Regulamin organizacyjny obowiązkowej straży pożarnej w zakładzie pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 stycznia 1963 r.
w sprawie regulaminu organizacyjnego obowiązkowej straży pożarnej w zakładzie pracy.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 kwietnia 1965 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin organizacyjny obowiązkowej straży pożarnej w zakładzie pracy, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 października 1953 r. w sprawie ustalenia regulaminu ochotniczej i obowiązkowej zakładowej straży pożarnej (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1394).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY OBOWIĄZKOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ZAKŁADU PRACY

Rozdział 1.

Zadania, zakres i obszar działania Straży.

§  1.
1.
Obowiązkowa straż pożarna w zakładzie pracy, zwana dalej "Strażą", jest organem kierownictwa zakładu pracy, powołanym do współdziałania i pomocy w zakresie ochrony przeciwpożarowej zakładu pracy.
2.
Straż powołuje w drodze uchwały prezydium właściwej rady narodowej na wniosek kierownika zakładu pracy, jeżeli bezpieczeństwo pożarowe zakładu pracy nie może być zapewnione w inny sposób.
§  2.
Straż działa na terenie zakładu pracy, w którym została utworzona, jako na własnym obszarze działania oraz na obszarze pomocy wzajemnej określonym odrębnymi przepisami.
§  3.
Do zadań Straży należy:
1)
udział w prowadzeniu przeciwpożarowej działalności zapobiegawczej,
2)
prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów oraz innych klęsk żywiołowych, katastrof i awarii,
3)
udział w przygotowaniu zakładu do obrony przeciwpożarowej w ramach zadań terenowej obrony przeciwlotniczej,
4)
wykonywanie innych czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
§  4.
Zadania określone w § 3 Straż wypełnia przez:
1)
szkolenie członków według programów ustanowionych dla straży pożarnych w zakładach pracy,
2)
czuwanie nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych przez pracowników zakładu pracy,
3)
udział w kontrolach przeciwpożarowych przeprowadzanych na obszarze zakładu pracy,
4)
czuwanie nad konserwacją sprzętu pożarniczego zakładu pracy oraz sprzętu technicznego Straży,
5)
współdziałanie w uświadamianiu i szkoleniu pracowników zakładu pracy w zakresie zapobiegania pożarom oraz ich zwalczania,
6)
przedstawianie kierownictwu zakładu pracy i zwierzchnim organom ochrony przeciwpożarowej opinii i wniosków w sprawach wzmocnienia stanu bezpieczeństwa pożarowego zakładu pracy oraz usprawnienia działalności Straży.

Rozdział  2.

Członkowie Straży.

§  5.
1.
Członków Straży powołuje właściwy do spraw wewnętrznych organ prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej spośród pracowników zakładu, którzy:
1)
posiadają odpowiedni stan zdrowia i sprawność fizyczną,
2)
ukończyli 18 rok życia i nie przekroczyli 50 lat.
2.
Decyzję w sprawie powołania członka Straży podejmuje organ wymieniony w ust. 1 po przedstawieniu przez sterownika zakładu pracy listy pracowników przewidzianych do udziału w Straży.
§  6.
Do obowiązków członków Straży należy:
1)
ścisłe stosowanie się do postanowień regulaminu i zarządzeń organów Straży,
2)
udział w szkoleniu w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
3)
regularne uczęszczanie na zbiórki i ćwiczenia Straży,
4)
niezwłoczne stawianie się do akcji ratowniczej na każde wezwanie,
5)
przestrzeganie dyscypliny służbowej.
§  7.
Świadczenia zakładu pracy na rzecz członków Straży z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz w zakresie wyposażenia w odzież ochronną i ekwipunek pożarniczy regulują odrębne przepisy.

Rozdział  3.

Naczelnik Straży.

§  8.
1.
Na czele Straży stoi naczelnik Straży, który ma do pomocy zastępcę.
2.
Naczelnika Straży i jego zastępcę wyznacza kierownik zakładu pracy w porozumieniu z właściwym terenowo komendantem straży pożarnych. W resortach, w których została utworzona resortowa służba przeciwpożarowa, naczelnika Straży i jego zastępcę wyznacza kierownik zakładu pracy na wniosek właściwego inspektora ochrony przeciwpożarowej.
3.
Jeżeli zakład zatrudnia oficera bądź podoficera Korpusu Technicznego Pożarnictwa, wówczas funkcję naczelnika Straży pełni ten oficer (podoficer).
§  9.
Naczelnik Straży podlega służbowo kierownikowi zakładu pracy. Zwierzchnie organy ochrony przeciwpożarowej wydają wiążące dla naczelnika Straży wytyczne i instrukcje w sprawach fachowych oraz kontrolują ich wykonanie.
§  10.
Do obowiązków naczelnika Straży należy techniczne kierownictwo Straży, a w szczególności:
1)
szkolenie członków Straży według obowiązujących programów,
2)
wyznaczanie dowódców plutonów i sekcji oraz innych funkcyjnych Straży,
3)
ustalanie i kontrola toku służby w Straży,
4)
dowodzenie Strażą w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych oraz katastrof,
5)
przedstawianie kierownictwu zakładu pracy wniosków zmierzających do poprawy zabezpieczenia przeciwpożarowego zakładu oraz w zakresie zaopatrzenia Straży w sprzęt techniczny i ekwipunek, jak również czuwanie nad konserwacją tego sprzętu i ekwipunku,
6)
nadzór nad konserwacją zbiorników wodnych i dogodnym dojazdem do punktów czerpania,
7)
czuwanie nad właściwym i terminowym czyszczeniem kominów oraz nad konserwacją urządzeń ogrzewczych, energetycznych i odgromowych,
8)
przedstawianie na naradach zakładowych zagadnień ochrony przeciwpożarowej zakładu pracy,
9)
utrzymywanie w szeregach Straży karności oraz udzielanie członkom pochwał i wymierzanie kar porządkowych przewidzianych w przepisach normujących służbę wewnętrzną,
10)
przedstawianie kierownictwu zakładu pracy wyróżniających się członków Straży do nagród i odznaczeń.

Rozdział  4.

Organizacja wewnętrzna Straży i nadzór.

§  11.
1.
Straż dzieli się odpowiednio do jej liczebności na plutony i sekcje.
2.
Stan wyposażenia technicznego Straży ustala się na podstawie obowiązujących przepisów i norm.
3.
Szczegółową organizację wewnętrzną Straży, tok służby oraz obowiązki poszczególnych funkcyjnych określają regulaminy i instrukcje służbowe.
§  12.
W przedsiębiorstwie wielozakładowym zlokalizowanym w jednej miejscowości mogą być przy poszczególnych obiektach tworzone pododdziały Straży w sile plutonu lub sekcji.
§  13.
Pracownicy zakładu pracy wyznaczeni do służby przeciwpożarowej terenowej obrony przeciwlotniczej i zorganizowani w odpowiednich dla tej służby zespołach (sekcjach, drużynach) stanowią oddział uzupełniający Straży, podporządkowany naczelnikowi Straży w zakresie wyszkolenia pożarniczego i udziału w akcjach ratowniczych.
§  14.
1.
Wydatki na cele organizacyjne i rzeczowe Straży zgodnie z obowiązującymi normami pokrywa zakład pracy w ramach zatwierdzonych planów.
2.
Wyposażenie techniczne Straży oraz ekwipunek członków stanowią własność zakładu pracy.
§  15.
Nadzór organizacyjny i kontrolę fachową nad Strażą sprawuje właściwa terenowo komenda straży pożarnych i resortowa służba przeciwpożarowa, jeżeli w resorcie, do którego należy zakład pracy, służba taka została powołana.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.12.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulamin organizacyjny obowiązkowej straży pożarnej w zakładzie pracy.
Data aktu: 28/01/1963
Data ogłoszenia: 13/02/1963
Data wejścia w życie: 13/02/1963