsiębiorstw stosuje się przepisy:
1)
uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316),
2)
uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318),
3)
zarządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lutego 1966 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw (Monitor Polski Nr 6, poz. 51)

z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego zarządzenia.

§  2.
1.
Zysk bilansowy osiągnięty przez zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, wchodzące w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia, zwane dalej "zakładami", podlega przekazaniu na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa wielozakładowego po potrąceniu odpisów na fundusz zakładowy, obliczony na zasadach obowiązujących przedsiębiorstwa przemysłowe.
2.
Zysk zgromadzony na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstw wielozakładowych (ust. 1) podlega podziałowi, według norm ustalonych przez Zjednoczenie, na:
1)
wpłatę na rachunek rozliczeniowy Zjednoczenia,
2)
odpis na fundusz inwestycyjny Zjednoczenia,
3)
przelew na rachunek bankowy "A" funduszu rozwoju przedsiębiorstwa wielozakładowego.
§  3.
Fundusz inwestycyjny Zjednoczenia tworzony jest w przedsiębiorstwach wielozakładowych według zasad przewidzianych w § 7 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r., w oparciu o normy ustalone przez Zjednoczenie w ramach norm określonych dla Zjednoczenia jako całości.
§  4.
1.
Fundusz rozwoju tworzony jest w przedsiębiorstwie wielozakładowym.
2.
Środki funduszu rozwoju zgromadzone na rachunku bankowym "A", po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i dokonaniu ostatecznych rozliczeń, przelewane są w następnym roku po okresie sprawozdawczym na rachunki bankowe "B" funduszu rozwoju poszczególnych zakładów zgrupowanych w przedsiębiorstwie wielozakładowym. Podstawę do określenia wysokości środków przelewanych na rachunek bankowy "B" funduszu rozwoju zakładów stanowią ich planowane potrzeby w zakresie środków obrotowych i własnych inwestycji produkcyjnych.
3.
Przed dokonaniem ostatecznych rozliczeń (ust. 2) z rachunku bankowego "A" funduszu rozwoju mogą być - na początku roku planowego - przekazywane zaliczkowo odpowiednie środki na rachunki bankowe "B" funduszu rozwoju poszczególnych zakładów w celu pokrycia ich potrzeb w zakresie środków obrotowych i własnych inwestycji produkcyjnych w okresie od 1 stycznia do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły.
§  5.
1.
Przepisy uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. dotyczące:
1)
zjednoczeń - stosuje się do przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia,
2)
przedsiębiorstw - stosuje się do zakładów na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, wchodzących w skład przedsiębiorstw wielozakładowych Zjednoczenia, z tym że nadwyżka odpisów amortyzacyjnych pozostała w przedsiębiorstwach, które pokryły w pełni planowane potrzeby własne i zgrupowanych w nich zakładów, w zakresie inwestycji (centralnych i zjednoczeń) i kapitalnych remontów, podlega przekazaniu na rachunek rozliczeń amortyzacji Zjednoczenia, z którego to rachunku mogą być pokrywane potrzeby przedsiębiorstw, w których środki przewidziane na powyższe potrzeby okażą się niewystarczające.
2.
Jeżeli z rozliczenia, o którym mowa w § 17 ust. 5 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r., wynika, że koszt inwestycji centralnych przekracza koszty planowe, przekroczenie to podlega pokryciu ze środków obrotowych zakładu, a gdy zakład nie prowadzi działalności eksploatacyjnej - ze środków obrotowych przedsiębiorstwa wielozakładowego; środki zużyte na pokrycie przekroczenia obciążają wyniki zakładu prowadzącego działalność eksploatacyjną lub przedsiębiorstwa wielozakładowego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024