Regulamin Sądu Najwyższego.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 22 maja 1962 r.
w sprawie regulaminu Sądu Najwyższego.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. Nr 11, poz. 54) Rada Państwa uchwala następujący
REGULAMIN SĄDU NAJWYŻSZEGO.

Rozdział  I

Przepisy ogólne.

§  1.
Pierwszy Prezes kieruje całokształtom prac Sądu Najwyższego. W szczególności Pierwszy Prezes wyznacza terminy i ustala porządek dzienny posiedzeń zgromadzenia ogólnego oraz posiedzeń dwóch połączonych izb, przewodniczy na tych posiedzeniach i wyznacza sędziów-sprawozdawców rozpoznawanych przez nie spraw.
§  2.
Pierwszy Prezes może brać udział w posiedzeniach izb.
§  3.
Pierwszy Prezes może w razie potrzeby powołać do udziału w posiedzeniu sędziego z innej izby.
§  4.
Pierwszy Prezes wyznacza przewodniczących wydziałów w izbach.
§  5. 1
Nawiązania i rozwiązania stosunku pracy z pracownikami administracyjnymi, pomocniczymi, technicznymi i obsługi Sądu Najwyższego dokonuje Pierwszy Prezes na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214).
§  6.
Pierwszy Prezes zarządza ogłaszanie orzeczeń w urzędowych zbiorach orzecznictwa. Wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej ogłasza Pierwszy Prezes w Monitorze Polskim albo w innym dzienniku urzędowym,
§  7.
Prezes Sądu Najwyższego kieruje całokształtem prac powierzonej mu izby. W szczególności prezes ustala plany pracy izby, wyznacza terminy posiedzeń w izbie, ustala porządek dzienny posiedzeń całej izby i przewodniczy na tych posiedzeniach, wyznacza sędziów sprawozdawców w sprawach wyznaczonych na posiedzenia całej izby, może brać udział w innych jej posiedzeniach.
§  8. 2
Izby dzielą się na wydziały. Podział izb na wydziały określa zarządzenie Pierwszego Prezesa.
§  9.
Dokonując podziału czynności kolegium administracyjne przydziela sędziów do izb i wydziałów.

Rozdział  II

Posiedzenia sądowe.

§  10.
Akta spraw cywilnych toczących się z udziałem prokuratora, jak również tych, w których udział prokuratora Sąd Najwyższy uznał za potrzebny, oraz akta spraw karnych, w których zostały złożone rewizje, przesyła się Generalnej Prokuraturze co najmniej na trzydzieści dni przed terminem ich rozpoznania.
§  11.
W ciągu ostatnich trzech dni przed terminem rozprawy akta sprawy powinny być dostępne dla stron.
§  12.
W sprawach dotyczących ustalenia wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej oraz w sprawach dotyczących wyjaśnienia przepisów prawnych (art. 28 i 29 ustawy o Sądzie Najwyższym) Pierwszy Prezes przesyła akta Prokuratorowi Generalnemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w celu złożenia wniosku na piśmie w ustalonym za obopólnym porozumieniem terminie.
§  13.
W czasie rozpraw sędziowie używają stroju urzędowego: togi i biretu.
§  14.
Publiczność jest dopuszczana na sale rozpraw w miarę wolnych miejsc. Jeżeli jest spodziewany duży napływ publiczności, przewodniczący wydziału reguluje wstęp na salę rozpraw przez wydanie kart wstępu.
§  15.
Wszyscy obecni na sali rozpraw, nie wyuczając uczestniczącego w posiedzeniu prokuratora i protokolanta, powstają w czasie wejścia i wyjścia składu sądzącego z sali, w czasie odbierania przyrzeczenia i w czasie ogłaszania sentencji wyroku. Każda osoba obecna na rozprawie powstaje, gdy przemawia do sądu albo gdy sąd się do niej zwraca. Przewodniczący może zezwolić na pozostawanie w pozycji siedzącej osobom chorym i kalekom oraz w innych wypadkach wyjątkowych. Sędziowie powstają tylko podczas odbierania przyrzeczenia.
§  16.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, na posiedzenia niejawne mają dostęp, poza składem orzekającym, tylko prokurator i protokolant. Po wysłuchaniu sprawozdania sędziego-sprawozdawcy i wniosku prokuratora sąd przystępuje do narady, przy której prokurator nie jest obecny.
§  17.
Posiedzenia zgromadzenia ogólnego, dwóch połączonych izb, całej izby oraz posiedzenia składu siedmiu sędziów, przewidziane w art. 29 ust. 2 i art. 30 ustawy o Sądzie Najwyższym, odbywają się niejawnie.
§  18.
W posiedzeniach zgromadzenia ogólnego oraz w posiedzeniach zwołanych w sprawie uchwalenia wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej bierze udział Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub jego zastępca. Minister Sprawiedliwości lub zastępujący go podsekretarz stanu może brać udział w tych posiedzeniach.

Na posiedzeniach dwóch połączonych izb lub całej izby, jeżeli nie są zwołane w sprawie uchwalenia wytycznych, oraz na posiedzeniach składu siedmiu sędziów prokurator może brać udział w naradzie, lecz opuszcza posiedzenie przed przystąpieniem do głosowania.

§  19.
Jeżeli w sprawie, rozpoznawanej według przepisów postępowania cywilnego, postanowienie o przedstawieniu zagadnienia prawnego składowi siedmiu sędziów (art. 30 ustawy o Sądzie Najwyższym) zapadło na rozprawie, uchwała składu siedmiu sędziów, zawierająca odpowiedź na pytanie prawne, zapada po przeprowadzeniu rozprawy. W tym wypadku przepis § 11 nie ma zastosowania do akt Sądu Najwyższego dotyczących zagadnienia prawnego.
§  20.
Uchwały zapadają większością głosów. W razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.

Rozdział  III

Sprawy dyscyplinarne.

§  21.
Przewodniczącym Sądu Dyscyplinarnego Wyższego jest prezes Sądu Najwyższego powołany do pełnienia tej funkcji uchwałą kolegium administracyjnego.
§  22.
W sprawach przekazanych Sądowi Najwyższemu przez ustawę o ustroju adwokatury orzekają sędziowie Sądu Najwyższego wyznaczeni przez kolegium administracyjne.

Rozdział  IV

Biuro Orzecznictwa.

§  23. 3
1.
Biuro Orzecznictwa dzieli się na działy:
1)
orzecznictwa cywilnego,
2)
orzecznictwa karnego,
3)
orzecznictwa pracy i ubezpieczeń społecznych,
4)
doskonalenia prawa.
2.
Na czele działów stoją kierownicy powołani przez Pierwszego Prezesa.
§  24.
Pierwszy Prezes może zlecać konsultantom wykonywanie określonych prac w Biurze Orzecznictwa.
§  25. 4
Biuro Orzecznictwa prowadzi prace analityczno-badawcze nad orzecznictwem, opracowuje projekty rewizji nadzwyczajnych i pytań prawnych oraz wnioski Pierwszego Prezesa o ustalenie wytycznych w zakresie wykładni i stosowania prawa, sporządza okresowe informacje o działalności Sądu Najwyższego.
§  26.
Biuro Orzecznictwa prowadzi księgę zasad pranych dla uchwał zgromadzania ogólnego oraz księgi zasad prawnych dla uchwał poszczególnych izb. Uchwały połączonych izb wpisuje się do ksiąg zasad prawnych obu izb.
§  27. 5
1.
Biuro Orzecznictwa opracowuje tezy, prowadzi ich zbiór oraz zawiadamia Pierwszego Prezesa i Prezesa kierującego właściwą izbę o dostrzeżonych rozbieżnościach w orzecznictwie Sądu Najwyższego, przygotowuje materiały do publikacji uchwał i orzeczeń tego sądu.
2.
W opracowanych do ogłoszenia orzeczeniach można dokonywać poprawek redakcyjnych i stylistycznych oraz opuszczać ustępy, nieistotne dla wykładni. Nazwisk stron i nazw miejscowości nie ogłasza się, zastępując je inicjałami.

Rozdział  V

Biuro prezydialne i sekretariaty.

§  28. 6
Sprawy administracyjne Sądu Najwyższego należą do Biura Prezydialnego. Pracami Biura kieruje dyrektor.
§  29. 7
1.
Biuro Prezydialne dzieli się na wydziały: ogólny, spraw pracowniczych, finansowo-budżetowy i gospodarczy.
2.
Na czele wydziałów stoją naczelnicy powołani przez Pierwszego Prezesa.
§  30. 8
Każda izba, wydział w izbie oraz Biuro Orzecznictwa ma odrębny sekretariat, który spełnia czynności pomocnicze w sprawach sądowych i administracyjnych. Na czele sekretariatu stoi kierownik.
§  31.
Biuro prezydialne jest sekretariatem Wyższego i Najwyższego Sądu Dyscyplinarnego.
§  32.
Akta spraw sądowych, dotyczące wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej, wyjaśniania przepisów prawnych oraz odpowiedzi na pytania prawne, a z ksiąg sądowych – repertoria, przechowuje się w składnicy akt przez lat trzydzieści, a następnie przekazuje się je w całości do archiwum państwowego. Inne akta spraw sądowych Sądu Najwyższego i księgi sądowe przechowuje się w składnicy akt przez lat dziesięć, a następnie przekazuje się je do archiwum państwowego. Księgi zasad prawnych pozostają w Sądzie Najwyższym na stałe.

Rozdział  VI

Przepisy szczególne dotyczące Izby Wojskowej.

§  33.
Do Izby Wojskowej stosuje się przepisy rozdziałów I–V ze zmianami wynikającymi z przepisów rozdziału niniejszego.
§  34.
Do Izby Wojskowej oraz do żołnierzy pełniących służbę w tej Izbie mają zastosowanie, w zakresie nie unormowanym w przepisach o Sądzie Najwyższym, przepisy dotyczące instytucji wojskowych i żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
§  35.
Izba Wojskowa dzieli się na wydziały, które mogą być łączone w oddziały.

Ponadto w Izbie Wojskowej czynne jest biuro jej Prezesa, sekretariaty, komórki do spraw kadrowych, finansowo-gospodarczych i statystycznych, składnica akt, biblioteka oraz inne komórki o charakterze administracyjnym, niezbędne do wykonywania zadań Izby oraz zadań poruczonych Prezesowi Izby.

Szczegółową strukturę organizacyjną Izby Wojskowej oraz zakres działania jej komórek określi Pierwszy Prezes w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.

Sprawami personalnymi, administracyjnymi, finansowymi i gospodarczymi Izby Wojskowej kieruje jej Prezes na zasadach przewidzianych w przepisach wojskowych.

§  36.
Na funkcje w Izbie Wojskowej przewidziane dla sędziów Sądu Najwyższego wyznacza sędziów Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego.
§  37.
W rozpoznawanych przez Izbę Wojskową sprawach, w których złożono rewizje, oraz w sprawach, które dotyczą ustalenia wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej, jak również w sprawach dotyczących wyjaśniania przepisów prawnych, które Pierwszy Prezes skierował pod rozpoznanie tej Izby lub składu powiększonego, akta przesyła się Naczelnej Prokuraturze Wojskowej w celu złożenia wniosku na piśmie.
§  38.
Do posiedzeń niejawnych w Izbie Wojskowej, na których rozpoznaje się sprawy w postępowaniu rewizyjnym, stosuje się przepisy § 15.
§  39.
Strojem urzędowym sędziów Izby Wojskowej jest strój wojskowy.
§  40.
Prezes kierujący Izbą Wojskową informuje Ministra Obrony Narodowej o działalności Izby. W sprawach dotyczących poruczonego nadzoru administracyjnego nad sądami wojskowymi Prezes kierujący Izbą Wojskową podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.

Rozdział  VII

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  41.
Upoważnia się Pierwszego Prezesa do wydania w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości zarządzenia normującego tryb czynności biurowych i wewnętrznego urzędowania Sądu Najwyższego oraz inne sprawy z zakresu wewnętrznej organizacji tego Sądu nie unormowane niniejszym regulaminem. Do czasu wejścia w życie tego zarządzenia stosuje się w Sądzie Najwyższym dotychczasowe przepisy normujące biurowość i wewnętrzne urzędowanie.
§  42.
Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 24 lutego 1983 r. (M.P.83.8.46) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1983 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 2 czerwca 1978 r. (M.P.78.20.70) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1978 r.
3 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 2 czerwca 1978 r. (M.P.78.20.70) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1978 r.
4 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 2 czerwca 1978 r. (M.P.78.20.70) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1978 r.
5 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały z dnia 2 czerwca 1978 r. (M.P.78.20.70) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1978 r.
6 § 28:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 18 listopada 1964 r. (M.P.64.79.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1964 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 2 czerwca 1978 r. (M.P.78.20.70) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1978 r.

7 § 29:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 18 listopada 1964 r. (M.P.64.79.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1964 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały z dnia 2 czerwca 1978 r. (M.P.78.20.70) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1978 r.

8 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 18 listopada 1964 r. (M.P.64.79.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1964 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.45.210

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin Sądu Najwyższego.
Data aktu: 22/05/1962
Data ogłoszenia: 31/05/1962
Data wejścia w życie: 31/05/1962