Rejestracja ujęć wód podziemnych i przeprowadzenie w nich obserwacji.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 4 grudnia 1962 r.
w sprawie rejestracji ujęć wód podziemnych i przeprowadzania w nich obserwacji.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do wierconych ujęć wód podziemnych lub innych wyrobisk wykorzystywanych jako ujęcie (szyb kopany, trwale obudowane źródło itp.), zwanych dalej "studniami", będących w posiadaniu jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do studni publicznych i pożarowych, studni posiadanych przez jednostki podległe Ministrowi Obrony Narodowej, studni eksploatujących wody lecznicze oraz studni na terenach zakładów eksploatujących kopaliny (w tym również ujęć wód kopalnianych).
§  2.
1.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest:
1)
zarejestrować studnię we właściwym miejscowo ze względu na położenie studni organie do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) przed przystąpieniem do jej eksploatacji,
2)
założyć książkę eksploatacji studni,
3) 2
przeprowadzać okresowe obserwacje (pomiary) poziomu zwierciadła wody w studni i wydajności studni, jeżeli pobór wody ze studni (zespołu studni) lub zatwierdzone zasoby eksploatacyjne w kategorii "B" przekraczają 200 m3/godz,
4) 3
w miarę możliwości przeprowadzać obserwacje innych studni (zespołów studni) niż określone w pkt 3.
2.
Studnie wybudowane przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia należy zarejestrować w terminie jednego roku od dnia ogłoszenia zarządzenia.
3.
Zarejestrowanie studni w trybie niniejszego zarządzenia nie zwalnia od obowiązku uzyskania pozwolenia wodno-prawnego na korzystanie z wody stosownie do przepisów prawa wodnego.
4. 4
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w uzasadnionych wypadkach może polecić prowadzenie obserwacji w studniach (zespole studni), określając sposób i zakres tych obserwacji.
§  3.
1. 5
Rejestracji studni dokonuje się przez złożenie w organie do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wypełnionej karty rejestracyjnej studni i książki eksploatacji studni według wzorów ustalonych przez Centralny Urząd Geologii.
2.
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej sprawdza zgodność wpisów dokonanych w karcie rejestracyjnej z odpowiednimi wpisami w książce eksploatacji studni, parafuje książkę, stwierdza w niej dokonanie rejestracji studni i zwraca książkę posiadaczowi studni.
3.
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej może uzależnić zarejestrowanie studni od przedstawienia dokumentacji geologicznej zawierającej ustalenie zasobów wody podziemnej w studni, jeżeli dokumentacja taka była sporządzona, lub nakazać sporządzenie dokumentacji w odpowiednim terminie, jeżeli obowiązek sporządzenia dokumentacji wynika z przepisów o ustalaniu zasobów wód podziemnych.
4. 6
Organ administracji wodnej może uzależnić wydanie pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z wody od uprzedniego zarejestrowania studni w trybie niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Książkę eksploatacji studni zakłada się oddzielnie dla każdej studni.
2. 7
(skreślony).
3.
Książka eksploatacji studni powinna być sporządzona w formacie A-4, zszyta i zabezpieczona w sztywnej okładce oraz zawierać ilość stron, przeznaczonych do zapisu pomiarów w studni, wystarczającą co najmniej na dziesięć lat.
4.
Zapisów w książce eksploatacji studni należy dokonywać czytelnie, atramentem. Dokonanych zapisów nie wolno niszczyć; koniecznych poprawek należy dokonać w ten sposób, aby tekst pierwotny można było odczytać. Poprawki i przekreślenia powinny być omówione i podpisane przez osobę prowadzącą książkę.
5. 8
Dla studni eksploatowanych lewarowo sporządza się karty rejestracyjne dla każdej studni (otworu), a książkę eksploatacji zakłada się tylko dla studni zbiorczej, nie zamieszczając w niej danych technicznych.
§  5.
1.
Książkę eksploatacji studni zakłada na zlecenie jednostki posiadającej studnię przedsiębiorstwo geologiczne, które studnię tę wykonało. Zawarte w książce dane techniczne studni, dane z próbnego pompowania w okresie budowy i dane eksploatacyjne studni stwierdza swoim podpisem osoba, która sporządziła dokumentację geologiczną, zawierającą ustalenie zasobów wody podziemnej studni.
2.
Jeżeli w chwili zakładania książki eksploatacji studni przedsiębiorstwo, które wykonało studnię, nie istnieje, książkę zakłada we własnym zakresie jednostka posiadająca studnię.
3. 9
W razie braku danych dotyczących próbnego pompowania z okresu budowy studni dane takie wpisuje się na podstawie wyników pompowania przeprowadzonego w czasie eksploatacji przy zakładaniu książki eksploatacji.
§  6.
W razie dokonania renowacji studni dane dotyczące tej renowacji należy odnotować w książce eksploatacji studni.
§  7.
1.
Książkę eksploatacji studni prowadzi osoba odpowiedzialna za gospodarkę wodną w jednostce posiadającej studnię.
2.
Książkę eksploatacji studni należy starannie przechowywać w dziale odpowiedzialnym za gospodarkę wodną jednostki posiadającej studnię i okazywać ją na żądanie organów państwowej administracji geologicznej i wodnej.
3.
W razie zmiany posiadacza studni jednostka przekazująca studnię obowiązana jest przekazać protokolarnie książkę eksploatacji studni jednostce przejmującej, a ta ostatnia zawiadomić o dokonanym przekazaniu organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  8.
1.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest co najmniej raz na dwa miesiące przeprowadzać pomiary poziomu zwierciadła wody w studni i pomiary wydajności studni.
2.
W razie stwierdzenia trwałego obniżania się poziomu zwierciadła wody w studni pomiary określone w ust. 1 należy przeprowadzać co miesiąc, chyba że organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zarządzi inaczej.
3.
Pomiary określone w ust. 1 przeprowadzać należy zawsze w tej samej dekadzie miesiąca przewidzianego na dokonanie pomiaru.
4.
W razie posiadania przez jedną jednostkę kilku studzien na tym samym terenie, pomiary powinny być przeprowadzone we wszystkich studniach możliwie w tym samym dniu.
5. 10
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) sprawdza co najmniej raz w roku poprawność pomiarów i rejestracji wyników dokonywanych przez jednostkę posiadającą studnię (zespół studni).
§  9.
1.
Przez pomiar poziomu zwierciadła wody w studni rozumie się zmierzenie odległości zwierciadła wody od stałego znaku umieszczonego na obudowie studni, a przez pomiar wydajności rozumie się zmierzenie w metrach sześciennych wody eksploatowanej ze studni w ciągu jednej godziny.
2.
Pomiary zwierciadła wody przeprowadza się przy użyciu przyrządu przeznaczonego do tego celu, a pomiary wydajności studni - przy użyciu odpowiedniego wodomierza wmontowanego w przewód odprowadzający wodę ze studni lub - jeżeli studnia jest o małej wydajności - za pomocą specjalnie do tego celu przygotowanego i wycechowanego naczynia oraz zegarka sekundowego.
3.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest posiadać odpowiednie przyrządy niezbędne do dokonania pomiarów, o których mowa w ust. 1, i przystosować obudowę studni do wmontowania wodomierza i opuszczenia przyrządu pomiarowego do określania położenia zwierciadła wody w studni.
§  10.
1.
Pomiary poziomu zwierciadła wody przeprowadza się zarówno w studniach eksploatowanych, jak i w studniach nieczynnych.
2.
W studniach posiadających wbudowane rurki piezometryczne (za filtrem) pomiar poziomu zwierciadła wody przeprowadza się w tych rurkach i w otworze studziennym.
§  11.
1.
Pomiar zwierciadła wody w studni eksploatowanej przeprowadza się w czasie ruchu pompy i podczas przerw w pompowaniu.
2.
Pomiar w czasie ruchu pompy należy przeprowadzić po możliwie najdłuższym okresie pracy pompy, a pomiar podczas przerwy w pompowaniu - po możliwie najdłuższej przerwie, przy czym należy podać czas trwania tej przerwy.
§  12.
W przypadku określonym w § 8 ust. 3 pomiar zwierciadła wody w studni nieczynnej należy przeprowadzić w czasie ruchu pompy w sąsiedniej studni eksploatowanej i w czasie przerwy w pompowaniu. Przepis § 11 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  13.
Pomiary wydajności studni przeprowadza się tylko w studniach eksploatowanych jednocześnie z przeprowadzeniem pomiarów poziomu zwierciadła wody.
§  14.
1.
Wyniki pomiarów powinny być wpisane do książki eksploatacji studni bezpośrednio po ich dokonaniu i poświadczone podpisem osoby prowadzącej książkę.
2.
Do książki eksploatacji studni należy załączyć wyniki przeprowadzonych badań jakości wody w studni.
§  15.
1.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest bezzwłocznie zawiadomić organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) o:
1)
zauważonych trwałych zmianach jakości wody, poziomu zwierciadła wody w studni lub wydajności studni,
2)
trwałym wyłączeniu studni z eksploatacji, spowodowanym względami technicznymi, a w szczególności o likwidacji studni,
3) 11
zmianach technicznych i eksploatacyjnych studni w wyniku przeprowadzonej renowacji.
2.
Jednocześnie z zawiadomieniem o likwidacji studni należy przekazać organowi do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) książkę eksploatacji studni z dokonanymi w niej wpisami dotyczącymi likwidacji.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 12

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 13

(skreślony).

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
4 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
6 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
7 § 4 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
8 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
9 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
10 § 8 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
11 § 15 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
12 Załącznik nr 1 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
13 Załącznik nr 2 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.87.411

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja ujęć wód podziemnych i przeprowadzenie w nich obserwacji.
Data aktu: 04/12/1962
Data ogłoszenia: 21/12/1962
Data wejścia w życie: 21/12/1962