Uznawanie środków trwałych za trwale nieczynne.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 sierpnia 1963 r.
w sprawie uznawania środków trwałych za trwale nieczynne.

W związku z § 8 ust. 3 uchwały nr 534 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1961 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski z 1961 r. Nr 97, poz. 408 i z 1963 r. Nr 10, poz. 48) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Do środków trwałych uznanych za trwale nieczynne, o których mowa w § 8 ust. 3 uchwały nr 534 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1961 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski z 1961 r. Nr 97, poz. 408 i z 1963 r. Nr 10, poz. 48) zalicza się:
1)
środki trwałe znajdujące się w zakładzie całkowicie nieczynnym zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa,
2)
środki trwałe znajdujące się w wydziale produkcyjnym całkowicie nieczynnym zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa, jeżeli nieczynność wydziału trwa bez przerwy dłużej niż pół roku,
3)
agregaty łącznie z wyposażeniem całkowicie nieczynne zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa, jeżeli ich nieczynność trwa bez przerwy dłużej niż pół roku,
4)
środki trwałe przeznaczone dla produkcji specjalnej i takichże usług całkowicie nieczynne zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa,
5)
środki trwałe przeznaczone dla przyszłych użytkowników, znajdujące się w jednostkach nadzoru inwestycyjnego.
2.
Nieczynność, o której mowa w ust. 1 pkt 1-4, nie może być wywołana sezonowością działalności.
3.
Pojedyncze obiekty środków trwałych, zgłoszone do upłynnienia, nie mogą być uznane za trwale nieczynne, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 1.
4.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami branżowymi właściwi ministrowie mogą ustalić inne niż podane w ust. 1 przypadki, powodujące uznanie środków trwałych za trwale nieczynne.
§  2.
1.
Zezwolenia na uznanie środków trwałych za trwale nieczynne udziela na piśmie dyrektor (kierownik) jednostki nadrzędnej w formie decyzji na pisemny wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa, zaopiniowany przez komórki jednostki nadrzędnej odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę środkami trwałymi.
2.
Zezwolenia na uznanie środków trwałych za trwale nieczynne są ewidencjonowane przez przedsiębiorstwa i jednostki nadrzędne udzielające zezwolenia w komórkach księgowości według następującego wzoru:
Lp. Nazwa przedsiębiorstwa Wartość obiektów uznanych za trwale nieczynne Przyczyna nieczynności Nr 1 data zezwolenia Okres nieczynności od - do
budynki, budowle maszyny i urządzenia środki transportowe pozostałe
§  3.
Zezwolenia na uznanie środków trwałych za trwale nieczynne mogą być wydawane na okres nie dłuższy niż 2 lata. Zezwolenia te mogą być przedłużone na okresy następne na podstawie każdorazowych wniosków zainteresowanych przedsiębiorstw w trybie podanym w § 2.
§  4.
Wydane dotychczas zezwolenia na uznanie środków trwałych za trwale nieczynne podlegają weryfikacji według stanu na dzień 1 stycznia 1964 r.
§  5.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.71.356

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Uznawanie środków trwałych za trwale nieczynne.
Data aktu: 28/08/1963
Data ogłoszenia: 26/09/1963
Data wejścia w życie: 01/01/1964