Pomoc kredytowa dla spadkobierców i współwłaścicieli gospodarstw rolnych.

UCHWAŁA Nr 251
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lipca 1963 r.
w sprawie pomocy kredytowej dla spadkobierców i współwłaścicieli gospodarstw rolnych.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 28, poz. 168) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Spadkobierca lub współwłaściciel, pozostający na gospodarstwie i zobowiązany do spłat, jak też spadkobierca lub współwłaściciel wychodzący z gospodarstwa i otrzymujący spłatę, mogą korzystać z kredytów na zasadach ustalonych w niniejszej uchwale.
§  2.
Pomoc kredytowa, o której mowa w § 1, ma ułatwić:
1)
zobowiązanym do spłat - wykonanie ciążącego na nich obowiązku bez obniżenia zdolności produkcyjnej gospodarstwa (wyprzedaż inwentarza, zaniechanie niezbędnych nakładów produkcyjnych itp.),
2)
spadkobiercom lub współwłaścicielom wychodzącym z gospodarstwa rolnego:
a)
założenie nowego gospodarstwa rolnego,
b)
założenie warsztatu rzemieślniczego na wsi,
c)
budowę domu lub wniesienie wkładu do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego na budowę domu na zasadach ustalonych w uchwale nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157), jeżeli spadkobierca lub współwłaściciel przestaje być rolnikiem i podejmuje pracę w jednostce gospodarki uspołecznionej,
3)
wyjście z gospodarstwa spadkobiercom, którzy zgodnie z art. 15 ustawy wymienionej na wstępie zobowiązani są zwolnić dotychczas zajmowane mieszkanie w gospodarstwie spadkowym.
§  3.
1.
Kredyt na spłatę, przewidziany w § 2 pkt 1, może być udzielony w szczególności wtedy, gdy dokonanie spłaty przez zobowiązanego (w całości lub w części) umożliwi spadkobiercy lub współwłaścicielowi wyjście z gospodarstwa i urządzenie się poza nim.
2.
Kredyt oprocentowany jest nie wyżej niż 3% w stosunku rocznym.
3.
Minister Finansów określi górną granicę wysokości kredytu i okresu jego spłaty.
§  4.
W przypadkach określonych w § 2 pkt 2 lit. a) i b) kredyt może być udzielony na uzasadnione nakłady inwestycyjne związane z urządzeniem gospodarstwa lub warsztatu, łącznie z budową budynku mieszkalnego.
§  5.
1.
Kredyt na założenie nowego gospodarstwa udzielany jest na następujących warunkach:
a)
jeżeli gospodarstwo zakładane jest na ziemiach zachodnich i północnych oraz w rejonie Bieszczad w drodze zakupu nieruchomości od Państwa - na okres do 40 lat, w tym karencja do 5 lat, przy oprocentowaniu 1% w stosunku rocznym,
b)
jeżeli gospodarstwo zakładane jest na ziemiach dawnych w drodze nabycia nieruchomości od Państwa lub jeżeli gospodarstwo powstaje na terenach wymienionych pod lit. a) w drodze nabycia nieruchomości od osoby fizycznej - na okres do 30 lat, w tym karencja do 3 lat, przy oprocentowaniu 2% w stosunku rocznym,
c)
jeżeli gospodarstwo zakładane jest na ziemiach dawnych w drodze nabycia nieruchomości od osoby fizycznej - na okres do 20 lat, w tym karencja do 2 lat, przy oprocentowaniu 2% w stosunku rocznym.
2.
W razie zakładania warsztatu rzemieślniczego na wsi kredyt udzielany jest na warunkach analogicznych jak w ust. 1.
3.
Maksymalny okres spłaty kredytu może być stosowany wówczas, gdy kredyt ma być przeznaczony głównie na nowe budownictwo.
§  6.
Przy ustalaniu wysokości i okresu spłaty kredytu należy brać pod uwagę warunki, na jakich ma być dokonana spłata spadkobierców i współwłaścicieli.
§  7.
W zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwałą obowiązują ogólne zasady udzielania państwowej pomocy kredytowej dla wsi.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.58.299

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc kredytowa dla spadkobierców i współwłaścicieli gospodarstw rolnych.
Data aktu: 19/07/1963
Data ogłoszenia: 30/07/1963
Data wejścia w życie: 30/07/1963