Terminy oddawania inwestycji do użytku w planie inwestycyjnym na 1962 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 29 grudnia 1961 r.
w sprawie terminów oddawania inwestycji do użytku w planie inwestycyjnym na 1962 r.

W związku z ust. 18 części XII uchwały nr 505 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1961 r. o narodowym planie gospodarczym na 1962 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Właściwi ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych uzgodnią z właściwymi organami nadzorującymi wykonawców robót terminy oddawania obiektów inwestycyjnych do użytku w roku 1962. Terminy te powinny być zgodne z terminami określonymi w spisach zadań inwestycyjnych i w planach rzeczowo-finansowych, z tym że w uzasadnionych przypadkach mogą być wprowadzone zmiany wynikające z:
1)
decyzji podjętych przez wojewódzkie komisje rozdziału robót w toku rozdziału robót budowlano-montażowych na rok 1962,
2)
opracowanych przez wykonawców w uzgodnieniu z inwestorami harmonogramów produkcji budowlano-montażowej w 1962 r.,
3)
wprowadzenia do planu na 1962 r. poślizgu rzeczowego z planu na 1961 r., tj. obiektów, robót i dostaw, które były planowane do wykonania w 1961 r., a nie zostały zrealizowane. W tych przypadkach, jeśli opóźnienie robót nie może być nadrobione w ciągu roku 1962, dopuszczalne jest odpowiednie skorygowanie poprzednio ustalonego terminu oddania do użytku określonych obiektów.
2.
Przy uzgadnianiu terminów oddawania inwestycji do użytku, o których mowa w ust. 1, powinny być przestrzegane następujące zasady:
1)
należy dążyć do utrzymania terminów oddawania inwestycji do użytku, zawartych w spisach zadań i w planach rzeczowo-finansowych, a zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy warunkują one wykonanie zadań produkcyjnych i usługowych określonych w narodowym planie gospodarczym na rok 1962 lub na rok 1963,
2)
należy ściśle przestrzegać obowiązujących normatywów cykli budowy zakładów, obiektów i urządzeń,
3)
zgodności terminów realizacji i oddawania do użytku inwestycji podstawowych z inwestycjami towarzyszącymi warunkującymi oddanie ich do eksploatacji (użytku).
3.
Odstąpienie od terminów oddawania inwestycji do użytku określonych w spisach zadań inwestycyjnych wymaga szczegółowego uzasadnienia.
§  2.
1.
W zakresie inwestycji priorytetowych, objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 15 do uchwały nr 505 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1961 r. o narodowym planie gospodarczym na 1962 r., właściwi ministrowie nadzorujący inwestorów uzgodnią wstępnie do dnia 14 stycznia 1962 r. z właściwymi ministrami nadzorującymi przedsiębiorstwa wykonawcze (generalnych wykonawców) terminy oddawania do użytku w 1962 r. podstawowych obiektów wchodzących w skład inwestycji priorytetowych z podziałem na kwartały i prześlą odpowiednie wykazy do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Ostateczne terminy oddawania obiektów do użytku w zakresie inwestycji priorytetowych ustali Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
1.
W zakresie pozostałych inwestycji centralnych właściwi ministrowie w uzgodnieniu z ministrami nadzorującymi przedsiębiorstwa wykonawcze przedstawią do zatwierdzenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 20 stycznia 1962 r. wykazy ostatecznych terminów oddawania do użytku w 1962 r. podstawowych obiektów, warunkujących uzyskanie planowanych zdolności produkcyjnych.
2.
W zakresie inwestycji zjednoczeń, jednostek budżetowych, organizacji społecznych, spółdzielczości, planowanych centralnie, oraz w zakresie inwestycji planu terenowego łącznie z inwestycjami spółdzielczości, objętymi planem terenowym, właściwi ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych w zakresie swej właściwości zatwierdzą w terminie do dnia 31 stycznia 1962 r. w porozumieniu z jednostkami nadzorującymi wykonawców robót ostateczne terminy oddawania obiektów inwestycyjnych do użytku w roku 1962.
§  4.
1.
Szczegółowe terminy, o których mowa w §§ 2 i 3, należy ująć w wykazach sporządzonych według wzoru nr 1 stanowiącego załącznik do zarządzenia z wyodrębnieniem obiektów przechodzących z 1961 r. jako poślizg rzeczowy w wykonaniu planu oddawania inwestycji do użytku.
2.
W zakresie inwestycji przedsiębiorstw terminy oddawania obiektów do użytku uzgodnione z wykonawcami powinny być wprowadzone do planów rzeczowo-finansowych jako ostateczne.
§  5.
W wyjątkowych przypadkach odrębnie uzasadnionych, jeżeli zmiany terminów oddawania obiektów do użytku spowodują zmiany w planie oddawania do użytku zdolności produkcyjnych i usługowych, wówczas należy zaproponować dokonanie odpowiednich korekt w tym planie według wzoru nr 2 stanowiącego załącznik do zarządzenia. O wprowadzonych zmianach w terminach oddawania do użytku zdolności produkcyjnych i usługowych należy powiadomić Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przy przesyłaniu wykazów terminów oddawania inwestycji do użytku, o których mowa w §§ 2 i 3.
§  6.
Przedsiębiorstwa wykonawcze obowiązane są dostosować plany oddawania obiektów do użytku do ustaleń przyjętych w trybie niniejszego zarządzenia.
§  7.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o właściwym ministrze, należy przez to rozumieć odpowiednio również kierownika urzędu centralnego oraz centralne związki spółdzielcze.
ZAŁĄCZNIK

grafika

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024