Ulgi w podatku gruntowym dla gospodarstw rolnych kontraktujących zboże.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lipca 1967 r.
w sprawie ulg w podatku gruntowym dla gospodarstw rolnych kontraktujących zboże.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1966 r. Nr 2, poz. 12) i art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950. r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Indywidualnym gospodarstwom rolnym, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym, prowadzącym gospodarstwa rolne, spółdzielniom i ich związkom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz spółkom do zagospodarowania wspólnot gruntowych i spółkom wodnym, zwanym dalej "producentem", które zakontraktują pod uprawę zbóż konsumpcyjnych co najmniej 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa i wykonają ustalone w umowie minimum dostawy, przyznaje się premię w postaci ulg w zobowiązaniu pieniężnym w wysokości 50 zł za każde 100 kg zboża sprzedanego ponad ilości wynikające z minimum dostawy przypadającej na 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa.
2.
Premię, o której mowa w ust. 1, przyznaje się także w wypadkach, gdy minimum dostawy zbóż przewidziane w umowie kontraktacji nie zostało wykonane przez producenta na skutek okoliczności przez niego nie zawinionych, potwierdzonych w trybie określonym w instrukcji Ministra Rolnictwa w sprawie kontraktowania produkcji roślinnej.
3.
Premia nie przysługuje gospodarstwom rolnym, na których ciążą zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż ze zbiorów tego roku, na który zostały zawarte umowy kontraktacji zbóż i z lat poprzednich.
§  2.
1.
Podstawą do ustalenia przez biura gromadzkich rad narodowych wysokości premii są wykazy producentów (§ 1), dostarczone przez gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska".
2.
Kwotę premii zaokrągla się do pełnego złotego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  3.
1.
Premie przyznaje biuro gromadzkiej rady narodowej i doręcza poszczególnym producentom odrębne decyzje.
2.
Równocześnie biuro gromadzkiej rady narodowej wprowadza wynikające z przyznania premii zmiany w posiadanych przez sołtysów wykazach zobowiązań pieniężnych.
3. 2
Ponadto biuro gromadzkiej rady narodowej w terminie trzech dni po upływie kwartału zawiadamia na piśmie wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej o ogólnej sumie premii przyznanych w ubiegłym kwartale oraz o ogólnej kwocie premii zrealizowanej w danym okresie przez odpisanie odpowiednich zobowiązań na kontach podatkowych producentów.
§  4. 3
1.
Premię realizuje się przez odpisanie z najbliższych rat zobowiązania pieniężnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288), przypadających do zapłaty w tym roku podatkowym, w którym dokonane zostało ostateczne rozliczenie z producentem z wykonania zawartej umowy kontraktacyjnej zbóż za cały rok objęty umową.
2.
Jeżeli producent zapłacił już całe zobowiązanie pieniężne za dany rok bądź wymiar zobowiązania pieniężnego jest niższy niż przysługująca premia, ulgę realizuje się przez odpisanie odpowiedniej kwoty zaległości w zobowiązaniu pieniężnym za lata ubiegłe.
3.
Jeżeli ulga przekracza przypadające jeszcze do zapłacenia w tym roku raty zobowiązania pieniężnego oraz zaległości, przysługującą premię odpisuje się z zobowiązania pieniężnego przypadającego do zapłaty w latach następnych.
§  5.
1.
Premię realizuje się w drodze odpisania odpowiedniej kwoty zobowiązania pieniężnego na koncie podatkowym producenta.
2.
Jeżeli producent nie jest podatnikiem podatku gruntowego ani nie jest zobowiązany do uiszczenia innych należności wchodzących w skład zobowiązania pieniężnego, wówczas należną mu premię odpisuje się z zobowiązania pieniężnego podatnika podatku gruntowego (właściciela gospodarstwa rolnego).
§  6.
Ogólną sumę odpisów w gromadzie przeprowadza się przez rejestr przypisów i odpisów w kolumnie (rubryce) "odpisy" w podatku gruntowym. Podstawę do przeprowadzenia odpisów stanowi wykaz wymieniony w § 2 ust. 1.
§  7.
Przepisy zarządzenia, dotyczące biur gromadzkich rad narodowych, stosuje się odpowiednio do właściwych do spraw finansowych organów prezydiów miejskich (dzielnicowych) rad narodowych i rad narodowych osiedli.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do dostaw kontraktacyjnych zboża ze zbiorów od roku 1968 począwszy.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 5 listopada 1970 r. (M.P.70.39.286) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1970 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 5 listopada 1970 r. (M.P.70.39.286) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1970 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 listopada 1970 r. (M.P.70.39.286) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024