Zasady tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 25
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1962 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

§  1.
Uchwała dotyczy państwowych ośrodków maszynowych i zakładów naprawczych mechanizacji rolnictwa podległych wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
W przedsiębiorstwach tworzy się fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg, który składa się z części zasadniczej (fundusz zasadniczy) i z części dodatkowej (fundusz dodatkowy).
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo tworzy pełny fundusz zasadniczy, jeżeli:
1)
osiągnie w danym roku wynik gospodarczy porównywalnie co najmniej równy wynikowi zaplanowanemu na ten rok,
2)
nie przekroczy planowanego funduszu płac,
3)
wykona zaplanowaną wartościowo na dany rok sprzedaż na rzecz rolnictwa usług, wyrobów i towarów, z wyłączeniem paliw płynnych.
2.
Przedsiębiorstwo, które spełniło warunki określone w ust. 1, tworzy fundusz zasadniczy w kwocie odpowiadającej 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac.
3.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo wyniku porównywalnie co najmniej równego wynikowi zaplanowanemu na dany rok, przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków określonych w ust. 1, fundusz zasadniczy ulega zmniejszeniu o 1% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 10% pogorszenia oraz o 3% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 10% do 20% pogorszenia.
4.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie wyniku gospodarczego porównywalnie co najmniej równego wynikowi planowanemu na dany rok wskutek zmiany struktury sprzedaży przez zwiększenie usług na rzecz rolnictwa i pogorszenie wyniku przekroczy granicę 20%, a pozostałe warunki określone w ust. 1 zostaną spełnione, fundusz zasadniczy może być utworzony do wysokości określonej w ust. 2 wyłącznie na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo, które uzyskało prawo do utworzenia funduszu zasadniczego, tworzy ponadto fundusz dodatkowy.
2.
Kwotę funduszu dodatkowego dla danego przedsiębiorstwa oblicza się w wysokości od 3 do 10% sumy stanowiącej zwiększenie, w stosunku do roku poprzedniego, wartości sprzedaży usług, wyrobów i towarów (z wyłączeniem paliw płynnych) na rzecz uspołecznionych przedsiębiorstw i innych jednostek rolnych, tj. państwowych gospodarstw rolnych i rybnych, spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych oraz na rzecz rolnictwa indywidualnego.
3.
Wysokość procentową funduszu dodatkowego, o której mowa w ust. 2, określa dla każdego przedsiębiorstwa odrębnie dyrektor wojewódzkiego zjednoczenia przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa w porozumieniu z właściwym zarządem okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych, biorąc pod uwagę charakter i strukturę usług, ich pracochłonność oraz potrzeby rolnictwa w danym rejonie.
4.
Fundusz dodatkowy przedsiębiorstwa nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 3% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac, a w wyjątkowych przypadkach może być zwiększony do 5% wyłącznie na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa.
§  5.
1.
Fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg tworzy się za okres roczny i zalicza się w ciężar kosztów ogólnych działalności na podstawie danych rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa, zbadanego i przyjętego do zatwierdzenia w przepisanym trybie.
2.
Środki funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
3.
Wypłata środków funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg może nastąpić po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa w ustalonym trybie i za zezwoleniem jednostki nadrzędnej.
§  6.
Środki funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przeznacza się:
1)
na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie potrzeb socjalno-bytowych i kulturalno-oświatowych pracowników,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników.
§  7.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie spełni warunków uprawniających je do tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg, może ono, za zgodą jednostki nadrzędnej, utworzyć fundusz na finansowanie wydatków określonych w § 6 pkt 1 w kwocie nie przekraczającej 0,2% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok.
§  8.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wyda szczegółowe przepisy regulujące tryb tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia ekonomiczne oraz określające pojęcie sprzedaży usług, wyrobów i towarów, o których mowa w §§ 3 i 4.
§  9.
W uchwale nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 33, poz. 162 oraz z 1961 r. Nr 14, poz. 74 i Nr 81, poz. 348) wprowadza się następującą zmianę:

w grupie II wykazu jednostek organizacyjnych stanowiącego załącznik do uchwały, skreśla się pozycję oznaczoną lp. 2.

§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024