Organizacja zjazdów w niektórych miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych.

ZARZĄDZENIE Nr 116
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1962 r.
w sprawie organizacji zjazdów w niektórych miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych.

W celu zapewnienia dogodniejszych warunków dla recepcji turystów w niektórych miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wykaz miejscowości turystyczno-wypoczynkowych, stanowiący załącznik do zarządzenia, w których zjazdy nie mogą być organizowane w okresie sezonu turystycznego poza wyjątkami przewidzianymi w § 3 i § 5.
2.
Przez zjazdy należy rozumieć konferencje, narady, kursy szkoleniowe oraz inne zjazdy, których zorganizowanie zmniejsza o ponad 10 miejsc noclegowych możliwości recepcyjne hoteli lub innych zakładów świadczących usługi noclegowe w miejscowości będącej siedzibą zjazdu.
§  2.
Ograniczenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, obowiązuje:
1)
w sezonie letnim - w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia,
2)
w sezonie zimowym - w okresie od 20 grudnia do 28 lutego.
§  3.
1.
Zjazdy z udziałem obywateli państw obcych mogą być organizowane w okresie sezonu turystycznego w miejscowościach objętych wykazem wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
W wyjątkowych uzasadnionych przypadkach przepis ust. 1 może być stosowany do zjazdów bez udziału obywateli państw obcych.
§  4.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do organizacji zjazdów we wszystkich schroniskach na terenie województw krakowskiego i katowickiego.
§  5.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą zjazdów organizowanych:
1)
na terenie Gdańska, Gdyni i Krakowa - przez prezydia rad narodowych oraz urzędy mające siedzibę w tych miastach;
2)
w miejscowościach objętych wykazem - przez organy administracji szkolnej, jeżeli uczestnicy tych zjazdów korzystają z noclegów w budynkach szkolnych lub internatach;
3)
w miejscowościach objętych wykazem - przez organy państwowe, instytucje i organizacje we własnych ośrodkach szkoleniowych.
2.
Instytucje i organizacje o zasięgu wojewódzkim oraz wojewódzkie oddziały instytucji i organizacji mające siedzibę w miastach określonych w ust. 1 pkt 1 mogą organizować w tych miastach zjazdy w okresie sezonu turystycznego wyłącznie za zgodą komitetu kultury fizycznej i turystyki prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNO-WYPOCZYNKOWYCH, W KTÓRYCH ZJAZDY NIE MOGĄ BYĆ ORGANIZOWANE W OKRESIE SEZONU TURYSTYCZNEGO

A. Sezon letni.
1. Województwo białostockie: Augustów.
2. Województwo bydgoskie: Ciechocinek.
3. Województwo gdańskie: Gdańsk,
Gdynia,
Jastarnia,
Jastrzębia Góra,
Jurata,
Krynica Morska,
Łeba,
Sopot.
4. Województwo katowickie: Częstochowa,
Jastrzębie-Zdrój,
Szczyrk,
Wisła.
5. Województwo koszalińskie: Darłowo,
Darłówko,
Kołobrzeg,
Mielno,
Ustka,
Ustronie Morskie.
6. Miasto Kraków.
7. Województwo krakowskie: Krynica,
Rabka,
Szczawnica,
Zakopane,
Żegiestów.
8. Województwo lubelskie: Nałęczów.
9. Województwo łódzkie: Spała.
10. Województwo olsztyńskie: Giżycko,
Mikołajki,
Ruciane.
11. Województwo szczecińskie: Kamień Pomorski,
Międzyzdroje,
Świnoujście.
12. Województwo wrocławskie: Cieplice Śląskie-Zdrój,
Kudowa-Zdrój,
Polanica-Zdrój,
Jelenia Góra.
B. Sezon zimowy.
1. Województwo krakowskie: Krynica,
Rabka,
Zakopane.
2. Województwo katowickie: Szczyrk,
Wisła.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024