Typizacja i stosowanie łożysk tocznych oraz kontrola gospodarki tymi łożyskami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE Nr 198
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 1961 r.
w sprawie typizacji i stosowania łożysk tocznych oraz kontroli gospodarki tymi łożyskami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przy projektowaniu oraz produkcji maszyn i urządzeń obowiązane są stosować łożyska toczne typów wymienionych w grupie pierwszej załącznika nr 1 do zarządzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy zakupach w drodze importu walcarek, lokomotyw, silników o dużej mocy i innych tego rodzaju maszyn i urządzeń, a także przy zakupach z importu większych ilości obrabiarek do metali i drewna, silników o małej mocy, wytwornic spawalniczych oraz podobnych maszyn i urządzeń technicznych.
§  2.
1.
Stosowanie łożysk tocznych przy projektowaniu oraz produkcji maszyn i urządzeń objętych grupą drugą załącznika nr 1 dozwolone jest tylko za zezwoleniem Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych (CBKŁT), a łożysk wymienionych w grupie trzeciej załącznika nr 1 lub nie wymienionych w tym załączniku tylko za zezwoleniem CBKŁT po uzyskaniu zgody Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjnego (ZPP).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadkach, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  3.
1.
Wnioski o udzielenie zezwoleń, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, powinny być składane w CBKŁT. Wnioski sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Od decyzji odmownej CBKŁT stronie zainteresowanej służy odwołanie do ZPP, a w sprawach, w których wymagana jest zgoda ZPP, do Ministra Przemysłu Ciężkiego.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które użytkują łożyska toczne typów nie wymienionych w załączniku nr 1, powinny zastępować je sukcesywnie łożyskami wymienionymi w tym załączniku, a przede wszystkim łożyskami objętymi grupą pierwszą.
2.
Po dniu 31 grudnia 1963 r. sprzedaż jednostkom gospodarki uspołecznionej łożysk tocznych typów nie wymienionych w grupie pierwszej załącznika nr 1 dozwolona jest tylko na podstawie zezwolenia na ich stosowanie zgodnie z przepisami §§ 2 i 3.
§  5.
1.
CBKŁT jest uprawnione i zobowiązane do wykonywania stałego nadzoru i kontroli technicznej racjonalnego stosowania, prawidłowego montażu i użytkowania łożysk tocznych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
2. 1
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki do dokonywania w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Ciężkiego zmian wykazów łożysk tocznych objętych załącznikiem nr 1, w miarę jak będzie tego wymagał postęp techniki lub zmieniona sytuacja gospodarcza.
§  6.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, będące użytkownikami łożysk tocznych, obowiązane są przestrzegać zasad prawidłowego planowania zakupów łożysk tocznych.
§  7.
Zapas łożysk tocznych w jednostkach gospodarki uspołecznionej nie powinien przekraczać ilości wymaganej dla utrzymania ciągłości ruchu i wykonania bieżących produkcji i napraw.
§  8.
Biuro Zbytu Łożysk Tocznych (BZŁT) obowiązane jest kontrolować zamówienia jednostek gospodarki uspołecznionej z punktu widzenia zgodności z przepisami niniejszego zarządzenia. Kontrola dotyczyć powinna w szczególności następujących zagadnień:

- analizy rzeczowości zgłaszanych przez użytkowników potrzeb w zakresie łożysk tocznych w powiązaniu z wielkością i przebiegiem wykonania planu produkcji, stosowanych norm zużycia i przestrzegania typizacji,

- kształtowania się zapasów, ich struktury, wysokości zapasu normatywnego oraz gospodarki stwierdzonymi nadwyżkami,

- badania ewidencji łożysk tocznych i ich rozchodowania na poszczególne kierunki zużycia,

- prawidłowości składowania, konserwowania i zasad gospodarki łożyskami tocznymi u odbiorców.

§  9.
1.
Protokoły kontroli dokonywanej przez CBKŁT lub PZŁT wraz z zaleceniami pokontrolnymi doręcza się jednostce kontrolowanej i jednostce bezpośrednio nadrzędnej nad jednostką kontrolowaną. W uzasadnionych przypadkach należy protokoły kontroli również przesyłać ministerstwu i innym organom państwowym.
2.
BZŁT w wyniku przeprowadzonych kontroli gospodarki łożyskami tocznymi zawiadamia CBKŁT o stwierdzeniu nadmiernego lub nieuzasadnionego technicznie zużycia łożysk tocznych. CBKŁT powinno w takich przypadkach przeprowadzić analizę przyczyn przedwczesnego zużywania się łożysk tocznych, opracować wspólnie z zainteresowaną jednostką gospodarki uspołecznionej wnioski co do stosowania środków zaradczych, a treść tych wniosków podać do wiadomości BZŁT.
3.
Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej, w których przeprowadza się kontrolę, obowiązani są umożliwić upoważnionym inspektorom CBKŁT lub BZŁT wstęp do zakładu oraz dostęp do dokumentacji, urządzeń, maszyn, magazynów, miejsc montażu i demontażu łożysk tocznych itp.
§  10.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 223 z dnia 3 listopada 1954 r. w sprawie stosowania łożysk tocznych (Biuletyn PKPG Nr 30, poz. 130) oraz zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 3 kwietnia 1950 r. w sprawie wykonywania nadzoru nad racjonalnym zużytkowaniem łożysk tocznych (Monitor Polski Nr A-45, poz. 515).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 2

TYPIZACJA ŁOŻYSK TOCZNYCH

Objaśnienia do tablic podziału łożysk tocznych na grupy zastosowania.

Łożyska toczne objęte typizacją są znormalizowanych konstrukcji o wymiarach zgodnych z PN-58/M-86404 "Tablice głównych wymiarów". Wyjątek stanowią łożyska serii "E", których wymiary nie są zgodne z PN-58/M-86404. Wymienione w typizacji łożyska zostały podzielone na 3 grupy zastosowania.

Grupa 1 - obejmuje łożyska normalnej klasy dokładności z luzem normalnym i powiększonym, najbardziej rozpowszechnione. Mogą one być stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu bez ograniczeń.

Grupa 2 - obejmuje łożyska mniej rozpowszechnione oraz łożyska podwyższonych klas dokładności i z luzem pomniejszonym. Na stosowanie tych łożysk wymagane jest zezwolenie Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych.

Grupa 3 - obejmuje łożyska, które mogą być stosowane tylko w specjalnie uzasadnionych wypadkach i przy wyraźnych korzyściach, jakie daje zastosowanie tych łożysk w porównaniu do łożysk grupy 1 lub 2. Na stosowanie łożysk zaliczonych do grupy 3 Centralne Biuro Konstrukcji Łożysk Tocznych wydaje zezwolenie po uzyskaniu zgody Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjnego.

Uwagi ogólne.

1)
W tablicach podziału łożysk na grupy zastosowania ilość numerów łożysk w poszczególnych seriach ograniczona jest do wielkości obecnie stosowanych przez nasz przemysł. Konstruktor może wyjść poza te granice, powinien jednak przedtem jak najbardziej szczegółowo przeanalizować możliwość zastosowania łożysk już uwidocznionych w tablicach.
2)
Jednostka opracowująca dokumentację konstrukcyjną łożyskowania zobowiązana jest, w czasie projektowania, występować o zezwolenie na stosowanie łożysk nie objętych grupą 1.
3)
O uzyskanym zezwoleniu należy umieścić odpowiednią informację w dokumentacji konstrukcyjnej i techniczno-ruchowej oraz w wykazie części podając przy odpowiednim łożysku numer i datę pisma Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych obejmującego zezwolenie.
4)
Zezwolenia Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych na stosowanie danego łożyska w danej maszynie są ważne na czas nieokreślony i upoważniają producenta, jak i użytkownika maszyny do ich uzyskiwania w Biurze Zbytu Łożysk Tocznych.
5)
Części łożysk tocznych, jak kulki, wałeczki, igiełki oraz tuleje stożkowe i ich części, nie są przedmiotem typizacji i mogą być stosowane bez zezwolenia Centralnego Biura Konstrukcji Łożysk Tocznych. W zakresie ich stosowania obowiązuje przestrzeganie Polskich Norm.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 3

WNIOSEK DO CENTRALNEGO BIURA KONSTRUKCJI ŁOŻYSK TOCZNYCH O WYDANIE ZEZWOLENIA NA STOSOWANIE ŁOŻYSKA TOCZNEGO WYMIENIONEGO W GRUPIE 2 LUB 3 ALBO NIE WYMIENIONEGO W OGÓLE W TABLICACH STANOWIĄCYCH ZAŁĄCZNIK Nr 1 *)

1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 43 z dnia 7 czerwca 1966 r. (M.P.66.29.150) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 czerwca 1966 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 25 kwietnia 1967 r. w sprawie zmiany wykazów łożysk tocznych (M.P.67.28.131) z dniem 23 maja 1967 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 25 kwietnia 1967 r. w sprawie zmiany wykazów łożysk tocznych (M.P.67.28.131) z dniem 23 maja 1967 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024