Zasady sporządzania oraz tryb zatwierdzania planów ruchu zakładów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 9 września 1967 r.
w sprawie zasad sporządzania oraz trybu zatwierdzania planów ruchu zakładów górniczych.

Na podstawie art. 78 ust. 5 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zasady sporządzania planu ruchu.

§  1.
1.
Plan ruchu sporządza przedsiębiorstwo górnicze dla każdego zakładu górniczego należącego do tego przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa wykonawstwa lub inne jednostki organizacyjne, które budują nowe zakłady górnicze lub wykonują roboty przy rozbudowie istniejących zakładów górniczych, sporządzają w uzgodnieniu z inwestorem (zleceniodawcą) projekty części planu ruchu określonego w ust. 1, dotyczące danych robót.
§  2. 1
1.
Plan ruchu składa się z dwóch części:
1)
części podstawowej - zawierającej podstawowe dane, nie wymagające regularnych zmian,
2)
części szczegółowej - sporządzanej na okres dwóch lat, zawierającej szczegółowe dane dotyczące ruchu zakładu górniczego w tym okresie. Okres ten w szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego, może być skrócony przez okręgowy urząd górniczy do jednego roku.
2. 2
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do zakładów górniczych:
1)
odkrywkowych i eksploatujących złoża siarki otworami wiertniczymi, dla których plany ruchu sporządza się w całości na okresy 2-letnie,
2)
odkrywkowych, prowadzących roboty górnicze w mniejszym rozmiarze, dla których plany ruchu sporządza się w całości na okresy 5-letnie,
3)
prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć roboty eksploatacyjne kopalin płynnych lub gazowych, dla których części szczegółowe planów ruchu (ust. 1 pkt 2) sporządza się na okresy 5-letnie.
3. 3
Zaliczenia zakładów górniczych odkrywkowych do zakładów, do których ma zastosowanie przepis ust. 2 pkt 2, dokonuje okręgowy urząd górniczy.
4.
W razie gdy ruch zakładu górniczego ma trwać krócej niż wynoszą okresy wymienione w ust. 1 pkt 2 i ust. 2, plan ruchu sporządza się na czas trwania ruchu zakładu górniczego.
§  3.
1.
Szczegółowe przepisy sporządzania planu ruchu zakładów górniczych:
1)
podziemnych,
2)
odkrywkowych,
3) 4
prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć roboty eksploatacyjne kopalin płynnych lub gazowych

- są zawarte w wydanej przez Wyższy Urząd Górniczy odrębnej broszurze.

2.
Przepisy, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przy sporządzaniu planów ruchu budowy nowych lub rozbudowy istniejących zakładów górniczych.
3.
W razie prowadzenia przez zakłady górnicze odkrywkowe podziemnych robót górniczych, przy sporządzaniu planów ruchu w tym zakresie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania planów ruchu dla podziemnych zakładów górniczych (ust. 1).
4.
W razie prowadzenia przez zakłady górnicze prac geologicznych przewidzianych w art. 1 ust. 1 prawa górniczego, przy sporządzaniu planów ruchu w tym zakresie mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zasadach sporządzania i trybie zatwierdzania planów ruchu dla robót górniczych lub wierceń studziennych objętych pracami geologicznymi.
§  4.
1.
Sporządzenie planu ruchu polega na opracowaniu danych według przepisów, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Poszczególne części planu ruchu (§ 2 ust. 1) powinny tworzyć odrębną całość.
3.
Poszczególne rozdziały części podstawowej planu ruchu powinny zawierać karty tytułowe, a każdy rozdział powinien być zszyty i powinien stanowić odrębną całość.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do załączników do części podstawowej planu ruchu.
§  5.
W razie, gdy zakład górniczy obejmuje więcej niż jedną samodzielną jednostkę (kopalnię), plan ruchu tego zakładu powinien być tak sporządzony, aby dane objęte tym planem były zestawione odrębnie w odniesieniu do poszczególnych jednostek.
§  6.
Planem ruchu powinny być objęte tylko te zagadnienia, które występują lub mogą występować w zakładzie górniczym, dla którego sporządza się plan ruchu.
§  7.
W planie ruchu budowy nowego zakładu górniczego lub rozbudowy istniejącego, należy powołać się na odpowiednią dokumentację techniczną, sporządzoną i zatwierdzoną w trybie określonym obowiązującymi przepisami, oraz określić zakres planowanych robót.
§  8.
Jeżeli w obrębie jednego obszaru górniczego utworzono obszar górniczy dla innej kopaliny lub jeśli obszary górnicze sąsiadują ze sobą w ten sposób, że eksploatacja kopalin ze względu na możliwość wzajemnego oddziaływania powinna być prowadzona pod odpowiednimi warunkami, plany ruchu powinny uwzględniać zachodzące współzależności, środki techniczne, organizacyjne i inne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przewietrzania, bezpieczeństwa pożarowego, gazowego, wodnego, zagrożenia tąpaniami i wzmożonymi ciśnieniami, ochrony złoża oraz ochrony sąsiednich złóż kopalin, jak również zabezpieczenia innego interesu społecznego.
§  9.
1.
Zmiany lub uzupełnienia części podstawowej planu ruchu (dodatki do planu ruchu), dokonywane zgodnie z przepisami art. 79 ust. 2 prawa górniczego, powinny być sporządzane w formie nowej redakcji rozdziału (rozdziałów) lub załącznika (załączników).
2.
Zmiany lub uzupełnienia w poszczególnych częściach planu ruchu (§ 2 ust. 1), jeżeli pociągają za sobą zmianę drugiej części planu ruchu, powinny być dokonywane w tej drugiej części.

Rozdział  2.

Tryb zatwierdzania planu ruchu.

§  10.
1.
Plan ruchu (dodatek do planu ruchu) przedstawia do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu przedsiębiorstwo górnicze, do którego należy dany zakład górniczy.
2.
W zakresie dotyczącym robót wykonywanych przez przedsiębiorstwa wykonawstwa lub inne jednostki organizacyjne, które budują nowe zakłady górnicze lub wykonują roboty przy rozbudowie istniejących zakładów górniczych, plan ruchu (dodatek do planu ruchu) przedstawia do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu przedsiębiorstwo będące inwestorem.
3. 5
(skreślony).
4. 6
(skreślony).
§  11.
Plan ruchu (dodatek do planu ruchu) przedstawia się do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu w trzech egzemplarzach, a w wypadkach określonych w § 16 ust. 2 część podstawową planu ruchu dodatkowo w tylu egzemplarzach, aby wszystkie zainteresowane okręgowe urzędy górnicze otrzymały po jednym egzemplarzu. Część szczegółową planu ruchu, w wypadkach określonych w § 16 ust. 2, przedstawia się do zatwierdzenia każdemu z zainteresowanych okręgowych urzędów górniczych w 3 egzemplarzach w zakresie robót, które mają być prowadzone na terenie właściwości miejscowej tych urzędów.
§  12.
1.
Plan ruchu powinien być przedstawiony okręgowemu urzędowi górniczemu do zatwierdzenia nie później niż 3 miesiące przed rozpoczęciem wykonywania robót objętych planem ruchu.
2.
Plan ruchu powinien być zatwierdzony przed rozpoczęciem okresu, na który został sporządzony.
§  13.
1.
Zmiany lub uzupełnienia planu ruchu (dodatki do planu ruchu) powinny być przedstawiane okręgowemu urzędowi górniczemu do zatwierdzenia wraz z uzasadnieniem, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem planowanych robót.
2.
W uzasadnionych wypadkach okręgowy urząd górniczy może wyrazić zgodę na skrócenie terminu określonego w ust. 1.
3.
Decyzja okręgowego urzędu górniczego dotycząca zatwierdzenia zmian lub uzupełnień planu ruchu (dodatku do planu ruchu) powinna być podjęta w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty przedstawienia ich do zatwierdzenia.
§  14.
Zmiany lub uzupełnienia części podstawowej planu ruchu (dodatki do planu ruchu) powinny być przedstawiane do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu wraz z kartą tytułową zmienianego rozdziału lub zmienianego załącznika (§ 4 ust. 3 i 4). Na kartach tych okręgowy urząd górniczy umieszcza decyzję dotyczącą zatwierdzenia.
§  15.
Przedstawiany do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu plan ruchu (dodatek do planu ruchu) powinien być podpisany przez dyrektora przedsiębiorstwa, które przedstawia plan ruchu do zatwierdzenia oraz przez kierownika ruchu zakładu górniczego, a jeżeli zakład górniczy nie wykonuje samodzielnie wszystkich robót objętych planem ruchu, również przez kierownika zakładu wykonującego dane roboty.
§  16.
1.
Plan ruchu (dodatek do planu ruchu) zatwierdza okręgowy urząd górniczy właściwy miejscowo dla robót objętych planem ruchu.
2.
W razie prowadzenia przez zakład górniczy robót objętych planem ruchu na terenie właściwości miejscowej więcej niż jednego okręgowego urzędu górniczego, plan ruchu (dodatek do planu ruchu) zatwierdzają zainteresowane okręgowe urzędy górnicze w zakresie robót zlokalizowanych na terenie ich właściwości.
3.
W wypadkach określonych w ust. 2 Prezes Wyższego Urzędu Górniczego wyznacza okręgowy urząd górniczy koordynujący zatwierdzenie planu ruchu (dodatku do planu ruchu).
4.
Okręgowy urząd górniczy wyznaczony w trybie ust. 3, po zatwierdzeniu planu ruchu (dodatku do planu ruchu) przesyła część podstawową tego planu (dodatek do tej części) wszystkim zainteresowanym okręgowym urzędom górniczym.
§  17. 7
Decyzję w sprawie zatwierdzenia planu ruchu (dodatku do planu ruchu) okręgowy urząd górniczy doręcza dyrektorowi (kierownikowi) przedsiębiorstwa przedstawiającego plan ruchu (dodatek do planu ruchu), wraz z egzemplarzem planu ruchu (dodatku do planu ruchu).
§  18.
1.
Zatwierdzone przez okręgowy urząd górniczy zmiany lub uzupełnienia części podstawowej planu ruchu (dodatki do planu ruchu), powinny być włączone do tej części planu ruchu, z równoczesną wymianą zmienionego rozdziału lub załącznika i z odnotowaniem powyższego na karcie tytułowej rozdziału lub załącznika.
2.
Rozdziały lub załączniki części podstawowej planu ruchu, które zostały wymienione w sposób określony w ust. 1, powinny być ponumerowane i odpowiednio ewidencjonowane oraz przechowywane w przedsiębiorstwie górniczym przez cały czas trwania ruchu zakładu górniczego.
§  19.
W uzasadnionych wypadkach, a w szczególności dotyczących zagrożeń, okręgowy urząd górniczy może w trakcie dokonywania czynności związanych z zatwierdzeniem planu ruchu (dodatku do planu ruchu) nakazać powołanie biegłych na koszt przedsiębiorstwa przedstawiającego da zatwierdzenia plan ruchu (dodatek do planu ruchu), w celu uzyskania odpowiedniej opinii.

Rozdział  3.

Przepisy końcowe.

§  20.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach uregulowanych niniejszym zarządzeniem, a w szczególności zarządzeniem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 5 października 1957 r. w sprawie zasad sporządzania przez przedsiębiorstwa górnicze planów bezpiecznego prowadzenia robót górniczych i prawidłowej gospodarki złożem oraz trybu ich zatwierdzania (Monitor Polski Nr 85, poz. 515).
§  21.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do planów ruchu (dodatków do planu ruchu) sporządzanych na rok 1968 i lata następne.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 sierpnia 1973 r. (M.P.73.38.232) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 września 1973 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (M.P.76.8.44) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 marca 1976 r.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 sierpnia 1973 r. (M.P.73.38.232) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 września 1973 r.
5 § 10 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
6 § 10 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
7 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024