Określenie zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru oraz trybu jego wręczania i noszenia.

ZARZĄDZENIE Nr 63
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 września 1967 r.
w sprawie określenia zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru oraz trybu jego wręczania i noszenia.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli (Dz. U. Nr 12, poz. 63) zarządza się, co następuje:
§  1.
"Medal Komisji Edukacji Narodowej" jest zaszczytną odznaką za zasługi dla oświaty i wychowania.
§  2.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, zwany dalej "Medalem", nadawany będzie za wyróżniającą się działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych, a w szczególności:

- autorom wybitnych prac pedagogicznych ważnych dla praktyki szkolnej i zagadnień dydaktyczno-wychowawczych,

- autorom i wydawcom wyróżniających się podręczników i pomocy naukowych oraz osobom, które wykazały się twórczym udziałem w pracach programowych,

- inicjatorom i organizatorom nowych metod nauczania i oddziaływania wychowawczego na młodzież i dorosłych, działaczom społecznym, których działalność przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania, nauczycielom za długoletnią wzorową działalność dydaktyczno-wychowawczą, wyróżniającym się organizatorom procesu dydaktycznego oraz bibliotekarzom i zasłużonym w upowszechnianiu czytelnictwa wśród młodzieży,

- autorom utworów literackich, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy na dzieci i młodzież.

§  3.
1.
Medal posiada kształt koła o średnicy 36 mm i wykonany jest z metalu koloru jasnobrązowego. Na licowej stronie Medalu znajduje się wizerunek otwartej księgi przełożonej gałązką laurową oraz w otoku napis: "Medal Komisji Edukacji Narodowej"; na odwrotnej stronie umieszczone są: trzywierszowy napis: "Polska Rzeczpospolita Ludowa", a dolnej i górnej części napisu liście laurowe. Medal nosi się na czerwonej wstążce o szerokości 36 mm z trzema białymi paskami - dwoma po zewnętrznej stronie wstążki o szerokości 5 mm i środkowym o szerokości 2 mm.
2.
Wzór Medalu oraz wzór legitymacji upoważniającej do noszenia Medalu stanowią załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  4.
Medal nadaje Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z własnej inicjatywy lub na wniosek ministra (kierownika urzędu centralnego), któremu podlega szkoła, albo na wniosek innego ministra właściwego ze względu na charakter twórczości lub działalności osoby przedstawionej do odznaki - po zasięgnięciu opinii komisji powołanej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego.
§  5.
1.
Medale nadaje się w zasadzie z okazji Dnia Nauczyciela.
2.
Wnioski o nadanie Medalu powinny być zgłoszone nie później niż na dwa miesiące przed uroczystością Dnia Nauczyciela. Jeżeli wręczenie Medalu ma nastąpić w innym terminie, wniosek powinien być zgłoszony przynajmniej na dwa miesiące przed datą zamierzonego wręczenia.
§  6.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
1)
dokładne dane personalne osoby, której wniosek dotyczy,
2)
konkretne i wyczerpujące wymienienie zasług dla oświaty i wychowania, uzasadniające w myśl kryteriów określonych w § 2 nadanie Medalu,
3)
charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i społecznej osoby, której wniosek dotyczy.
2.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być sporządzony według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
§  7.
1.
Wręczenia Medalu dokonuje Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Ewidencję nadanych Medali prowadzi Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
3.
Nadanie Medalu odnotowuje się w aktach personalnych osoby wyróżnionej.
§  8.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi po polskich orderach i odznaczeniach.
2.
Zamiast Medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę.
§  9.
1.
Utrata Medalu następuje w razie skazania na karę utraty obywatelskich praw honorowych.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może pozbawić Medalu w razie stwierdzenia, że nadanie Medalu nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd bądź też osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna Medalu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wizerunek projektu emblematu "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024