Dokonywanie zmian w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961-1965.

UCHWAŁA Nr 70
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1962 r.
w sprawie dokonywania zmian w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1963.

W celu zapewnienia możliwości dostosowywania założeń szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1965 do aktualnej sytuacji gospodarczej kraju Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zgodnie z § 1 ust. 4 uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1961 r. w sprawie opracowania i zatwierdzania przez jednostki planujące szczegółowych pięcioletnich planów gospodarczych na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 37, poz. 171) w uzasadnionych przypadkach, związanych z realizacją pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965, a wynikających zwłaszcza z przebiegu wykonania rocznych narodowych planów gospodarczych, Rada Ministrów w rocznych narodowych planach gospodarczych opartych na uchwałach Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w tym zakresie określać będzie odchylenia od ustaleń dla danego roku w planie 5-Ietnim oraz odchylenia od ustaleń planu 5-letniego, które wymagać będą dokonania zmian tego planu dla okresu planowanego i lat następnych. Odchylenia powyższe określane będą dla poszczególnych działów, gałęzi i dziedzin gospodarki narodowej, jak też dla poszczególnych ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych. W razie gdy z odchyleń wymagających zmian planu 5-letniego wynikać będą dla przedsiębiorstw zasadnicze zmiany w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, 5-letnie plany przedsiębiorstw mogą ulegać zmianom w trakcie realizacji pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965 (§ 1 ust. 5 powołanej wyżej uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1961 r.).
2.
Przez zasadnicze zmiany w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności gospodarczej rozumie się ważniejsze zmiany, które mają wpływ na pozostały okres planu 5-letniego, a mianowicie:
1)
w rozmiarach rzeczowych inwestycji w zakresie przesunięcia w latach oddania do użytku określonych obiektów lub głównych ich części objętych zadaniami inwestycyjnymi bądź też całkowitego skreślenia z planu poszczególnych zadań inwestycyjnych;
2)
w rozmiarach produkcji i innej podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorstw wynikających ze zmian, o których mowa w pkt 1, oraz zmian w produkcji związanych zwłaszcza z koncentracją, rejonizacją i specjalizacją w procesach technologicznych związanych z rozwojem techniki, w zadaniach rzeczowych w zakresie eksportu kompletnych obiektów, maszyn i urządzeń technicznych oraz innych wyrobów i usług produkowanych i świadczonych na zamówienia central handlu zagranicznego, w zaopatrzeniu materiałowym pochodzącym zarówno z produkcji krajowej, jak i z importu, jak również na skutek istotnych zmian w strukturze popytu i spożycia ludności;
3)
w rozmiarach prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności gospodarczej spowodowanych wypadkami losowymi (nieurodzaje, klęski żywiołowe itp.).
3.
Zmiany wprowadzane w trakcie realizacji pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965 w dziedzinach, o których mowa w ust. 2, w rozmiarach i zakresie ograniczonym, nie powodującym zasadniczych zmian w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności gospodarczej, oraz zmiany w poziomie cen, stawek płac oraz taryf przewozowych nie powodują obowiązku zmian szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych przedsiębiorstw.
§  2.
1.
W zakresie gospodarki planowanej centralnie zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw, o których mowa w § 1, mogą być dokonywane bądź na polecenie zjednoczeń i innych jednostek bezpośrednio nadzorujących działalność przedsiębiorstw, bądź z własnej inicjatywy przedsiębiorstw, uzgodnionej z jednostką nadrzędną.
2.
W zakresie gospodarki planowanej terenowo zmiany szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych dotyczą jednostek nadzorujących działalność przedsiębiorstw terenowych i mogą być dokonywane na polecenie prezydiów wojewódzkich rad narodowych lub z własnej inicjatywy tych jednostek.
3.
Jednostki nadrzędne przedsiębiorstw przy podejmowaniu decyzji, o których mowa w ust. 1, zobowiązane są do zapewnienia wykonania zadań planowych wynikających dla nich z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961–1965.
§  3.
Zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1965, o których mowa w § 1, powinny być dokonywane w sposób kompleksowy, obejmujący wszystkie części składowe tych planów, na które dana zmiana ma wpływ.
§  4.
1.
Dla celów koordynacji branżowej ministerstwa zapewnią, aby zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw zostały uzgodnione ze zjednoczeniami wiodącymi w zakresie oraz w trybie przewidzianych w uchwale nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268).
2.
Projektowane zmiany w szczegółowych 5-letnich planach gospodarczych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym powinny być konsultowane z prezydiami właściwych powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych.
§  5.
W razie gdy zmiany zadań planowych w 5-letnich szczegółowych planach gospodarczych przedsiębiorstw, określone w § 1, powodują konieczność równoczesnego zwiększenia środków do ich wykonania, środki te mogą ulec zmianom wyłącznie za zgodą jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw w trybie przewidzianym w § 9 uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1961 r. powołanej w § 1 ust. 1.
§  6.
1.
Zmiany w 5-letnich szczegółowych planach gospodarczych przedsiębiorstw na lata 1961–1965 powinny być dokonywane w zasadzie bezpośrednio po uchwaleniu przez Radę Ministrów narodowego planu gospodarczego na dany rok, a skutki tych zmian uwzględnione w pozostałych latach objętych tym planem.
2.
Nie należy wprowadzać zmian w 5-letnich szczegółowych planach gospodarczych przedsiębiorstw po dniu 1 stycznia 1965 r.
§  7.
Przepisy dotyczące ministerstw stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych, komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, a przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych – do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom i przewodniczącym komitetów i komisji sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024