Ulgi w podatku gruntowym dla gospodarstw rolnych kontraktujących zboże.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lipca 1967 r.
w sprawie ulg w podatku gruntowym dla gospodarstw rolnych kontraktujących zboże.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1966 r. Nr 2, poz. 12) i art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950. r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Indywidualnym gospodarstwom rolnym, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym, prowadzącym gospodarstwa rolne, spółdzielniom i ich związkom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz spółkom do zagospodarowania wspólnot gruntowych i spółkom wodnym, zwanym dalej "producentem", które zakontraktują pod uprawę zbóż konsumpcyjnych co najmniej 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa i wykonają ustalone w umowie minimum dostawy, przyznaje się premię w postaci ulg w zobowiązaniu pieniężnym w wysokości 50 zł za każde 100 kg zboża sprzedanego ponad ilości wynikające z minimum dostawy przypadającej na 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa.
2.
Premię, o której mowa w ust. 1, przyznaje się także w wypadkach, gdy minimum dostawy zbóż przewidziane w umowie kontraktacji nie zostało wykonane przez producenta na skutek okoliczności przez niego nie zawinionych, potwierdzonych w trybie określonym w instrukcji Ministra Rolnictwa w sprawie kontraktowania produkcji roślinnej.
3.
Premia nie przysługuje gospodarstwom rolnym, na których ciążą zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż ze zbiorów tego roku, na który zostały zawarte umowy kontraktacji zbóż i z lat poprzednich.
§  2.
1.
Podstawą do ustalenia przez biura gromadzkich rad narodowych wysokości premii są wykazy producentów (§ 1), dostarczone przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska".
2.
Kwotę premii zaokrągla się do pełnego złotego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  3.
1.
Premie przyznaje biuro gromadzkiej rady narodowej i doręcza poszczególnym producentom odrębne decyzje.
2.
Równocześnie biuro gromadzkiej rady narodowej wprowadza wynikające z przyznania premii zmiany w posiadanych przez sołtysów wykazach zobowiązań pieniężnych.
3. 2
Ponadto biuro gromadzkiej rady narodowej w terminie trzech dni po upływie kwartału zawiadamia na piśmie wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej o ogólnej sumie premii przyznanych w ubiegłym kwartale oraz o ogólnej kwocie premii zrealizowanej w danym okresie przez odpisanie odpowiednich zobowiązań na kontach podatkowych producentów.
§  4. 3
1.
Premię realizuje się przez odpisanie z najbliższych rat zobowiązania pieniężnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288), przypadających do zapłaty w tym roku podatkowym, w którym dokonane zostało ostateczne rozliczenie z producentem z wykonania zawartej umowy kontraktacyjnej zbóż za cały rok objęty umową.
2.
Jeżeli producent zapłacił już całe zobowiązanie pieniężne za dany rok bądź wymiar zobowiązania pieniężnego jest niższy niż przysługująca premia, ulgę realizuje się przez odpisanie odpowiedniej kwoty zaległości w zobowiązaniu pieniężnym za lata ubiegłe.
3.
Jeżeli ulga przekracza przypadające jeszcze do zapłacenia w tym roku raty zobowiązania pieniężnego oraz zaległości, przysługującą premię odpisuje się z zobowiązania pieniężnego przypadającego do zapłaty w latach następnych.
§  5.
1.
Premię realizuje się w drodze odpisania odpowiedniej kwoty zobowiązania pieniężnego na koncie podatkowym producenta.
2.
Jeżeli producent nie jest podatnikiem podatku gruntowego ani nie jest zobowiązany do uiszczenia innych należności wchodzących w skład zobowiązania pieniężnego, wówczas należną mu premię odpisuje się z zobowiązania pieniężnego podatnika podatku gruntowego (właściciela gospodarstwa rolnego).
§  6.
Ogólną sumę odpisów w gromadzie przeprowadza się przez rejestr przypisów i odpisów w kolumnie (rubryce) "odpisy" w podatku gruntowym. Podstawę do przeprowadzenia odpisów stanowi wykaz wymieniony w § 2 ust. 1.
§  7.
Przepisy zarządzenia, dotyczące biur gromadzkich rad narodowych, stosuje się odpowiednio do właściwych do spraw finansowych organów prezydiów miejskich (dzielnicowych) rad narodowych i rad narodowych osiedli.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do dostaw kontraktacyjnych zboża ze zbiorów od roku 1968 począwszy.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 5 listopada 1970 r. (M.P.70.39.286) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1970 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 listopada 1970 r. (M.P.70.39.286) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1970 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 listopada 1970 r. (M.P.70.39.286) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.41.197

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ulgi w podatku gruntowym dla gospodarstw rolnych kontraktujących zboże.
Data aktu: 05/07/1967
Data ogłoszenia: 24/07/1967
Data wejścia w życie: 24/07/1967