Powoływanie gromadzkich naczelników straży pożarnych.

UCHWAŁA Nr 217
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1967 r.
w sprawie powoływania gromadzkich naczelników straży pożarnych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia gromadzkich rad narodowych w zależności od potrzeb miejscowej ochrony przeciwpożarowej mogą powoływać gromadzkich naczelników straży pożarnych.
2.
Zadaniem gromadzkiego naczelnika straży pożarnych jest sprawowanie opieki organizacyjnej i technicznej nad wszystkimi ochotniczymi i obowiązkowymi strażami pożarnymi działającymi na terenie gromady oraz koordynowanie ich działalności, a także przedstawianie gromadzkiej radzie narodowej, jej komisjom i prezydium opinii i wniosków w zakresie miejscowej ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Gromadzkiego naczelnika straży pożarnych powołuje i odwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej w porozumieniu lub na wniosek powiatowej komendy straży pożarnych, uzgodniony z zarządem oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
2.
W razie potrzeby prezydium gromadzkiej rady narodowej może powołać zastępcę gromadzkiego naczelnika straży pożarnych.
3.
Gromadzkiego naczelnika straży pożarnych i jego zastępcę powołuje się spośród członków ochotniczych straży pożarnych lub Korpusu Technicznego Pożarnictwa zamieszkałych na terenie gromady, posiadających doświadczenia w pracy związanej z ochroną przeciwpożarową, a także umiejętności organizacyjne.
§  3.
1.
Do zakresu działania gromadzkiego naczelnika straży pożarnych należy w szczególności:
1)
przedstawianie radzie narodowej, jej komisjom i prezydium opinii i wniosków w zakresie:
a)
uwzględniania potrzeb ochrony przeciwpożarowej w planach gospodarczych i finansowych,
b)
organizowania wart przeciwpożarowych i kontroli przeciwpożarowych,
c)
zapobiegania pożarom,
2)
branie udziału w sesjach gromadzkiej rady narodowej oraz posiedzeniach komisji i prezydium, na których omawiane są sprawy ochrony przeciwpożarowej,
3)
udzielanie pomocy fachowej strażom pożarnym przy przeprowadzaniu ćwiczeń, manewrów i zawodów pożarniczych,
4)
udzielanie strażom pożarnym pomocy w sprawach organizacyjno-technicznych,
5)
branie udziału w naradach, odprawach i szkoleniach organizowanych przez powiatowe komendy straży pożarnych przy współudziale zarządów oddziałów powiatowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w sprawach dotyczących jego działalności,
6)
współdziałanie w sprawach ochrony przeciwpożarowej z posterunkiem Milicji Obywatelskiej.
2.
Przy wykonywaniu swych zadań gromadzki naczelnik straży pożarnych kieruje się wytycznymi udzielanymi przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, powiatową komendą straży pożarnych i zarząd oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
§  4.
1.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych pełni swe obowiązki honorowo.
2.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych otrzymuje z budżetu gromadzkiej rady narodowej zwrot kosztów podróży służbowych na zasadach przewidzianych dla pracowników prezydiów rad narodowych.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, pokrywane są z kwot przewidzianych na ochronę przeciwpożarową.
§  5.
1.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych załatwia czynności urzędowe w miarę możliwości w pomieszczeniu wyznaczonym mu w tym celu przez prezydium gromadzkiej rady narodowej. Materiały kancelaryjne zapewnia mu prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Gromadzki naczelnik straży pożarnych przy wykonywaniu swoich obowiązków posługuje się legitymacją wystawioną przez prezydium gromadzkiej rady narodowej według wzoru ustalonego przez Komendę Główną Straży Pożarnych.
§  6.
1.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów, nie posiadających zawodowych jednostek ochrony przeciwpożarowej, zadania gromadzkiego naczelnika straży pożarnych określone w § 1 ust. 2 wykonuje odpowiednio naczelnik miejscowej ochotniczej lub obowiązkowej straży pożarnej.
2.
Jeżeli w poszczególnych osiedlach i miastach, o których mowa w ust. 1, jest więcej niż jedna straż pożarna, prezydium właściwej rady narodowej może powołać odpowiednio osiedlowego lub miejskiego naczelnika straży pożarnych.
3.
W wypadku określonym w ust. 2 przepisy uchwały dotyczące gromadzkiego naczelnika straży pożarnych stosuje się odpowiednio do osiedlowego i miejskiego w miastach nie stanowiących powiatów miejskich naczelnika straży pożarnych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024