Wysokość oraz zasady i tryb pobierania opłat za zużycie wody ponad kontyngent.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 10 stycznia 1961 r.
w sprawie wysokości oraz zasad i trybu pobierania opłat za zużycie wody ponad kontyngent.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o zaopatrywaniu ludności w wodę (Dz. U. Nr 11, poz. 72) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarcze pobierające wodę dostarczaną przez komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) wodociągów i kanalizacji na obszarach, na których wprowadzono kontyngentowanie wody, zwane w dalszym ciągu odbiorcami wody, uiszczają za zużycie każdego metra sześciennego wody wodociągowej ponad ustalony kontyngent następujące opłaty:
1)
przy przekroczeniu kontyngentu do 5% włącznie - 200% obowiązującej stawki,
2)
przy przekroczeniu kontyngentu od 5% do 10% włącznie - 300% obowiązującej stawki,
3)
przy przekroczeniu kontyngentu od 10% do 20% włącznie - 400% obowiązującej stawki,
4)
przy przekroczeniu kontyngentu od 20% do 30% włącznie - 500% obowiązującej stawki,
5)
przy przekroczeniu kontyngentu ponad 30% - 1000% obowiązującej stawki.
§  2.
1.
Opłaty za zużycie wody ponad ustalony kontyngent w wysokości określonej w § 1 wymierzają komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) wodociągów i kanalizacji dostarczające wodę, zwane w dalszym ciągu dostawcami, na podstawie odczytu wodomierza.
2.
Opłatę wymienioną w ust. 1 dostawcy pobierają razem z należnością za wodę pobraną w granicach ustalonego kontyngentu, wymieniając w fakturze w odrębnych pozycjach:
1)
należność za wodę pobraną w granicach kontyngentu,
2)
opłaty za wodę pobraną ponad ustalony kontyngent.
§  3.
Opłaty pobrane za zużycie wody ponad ustalony kontyngent wpływają na rzecz dostawcy i są przeznaczone na fundusz inwestycyjno-remontowy urządzeń wodociągowych zgodnie z § 14 pkt 3 lit. e) uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1960 r. w sprawie systemu finansowego przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski Nr 65, poz. 310).
§  4.
Odbiorcy wody, którzy przekroczyli ustalony dla nich kontyngent wody, mogą w wyjątkowych przypadkach ubiegać się o umorzenie w całości lub w części wpłaty za zużycie wody ponad kontyngent, jeżeli przekroczenie kontyngentu było nieuniknione, a odbiorca wody zawiadomił o tym organ ustalający kontyngent niezwłocznie po wypadku przekroczenia kontyngentu.
§  5.
1.
Wnioski o umorzenie wpłat (w całości lub w części) w przypadkach przewidzianych w § 4 składają odbiorcy wody za pośrednictwem dostawcy do wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej, której podlega dostawca wody.
2.
Złożenie wniosku wymienionego w ust. 1 nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia ustalonej wpłaty.
§  6.
1.
Decyzję o całkowitym lub częściowym umorzeniu wpłat za zużycie wody ponad ustalony kontyngent wydaje organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej, której podlega dostawca wody. Przed wydaniem decyzji należy zasięgnąć opinii komisji planowania gospodarczego i organu gospodarki wodnej prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Odwołanie od decyzji wymienionej w ust. 1 rozpatruje organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
§  7.
1.
W razie uwzględnienia wniosku wpłata ulega zwrotowi lub zaliczeniu na przyszłe opłaty za wodę.
2.
Zwrot wpłat ustalonych za zużycie wody ponad przyznany kontyngent w całości nie zwalnia odbiorcy od zapłaty według obowiązującej stawki (100%) za wodę pobraną zarówno w granicach kontyngentu, jak i ponad kontyngent.
§  8.
Umorzenie należności z tytułu opłat za zużycie wody ponad ustalony kontyngent w innych przypadkach niż przewidziane w § 4 następuje zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
§  9.
Tracą moc zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej:
1)
z dnia 20 kwietnia 1956 r. w sprawie określenia organów właściwych do wymierzania i pobierania opłat za zużycie wody ponad przyznany kontyngent oraz trybu postępowania w tych sprawach (Monitor Polski Nr 45, poz. 535),
2)
z dnia 14 września 1957 r. w sprawie ustalenia opłat za zużycie wody pitnej (wodociągowej) ponad przyznany kontyngent (Monitor Polski Nr 77, poz. 470).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024