Zasady i tryb udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 marca 1962 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych.

Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. – Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) i § 12 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. Nr 53, poz. 305) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o przedsiębiorstwie – należy przez to rozumieć podległe prezydium rady narodowej przedsiębiorstwo zarządu budynków mieszkalnych, działające według zasad pełnego rozrachunku gospodarczego,
2)
o zakładzie – należy przez to rozumieć zakład budżetowy gospodarki mieszkaniowej podległy prezydium rady narodowej,
3)
o właściwym wydziale gospodarki mieszkaniowej – należy przez to rozumieć nadzorujący przedsiębiorstwo lub zakład organ prezydium rady narodowej właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej, który jest posiadaczem rachunku sum depozytowych pod nazwą "Kaucje wpłacone przez najemców".
§  2.
1.
Pożyczki mogą być wykorzystane na sfinansowanie:
1)
remontów kapitalnych i przebudowy (modernizacji) budynków mieszkalnych, administrowanych przez przedsiębiorstwo lub zakład, nie objętych limitem nakładów na remonty kapitalne, jeżeli zakumulowane środki na rachunku funduszu napraw są niedostateczne na sfinansowanie tych nakładów,
2)
nadbudowy w przypadkach, gdy środki powiatowych (miejskich) funduszów mieszkaniowych są niewystarczające na sfinansowanie nadbudowy realizowanej jako inwestycja na podstawie uchwały właściwej rady narodowej.
2.
O przyznaniu pożyczki decyduje:
1)
na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 – właściwy wydział gospodarki mieszkaniowej na wniosek zainteresowanego przedsiębiorstwa lub zakładu,
2)
na cele wymienione w ust. 1 pkt 2 – prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na wniosek właściwego wydziału gospodarki mieszkaniowej.
§  3.
1.
Uruchomienie pożyczek następuje na zlecenie posiadaczy rachunku sum depozytowych (§ 1 pkt 3) w drodze przelewu z tego rachunku na:
1)
rachunek funduszu napraw zainteresowanego przedsiębiorstwa lub zakładu – jeżeli pożyczka udzielona została na cele określone w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
rachunek powiatowego (miejskiego) funduszu mieszkaniowego – jeżeli pożyczka udzielona została na cele określone w § 2 ust. 1 pkt 2.
2.
Łączna suma pożyczek z rachunku sum depozytowych nie może przekraczać 90% sumy wpłaconej przez użytkowników lokali na ten rachunek do końca miesiąca poprzedzającego wydanie zlecenia przelewu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Do zlecenia przelewu pożyczki na nadbudowę bądź przebudowę należy dołączyć:
1)
wyciąg ze spisu zadań inwestycyjnych lub plan rzeczowo-finansowy,
2)
oświadczenie o posiadaniu niezbędnych materiałów budowlanych i zapewnieniu wykonawstwa, o ile roboty będą wykonywane systemem gospodarczym, gdy zaś roboty będą wykonywane systemem zleconym – oświadczenie wykonawcy o gotowości przyjęcia zlecenia.
2.
Do zlecenia przelewu pożyczki na remont kapitalny należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Do zlecenia przelewu pożyczki należy ponadto dołączyć zobowiązanie (gwarancję) prezydium właściwej rady narodowej do spłaty pożyczki oraz upoważnienie dla banku do pobrania odpowiednich kwot z rachunku funduszu napraw lub powiatowego (miejskiego) funduszu mieszkaniowego.
§  5.
1.
Okres spłaty pożyczek udzielonych na cele wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 nie może przekraczać 5 lat, a spłata rat i odsetek obciąża rachunek funduszu napraw przedsiębiorstwa lub zakładu.
2.
Okres spłaty pożyczek udzielonych na cele wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 nie może przekraczać 10 lat, a spłata rat i odsetek obciąża powiatowy (miejski) fundusz mieszkaniowy.
3.
Spłata pożyczek rozpoczyna się po upływie 2 lat od daty ich przyznania.
4.
Oprocentowanie pożyczek wynosi 1% w stosunku rocznym.
5.
Zainkasowane odsetki wpływają na rachunek kaucji.
§  6.
Pożyczki udzielone na podstawie zarządzenia Ministrów Finansów i Gospodarki Komunalnej z dnia 22 listopada 1958 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych (Monitor Polski Nr 94, poz. 513) podlegają spłacie w trybie i na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024