Wyjazdy krajowe i zagraniczne finansowane przez przedsiębiorstwa.

PISMO OKÓLNE Nr 243
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 1961 r.
w sprawie wyjazdów krajowych i zagranicznych finansowanych przez przedsiębiorstwa.

Zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów nr 34 z dnia 8 marca 1955 r. w sprawie zabezpieczenia w planach techniczno-ekonomicznych i inwestycyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej odpowiednich środków na wykonanie zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej (Biuletyn Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 8, poz. 25) dopuszcza możliwość planowania wydatków na pokrycie kosztów wyjazdów mających związek z działalnością racjonalizatorską i wynalazczością pracowniczą.
Jak wykazały przeprowadzone kontrole, przepisy te są często wykorzystywane jako pretekst do organizowania i finansowania różnych wyjazdów (wycieczek) krajowych i zagranicznych o charakterze turystyczno-rozrywkowym, nie mającym związku z działalnością racjonalizatorską i wynalazczością pracowniczą. Przeprowadzone kontrole wykazały również, że wyjazdy zagraniczne pracowników bywają finansowane z części funduszu zakładowego przeznaczonego na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników, przy czym ze względu na wysokie koszty takich wyjazdów uczestniczyć w nich może tylko niewielka liczba pracowników.

W celu zapobieżenia na przyszłość tym faktom zarządza się w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, co następuje:

1.
Urządzenie wyjazdów finansowanych przez przedsiębiorstwa ze środków obrotowych przeznaczonych na utrzymanie klubów techniki, racjonalizacji i popularyzacji wynalazczości wymaga:
1)
jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne - uzyskania zgody właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego, przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej);
2)
jeżeli chodzi o wyjazdy krajowe - zgody kierownika jednostki bezpośrednio nadrzędnej nad przedsiębiorstwem finansującym wyjazd.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydadzą szczegółowe wytyczne dla podległych jednostek w sprawie składania wniosków o wyrażenie zgody na wyjazdy krajowe i zagraniczne finansowane przez przedsiębiorstwa. Wytyczne powinny określać terminy składania wniosków oraz ustalić dane, które należy we wniosku podać, jak cel wyjazdu, wykaz osób biorących udział, szczegółowe obliczenie wysokości kosztów itp.
3.
W razie gdy wyjazd zagraniczny ma być finansowany z funduszu zakładowego, rada zakładowa w porozumieniu z radą robotniczą powinna przeanalizować potrzebę wyjazdu zagranicznego, proponowany skład uczestników oraz wysokość kosztów, a następnie wnieść odpowiedni wniosek pod obrady konferencji samorządu robotniczego w celu uzyskania akceptacji w formie uchwały konferencji samorządu robotniczego określającej wysokość i formę pokrycia kosztów wyjazdu (pokrycie kosztów wyjazdów wszystkich osób w całości, pokrycie kosztów w 50%, części osób itp.). Wykonanie uchwały konferencji samorządu robotniczego wymaga zgody zarządu głównego właściwego związku zawodowego i właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego, przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej). Po uzyskaniu tej zgody należy podać do wiadomości załogi zainteresowanego zakładu pracy cel wyjazdu, listę uczestników oraz koszty wyjazdu.
4.
Postanowienia pisma okólnego dotyczą zarówno przedsiębiorstw objętych planem centralnym, jak i przedsiębiorstw terenowych.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024