Dokumentacja wymagana do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 5 kwietnia 1967 r.
w sprawie dokumentacji wymaganej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Na podstawie art. 45 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód i na wykonanie obiektów budowlanych, określonych w art. 64 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158), należy przedstawić właściwemu organowi administracji wodnej wyciągi z odpowiednich części opisowych i graficznych projektu wstępnego inwestycji, a w wypadku dokumentacji jednostadiowej - z części opisowych i graficznych projektu technicznego inwestycji.
2.
Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne należy załączyć ponadto odpis decyzji o lokalizacji szczegółowej, gdy przepisy o lokalizacji szczegółowej inwestycji wymagają takiej decyzji, a w razie wspólnego korzystania z wody przez kilku uprawnionych - również projekt instrukcji eksploatacyjnej.
3.
Wyciągi określone w ust. 1 przedstawia się w dwóch egzemplarzach, z których jeden zwraca się wnioskodawcy wraz z pozwoleniem wodnoprawnym, jako jego część składową.
§  2.
1.
Wyciągi z odpowiednich części opisowych i graficznych projektów, o których mowa w § 1 ust. 1, powinny zawierać ustalenia w zakresie gospodarki wodnej, niezbędne do wydania pozwolenia wodnoprawnego.
2.
Wyciągi z części opisowych powinny - w zależności od rodzaju projektowanej inwestycji - określać w szczególności:
1)
cel i zadania projektowanej inwestycji,
2)
charakterystykę wód (wraz z wykresami), które mają być użytkowane albo są związane z projektowanymi obiektami budowlanymi, jak np. z mostami, przewodami prowadzonymi przez wody; w razie ubiegania się o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków - również analizę wody w projektowanym miejscu zrzutu ścieków do odbiornika,
3)
sposób i zakres projektowanego korzystania z wód,
4)
bilans wodny zakładu,
5)
ilość, stan i skład ścieków, projektowany sposób i przewidywany efekt ich oczyszczania,
6)
rodzaj i rozwiązanie projektowanych obiektów budowlanych,
7)
rodzaj znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych,
8)
obszar i znajdujące się na tym obszarze obiekty budowlane, w stosunku do których wystąpi szkodliwe oddziaływanie projektowanej inwestycji, oraz rodzaj urządzeń zapobiegających temu oddziaływaniu,
9)
stan prawny terenu inwestycji i poszczególnych nieruchomości na obszarze określonym w pkt 8,
10)
obowiązki wobec osób trzecich związane z pozwoleniem wodnoprawnym.
3.
Wyciągi z części graficznych powinny zawierać:
1)
szkic orientacyjny położenia inwestycji oraz plan ogólny lub szczegółowy zagospodarowania terenu inwestycji, sporządzone na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali przyjętej w dokumentacji inwestycji; na planie ogólnym lub szczegółowym zagospodarowania terenu należy nanieść poszczególne nieruchomości w obrębie terenu inwestycji, i w zasięgu jej oddziaływania, z oznaczeniem ich powierzchni i właścicieli,
2)
zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne obiektów budowlanych i koryta wody płynącej lub zbiornika wodnego w zasięgu oddziaływania tych obiektów w skali poziomej, odpowiadające skali planu ogólnego lub szczegółowego zagospodarowania terenu inwestycji,
3)
schemat funkcjonalny (technologiczny) projektowanego obiektu budowlanego,
4)
schemat układu znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych.
4.
Osoby nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej przedstawiają zamiast wyciągów dane określone w ust. 2 i 3.
5.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ administracji wodnej może żądać przedstawienia dodatkowych danych związanych z gospodarką wodną lub zmniejszyć zakres danych określonych w ust. 2 i 3.
§  3.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie obiektów budowlanych określonych w § 1 ust. 1, które zgodnie z przepisami o państwowym nadzorze budowlanym zostały zwolnione od obowiązku sporządzania projektu budowlanego, należy przedstawić właściwemu organowi gospodarki wodnej:
1)
opis określający cel i zadania projektowanej inwestycji,
2)
opis funkcji użytkowej (technologii),
3)
plan usytuowania obiektu budowlanego sporządzony w skali nie mniejszej niż 1:500, a dla inwestycji liniowych lub sieciowych w skali 1:1.000 lub 1:5.000, uwidoczniający zlokalizowanie projektowanej inwestycji.
2.
Dla uzyskania pozwolenia na wykonanie ujęć wód podziemnych można, zamiast danych określonych w ust. 1, przedstawić właściwemu organowi administracji wodnej w dwóch egzemplarzach zatwierdzoną dokumentację geologiczną.
3.
Do wniosku o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego należy ponadto załączyć odpis decyzji o lokalizacji szczegółowej, gdy przepisy o lokalizacji szczegółowej inwestycji wymagają takiej decyzji.
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ administracji wodnej może żądać przedstawienia dodatkowych danych związanych z gospodarką wodną.
5.
Dane określone w ust. 1 i 2 przedstawia się w dwóch egzemplarzach, z których jeden zwraca się wnioskodawcy wraz z pozwoleniem wodnoprawnym, jako jego część składową.
§  4.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodnoprawnego dla istniejących obiektów budowlanych określonych w art. 64 prawa wodnego należy przedstawić właściwemu organowi gospodarki wodnej w dwóch egzemplarzach odpowiednie dane określone w § 3 ust. 1 i 2.
2.
Przepis § 3 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodno-prawnego na korzystanie z wód bez zastosowania obiektów budowlanych należy właściwemu organowi administracji wodnej przedstawić w dwóch egzemplarzach - w zależności od rodzaju zamierzonego korzystania - odpowiednie dane określone w § 2 ust. 2 pkt 2, 3, 7, 8, 9 i 10 wraz z przekrojem poprzecznym koryta rzeki lub zbiornika wodnego w skali 1:100 i planem usytuowania miejsca zamierzonego korzystania w skali 1:100 lub 1:5.000.
2.
Przepis § 2 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Sprawy wydania pozwoleń wodnoprawnych, wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, będą rozpoznawane aż do ich ukończenia według zasad ustalonych w rozporządzeniu Ministra Robót Publicznych z dnia 23 maja 1931 r. o sporządzaniu projektów technicznych, wymaganych do uzyskania pozwoleń w sprawach wodnych (Dz. U. Nr 67, poz. 551).
§  7.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Robót Publicznych z dnia 14 lutego 1925 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych w sprawie zakładania, utrzymywania, użytkowania i spuszczania stawów, które nie są w połączeniu z zakładami o sile wodnej (Dz. U. Nr 23, poz. 160),
2)
rozporządzenie Ministra Robót Publicznych z dnia 23 maja 1931 r. ustalające zasady sporządzania projektów technicznych wymaganych do uzyskania pozwoleń w sprawach wodnych (Dz. U. Nr 67, poz. 551 i Nr 97, poz. 748.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.22.106

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dokumentacja wymagana do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Data aktu: 05/04/1967
Data ogłoszenia: 18/04/1967
Data wejścia w życie: 19/07/1967