Dokumentacja wymagana do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 5 kwietnia 1967 r.
w sprawie dokumentacji wymaganej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Na podstawie art. 45 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód i na wykonanie obiektów budowlanych, określonych w art. 64 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158), należy przedstawić właściwemu organowi administracji wodnej wyciągi z odpowiednich części opisowych i graficznych projektu wstępnego inwestycji, a w wypadku dokumentacji jednostadiowej - z części opisowych i graficznych projektu technicznego inwestycji.
2.
Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne należy załączyć ponadto odpis decyzji o lokalizacji szczegółowej, gdy przepisy o lokalizacji szczegółowej inwestycji wymagają takiej decyzji, a w razie wspólnego korzystania z wody przez kilku uprawnionych - również projekt instrukcji eksploatacyjnej.
3.
Wyciągi określone w ust. 1 przedstawia się w dwóch egzemplarzach, z których jeden zwraca się wnioskodawcy wraz z pozwoleniem wodnoprawnym, jako jego część składową.
§  2.
1.
Wyciągi z odpowiednich części opisowych i graficznych projektów, o których mowa w § 1 ust. 1, powinny zawierać ustalenia w zakresie gospodarki wodnej, niezbędne do wydania pozwolenia wodnoprawnego.
2.
Wyciągi z części opisowych powinny - w zależności od rodzaju projektowanej inwestycji - określać w szczególności:
1)
cel i zadania projektowanej inwestycji,
2)
charakterystykę wód (wraz z wykresami), które mają być użytkowane albo są związane z projektowanymi obiektami budowlanymi, jak np. z mostami, przewodami prowadzonymi przez wody; w razie ubiegania się o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków - również analizę wody w projektowanym miejscu zrzutu ścieków do odbiornika,
3)
sposób i zakres projektowanego korzystania z wód,
4)
bilans wodny zakładu,
5)
ilość, stan i skład ścieków, projektowany sposób i przewidywany efekt ich oczyszczania,
6)
rodzaj i rozwiązanie projektowanych obiektów budowlanych,
7)
rodzaj znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych,
8)
obszar i znajdujące się na tym obszarze obiekty budowlane, w stosunku do których wystąpi szkodliwe oddziaływanie projektowanej inwestycji, oraz rodzaj urządzeń zapobiegających temu oddziaływaniu,
9)
stan prawny terenu inwestycji i poszczególnych nieruchomości na obszarze określonym w pkt 8,
10)
obowiązki wobec osób trzecich związane z pozwoleniem wodnoprawnym.
3.
Wyciągi z części graficznych powinny zawierać:
1)
szkic orientacyjny położenia inwestycji oraz plan ogólny lub szczegółowy zagospodarowania terenu inwestycji, sporządzone na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali przyjętej w dokumentacji inwestycji; na planie ogólnym lub szczegółowym zagospodarowania terenu należy nanieść poszczególne nieruchomości w obrębie terenu inwestycji, i w zasięgu jej oddziaływania, z oznaczeniem ich powierzchni i właścicieli,
2)
zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne obiektów budowlanych i koryta wody płynącej lub zbiornika wodnego w zasięgu oddziaływania tych obiektów w skali poziomej, odpowiadające skali planu ogólnego lub szczegółowego zagospodarowania terenu inwestycji,
3)
schemat funkcjonalny (technologiczny) projektowanego obiektu budowlanego,
4)
schemat układu znaków wodnych i wodnych urządzeń pomiarowych.
4.
Osoby nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej przedstawiają zamiast wyciągów dane określone w ust. 2 i 3.
5.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ administracji wodnej może żądać przedstawienia dodatkowych danych związanych z gospodarką wodną lub zmniejszyć zakres danych określonych w ust. 2 i 3.
§  3.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie obiektów budowlanych określonych w § 1 ust. 1, które zgodnie z przepisami o państwowym nadzorze budowlanym zostały zwolnione od obowiązku sporządzania projektu budowlanego, należy przedstawić właściwemu organowi gospodarki wodnej:
1)
opis określający cel i zadania projektowanej inwestycji,
2)
opis funkcji użytkowej (technologii),
3)
plan usytuowania obiektu budowlanego sporządzony w skali nie mniejszej niż 1:500, a dla inwestycji liniowych lub sieciowych w skali 1:1.000 lub 1:5.000, uwidoczniający zlokalizowanie projektowanej inwestycji.
2.
Dla uzyskania pozwolenia na wykonanie ujęć wód podziemnych można, zamiast danych określonych w ust. 1, przedstawić właściwemu organowi administracji wodnej w dwóch egzemplarzach zatwierdzoną dokumentację geologiczną.
3.
Do wniosku o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego należy ponadto załączyć odpis decyzji o lokalizacji szczegółowej, gdy przepisy o lokalizacji szczegółowej inwestycji wymagają takiej decyzji.
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ administracji wodnej może żądać przedstawienia dodatkowych danych związanych z gospodarką wodną.
5.
Dane określone w ust. 1 i 2 przedstawia się w dwóch egzemplarzach, z których jeden zwraca się wnioskodawcy wraz z pozwoleniem wodnoprawnym, jako jego część składową.
§  4.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodnoprawnego dla istniejących obiektów budowlanych określonych w art. 64 prawa wodnego należy przedstawić właściwemu organowi gospodarki wodnej w dwóch egzemplarzach odpowiednie dane określone w § 3 ust. 1 i 2.
2.
Przepis § 3 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Dla uzyskania pozwolenia wodno-prawnego na korzystanie z wód bez zastosowania obiektów budowlanych należy właściwemu organowi administracji wodnej przedstawić w dwóch egzemplarzach - w zależności od rodzaju zamierzonego korzystania - odpowiednie dane określone w § 2 ust. 2 pkt 2, 3, 7, 8, 9 i 10 wraz z przekrojem poprzecznym koryta rzeki lub zbiornika wodnego w skali 1:100 i planem usytuowania miejsca zamierzonego korzystania w skali 1:100 lub 1:5.000.
2.
Przepis § 2 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Sprawy wydania pozwoleń wodnoprawnych, wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, będą rozpoznawane aż do ich ukończenia według zasad ustalonych w rozporządzeniu Ministra Robót Publicznych z dnia 23 maja 1931 r. o sporządzaniu projektów technicznych, wymaganych do uzyskania pozwoleń w sprawach wodnych (Dz. U. Nr 67, poz. 551).
§  7.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Robót Publicznych z dnia 14 lutego 1925 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych w sprawie zakładania, utrzymywania, użytkowania i spuszczania stawów, które nie są w połączeniu z zakładami o sile wodnej (Dz. U. Nr 23, poz. 160),
2)
rozporządzenie Ministra Robót Publicznych z dnia 23 maja 1931 r. ustalające zasady sporządzania projektów technicznych wymaganych do uzyskania pozwoleń w sprawach wodnych (Dz. U. Nr 67, poz. 551 i Nr 97, poz. 748.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.22.106

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dokumentacja wymagana do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Data aktu: 05/04/1967
Data ogłoszenia: 18/04/1967
Data wejścia w życie: 19/07/1967