Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1967 r.
w sprawie trybu opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych.

Na podstawie art. 13 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 1961 r. Nr 7, poz. 46 i z 1965 r. Nr 13, poz. 91), art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) oraz w związku z § 32 pkt 10 zarządzenia Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 45, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala zasady i uproszczony tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w zakresie sanitarno-higienicznym.
2.
Zarządzenie dotyczy dokumentacji opracowywanej przez państwowe jednostki projektowania oraz przez jednostki projektowania centralnych związków spółdzielni.
3.
Zarządzenia nie stosuje się do opiniowania lokalizacji szczegółowej inwestycji oraz zagadnień gospodarki wodno-ściekowej obiektów projektowanych na terenach nie uzbrojonych.
§  2.
Dokumentacja inwestycji w zakresie omówionym w § 1 ust. 1 i 2 opiniowana jest w toku jej sporządzania w jednostkach projektowania przez zatrudnionych w tych jednostkach:
1)
rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, upoważnionych do wykonywania tych czynności przez Głównego Inspektora Pracy Centralnej Rady Związków Zawodowych,
2)
rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych, upoważnionych do wykonywania tych czynności przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
§  3.
1.
Upoważnienie do opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą uzyskać osoby, które posiadają:
1)
ukończone wyższe studia techniczne oraz co najmniej 5-letnią praktykę zawodową,
2)
znajomość - w niezbędnym zakresie - przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, stwierdzoną przez złożenie egzaminu kwalifikacyjnego; tryb egzaminu ustala Główny Inspektor Pracy Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Upoważnienie do opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie spraw sanitarno-higienicznych mogą uzyskać osoby, które posiadają:
1)
ukończone wyższe studia w zakresie inżynierii sanitarnej oraz w zakresie inżynierii innych specjalności ze znajomością zagadnień inżynierii sanitarnej,
2)
co najmniej 5-lelnią praktykę zawodową,
3)
znajomość - w niezbędnym zakresie - przepisów sanitarno-higienicznych, stwierdzoną przez złożenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną, której tryb działania i zasady pracy ustali Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  4.
1.
Właściwi inspektorzy pracy (w stosunku do rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz właściwe organy państwowej inspekcji sanitarnej (w stosunku do rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych) sprawują nadzór i kontrolę nad pracami rzeczoznawców, a w szczególności przeprowadzają okresową ocenę prawidłowości wydanych opinii rzeczoznawców, jak również prawidłowość przyjętych w projektach rozwiązań.
2.
Wymienione w ust. 1 organy obowiązane są zapewnić udzielanie rzeczoznawcom konsultacji i wyjaśnień w sprawach skomplikowanych wymagających takich konsultacji.
3.
Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji z punktu widzenia wymagań sanitarno-epidemiologicznych ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może określić wypadki, w których poszczególne rozwiązania w fazie sporządzania projektu powinny być konsultowane z właściwymi organami państwowej inspekcji sanitarnej.
5.
Inspektor pracy może zmienić opinię rzeczoznawcy, jeżeli rozwiązanie projektowe zaaprobowane przez rzeczoznawcę stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego. W razie różnicy stanowisk między inspektorem pracy a jednostką projektowania decyzje wydaje organ nadrzędny inwestora po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  5.
1.
Za prawidłowość rozwiązań projektowych, opiniowanych przez rzeczoznawców, odpowiadają rzeczoznawcy wobec organów, które wydały im upoważnienie do pełnienia funkcji rzeczoznawcy, niezależnie od odpowiedzialności służbowej.
2.
Rzeczoznawcy, który przy wykonywaniu swych obowiązków dopuścił się naruszenia przepisów lub ogólnie obowiązujących zasad z zakresu tych obowiązków, może być cofnięte upoważnienie do opiniowania dokumentacji. Decyzję w tym zakresie podejmuje organ, który wydał upoważnienie.
§  6.
Główny Inspektor Pracy oraz Główny Inspektor Sanitarny ustalą - za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - wykazy obiektów budowlanych, których projekty budowy lub przebudowy nie wymagają zaopiniowania pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanitarno-higienicznym.
§  7.
1.
Rzeczoznawcy zatrudnieni w jednostkach projektowania powinni być włączeni do prac związanych z programowaniem inwestycji - w celu ustosunkowania się do tych programów pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanitarno-higienicznym - przed przedstawieniem tych programów do akceptacji przez właściwy organ inwestora.
2.
Przepis ust. 1 należy stosować w szczególności w razie rozbudowy, przebudowy i modernizacji zakładu pracy.
§  8.
W jednostkach projektowania, które nie zatrudniają rzeczoznawców, dokumentację inwestycji opiniują właściwi inspektorzy pracy bądź właściwe organy państwowej inspekcji sanitarnej w trybie przepisów § 28-32 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 45, poz. 253).
§  9.
Zarządzenie nie narusza przepisów regulujących zasady i tryb opiniowania projektów norm, normatywów technicznych projektowania i projektów typowych w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych oraz wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.37.178

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań sanitarno-higienicznych.
Data aktu: 30/05/1967
Data ogłoszenia: 07/07/1967
Data wejścia w życie: 08/08/1967