Przydziały, rozdzielniki i uzgodnienia dostaw oraz branżowych warunków dostaw kabli, przewodów, akumulatorów, ogniw i baterii.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 15 marca 1961 r.
w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz branżowych warunków dostaw kabli, przewodów, akumulatorów, ogniw i baterii.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 oraz z 1956 r. Nr 54, poz. 244), art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się:
1)
szczegółowe przepisy o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw kabli, przewodów, akumulatorów, ogniw i baterii, zawarte w załączniku nr 1,
2)
branżowe warunki dostaw kabli, przewodów, akumulatorów, ogniw i baterii w obrocie krajowym, zawarte w załączniku nr 2,
3)
wykaz jednostek uprawnionych do przyjmowania zamówień na kable i przewody oraz terminów składania zamówień, zawarty w załączniku nr 3,
4)
wykaz jednostek uprawnionych do przyjmowania zamówień na akumulatory, ogniwa i baterie oraz terminów składania zamówień, zawarty w załączniku nr 4.
§  2.
Zarządzenie obejmuje wyroby produkowane w kraju przez przemysł kablowy.
§  3.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym i załącznikach do niego jest mowa o:
1)
dostawcy - rozumie się przez to zakład wytwórczy przemysłu kablowego lub Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel",
2)
odbiorcy - rozumie się przez to jednostkę, na którą została wystawiona faktura przez dostawcę za dokonaną dostawę.
§  4.
1.
Opakowania pożyczone pochodzące z dostaw kabli sprzed 1960 r. powinny być zwrócone dostawcom w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 1961 r.
2.
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach jednostka nadrzędna dostawcy może wyrazić zgodę w okresie do dnia 30 czerwca 1961 r. na sprzedanie odbiorcy opakowań, o których mowa w ust. 1, po cenie przewidzianej w obowiązujących cennikach, o ile zachodzi nie zawiniona przez odbiorcę niemożność zwrotu opakowania.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SZCZEGÓŁOWE PRZEPISY O PRZYDZIAŁACH, ROZDZIELNIKACH I UZGODNIENIACH DOSTAW KABLI, PRZEWODÓW, AKUMULATORÓW, OGNIW I BATERII

Rozdział  1.

Plan rozdziału kabli.

§  1.
Podział kabli, przewodów, akumulatorów, ogniw i baterii na rozdzielane i nie rozdzielane ustalają corocznie przepisy o rozdzielnictwie.
§  2.
Plan rozdziału kabli i przewodów sporządza Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel" w Katowicach, zwane dalej "Biurem", przy konsultacji z głównymi odbiorcami, a zatwierdza Minister Przemysłu Ciężkiego, z tym że plan rozdziału kabli i przewodów telekomunikacyjnych, z wyjątkiem określonych w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o łączności (Dz. U. Nr 8, poz. 48), wymaga uzgodnienia z Ministrem Łączności.
§  3.
Zawiadomienie jednostek wymienionych w planie rozdziału o wysokości przydziału powinno nastąpić na 45 dni przed końcowym terminem składania zamówień.

Rozdział  2.

Asygnaty przydziałowe.

§  4.
1.
Odbiorcom objętym planem rozdziału kabli i przewodów Biuro wydaje asygnaty przydziałowe.
2.
Na kable telekomunikacyjne, nastawcze, blokowe i sygnalizacyjne nie wydaje się asygnat; podstawę do składania zamówień na te kable stanowi pisemny rozdzielnik zatwierdzony przez właściwego ministra lub upoważnioną przez niego jednostkę.
§  5.
Na żądanie ministerstwa, objętego planem rozdziału, Biuro wyda ministerstwu część asygnat na określony kwartał z nadrukiem "z zapasów", bez podania terminu ich ważności. Asygnaty te stanowią rezerwę resortową i mogą być rozdzielane między podległych odbiorców w takim terminie, aby zamówienia mogły być złożone w ciągu kwartału określonego na asygnacie.

Rozdział  3.

Dostawy wyrobów rozdzielanych w razie awarii.

§  6.
Przez awarię należy rozumieć nie planowaną przerwę produkcji, eksploatacji lub innej zasadniczej działalności odbiorcy, spowodowaną zniszczeniem, zepsuciem, uszkodzeniem lub innym tego rodzaju wydarzeniem.
§  7.
1.
Jeżeli dla zapewnienia wykonania w pierwszej kolejności zamówień złożonych na skutek awarii zachodzi konieczność przesunięcia wykonania innych zamówień na okres późniejszy, przesunięcie to zarządza Biuro w porozumieniu z odbiorcami lub ich jednostkami nadrzędnymi, których zamówienia mają ulec wykonaniu w terminie późniejszym niż umówiony.
2.
Jeżeli do uzgodnienia przesunięcia terminu wykonania zamówienia nie dojdzie, Biuro podejmie decyzję samodzielnie. Przesunięcie to nie może w żadnym razie spowodować utraty przez odbiorcę przydziału wyrobu, a realizacja przesuniętych zamówień powinna nastąpić w następnym kwartale niezależnie od dostaw planowanych.
3.
Przesunięcie terminu dostawy określone w ust. 1 i 2 zwalnia dostawcę od skutków prawnych niedotrzymania umówionego terminu dostawy.

Rozdział  4.

Przepis końcowy.

§  8.
W sprawach dotyczących przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw, nie unormowanych w niniejszych przepisach, mają zastosowanie przepisy zawarte w załączniku nr 1 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW KABLI, PRZEWODÓW, AKUMULATORÓW, OGNIW I BATERII W OBROCIE KRAJOWYM

SPIS ROZDZIAŁÓW.
Rozdział 1. Przepis wstępny (§ 1). Rozdział 5. Opakowanie (§§ 8-21).
Rozdział 2. Tryb zawierania umów (§§ 2-5). Rozdział 6. Zmiana, odstąpienie lub rozwiązanie umowy (§ 22).
Rozdział 3. Jakość przedmiotu dostawy (§ 6). Rozdział 7. Przepis końcowy (§ 23).
Rozdział 4. Cena (§ 7).

Rozdział  1.

Przepis wstępny.

§  1.
Ilekroć w niniejszych branżowych warunkach dostaw jest mowa o ogólnych warunkach dostaw, należy przez to rozumieć ogólne warunki dostaw w obrocie krajowym stanowiące załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167).

Rozdział  2.

Tryb zawierania umów.

§  2.
Zamówienia na kable, przewody, akumulatory, ogniwa i baterie składa się w jednostkach organizacyjnych i terminach określonych w załącznikach nr 3 i nr 4.
§  3.
1.
Zamówienia powinny być składane oddzielnie na każdą grupę przydziałową wyrobów rozdzielanych bądź na każdą grupę wyrobów nie rozdzielanych na okres jednego kwartału kalendarzowego.
2.
Do wyrobów objętych niniejszymi warunkami nie ma zastosowania przepis § 13 ust. 5 ogólnych warunków dostaw.
§  4.
Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel", zwane dalej "Biurem", prześle odbiorcy w ciągu 45 dni od ustalonego terminu składania zamówień oświadczenie o akceptacji zamówienia bez zastrzeżeń lub o odmowie akceptacji albo o przyjęciu zamówienia z zastrzeżeniami zawartymi bądź w samym oświadczeniu, bądź w załączniku do niego. Zastrzeżenia te stanowią protokół rozbieżności.
§  5.
1.
W razie gdy Biuro samo umowy nie zawiera, obowiązane jest przesłać zamówienie bezpośredniemu dostawcy przed upływem 45 dni liczonych od terminów składania zamówień, zawiadamiając o tym zamawiającego.
2.
Dostawca, któremu przesłano zamówienie do wykonania (ust. 1), dokona czynności określonych w § 3 w terminie 7 dni od dnia otrzymania zamówienia.
3.
Jeżeli zamówienie złożone zostało w związku z awarią, oświadczenie o akceptacji lub odmowie akceptacji zamówienia powinno być wysłane odbiorcy niezwłocznie.

Rozdział  3.

Jakość przedmiotu dostawy.

§  6.
Jeżeli odbiorca składając zamówienie zażądał, aby dostawca realizując dostawę stwierdził pisemnie, iż zamówiony wyrób odpowiada ustalonym warunkom technicznym, dostawca obowiązany jest jednocześnie z wydaniem wyrobu wydać żądane świadectwo (atest) za pobraniem umówionej między stronami opłaty.

Rozdział  4.

Cena.

§  7.
Średnie koszty transportu kolejowego, o których mowa w § 69 ust. 6 ogólnych warunków dostaw, oblicza się według stawki taryfy kolejowej dla ładunków całowagonowych.

Rozdział  5.

Opakowanie.

Przepisy wspólne dla opakowań pożyczanych i sprzedawanych.
§  8.
1.
Opakowania pożyczane powinny być zwracane dostawcy lub jednostce wymienionej w fakturze dostawcy przez odbiorcę nieodpłatnie w stanie nie uszkodzonym.
2.
Do opakowań pożyczanych zalicza się:
1)
bębny kablowe,
2)
wózki do akumulatorów,
3)
skrzynie specjalne,
4)
beczki żelazne,
5)
worki jutowe.
3.
Opakowanie pożyczane stanowi własność dostawcy; bez względu na wartość i okres zużycia zalicza się je do przedmiotów nietrwałych, podlegających właściwemu oznaczeniu i zaewidencjonowaniu.
§  9.
Opakowania nie wymienione w § 8 ust. 2 zalicza się do kategorii opakowań sprzedawanych wkalkulowanych w cenę wyrobu, z wyjątkiem szpul do drutów nawojowych, które podlegają zafakturowaniu w odrębnej pozycji faktury za dostawę.
§  10.
Odbiorca zamawiający kable i przewody może po uzgodnieniu z dostawcą dostarczyć bębny własne, odpowiadające odpowiednim normom, wskazując bezpośrednio w zamówieniu wyrób, który ma zostać na nie nawinięty.
§  11.
Odbiorca obowiązany jest najpóźniej następnego dnia po nadaniu opakowania do przewozu wysłać dostawcy zawiadomienie, podając datę nadania, środki przewozu, wagę, ilości i rodzaj opakowania, a przy opakowaniach pożyczanych - cechy i znaki opakowania.
§  12.
Przy dostawach kabli i przewodów dostawcy zobowiązani są dopełnić następujących warunków:
1)
zaopatrywać szpule z drutami nawojowymi z obydwu stron w etykietki,
2)
owijać szpule z drutami nawojowymi papierem falistym lub zastępczym,
3)
drut nawojowy w krążkach owijać papierem krepowym lub zastępczym,
4)
zaopatrywać krążki z drutem nawojowym w dwie przywieszki,
5)
odcinki przewodów na bębnach lub w kręgach odpowiednio zabezpieczać i umocować, a końce odcinków zasklepiać bądź zalewać asfaltem lub smołą, w kablach zaś przymocowywać końcówki i lutować końce,
6)
na tabliczkach znamionowych bębnów podawać ilości w kg bądź w metrach,
7)
tabliczki znamionowe powinny być odporne na korozję,
8)
do oznaczenia przewodów w kręgach należy używać przywieszek impregnowanych,
9)
zabrania się używać do bębnów tabliczek znamionowych z poprawionymi napisami,
10)
długość znormalizowanych odcinków kabli albo przewodów na bębnach lub w kręgach powinna być zgodna z długościami zawartymi w obowiązujących katalogach,
11)
na przywieszkach i tabliczkach znamionowych powinien być uwidoczniony znak kontroli technicznej.

Przepisy szczególne dla opakowań pożyczanych.

§  13.
Na opakowaniach pożyczanych powinny być umieszczone w sposób trwały i widoczny następujące oznaczenia:
1)
nazwa i adres dostawcy,
2)
numer (znak) inwentarzowy opakowania,
3)
numer (znak) asortymentu opakowania,
4)
napis "opakowanie pożyczone".
§  14.
Dostawca obowiązany jest podać w fakturze dotyczącej dostarczonego wyrobu rodzaj opakowań oraz terminy i miejsce ich zwrotu zgodnie z przepisem § 16 ust. 1.
§  15.
Odbiorcy, którzy nie zwalniają opakowania przez rozpakowanie lub zużycie wyrobu, wskażą jednostkom zwalniającym opakowanie sposób i termin zwrotu, co nie zwalnia ich od odpowiedzialności za zwrot opakowania.
§  16.
1.
Termin zwrotu opakowań pożyczanych ustala się:
rodzaj opakowania dla składnic dla hurtowni dla odbiorców indywidualnych
bębny kablowe do 1 roku do 5 miesięcy do 4 miesięcy
inne opakowania do 6 miesięcy do 3 miesięcy do 2 miesięcy

Zwrot powinien nastąpić po zwolnieniu opakowania bez wyczekiwania upływu obowiązującego terminu zwrotu.

2.
Terminy, o których mowa w ust. 1, liczy się od daty odbioru wyrobu z zakładu dostawcy lub dnia wysłania wyrobu w opakowaniu do dnia zwrotu opakowania do zakładu dostawcy lub dnia wysłania opakowania publicznym środkiem transportu. Dniem wysłania jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
3.
Ustala się następujące zakwalifikowanie odbiorców do kategorii jednostek organizacyjnych określonych w ust. 1:
1)
do składnic zalicza się:
a)
Centralę Zaopatrzenia Górnictwa i Energetyki - Centralną Składnicę w Mysłowicach,
b)
Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Budownictwa w Artykuły Hutnicze i Metalowe "Metalbud" w Katowicach podległe Zarządowi Zaopatrzenia Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych;
2)
do hurtowni zalicza się:
a)
hurtownie artykułów elektrotechnicznych, podległe Centrali Handlowej Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych "Elmet",
b)
hurtownię Przedsiębiorstwa Montażowego Urządzeń Elektrycznych Przemysłu Węglowego w Katowicach,
c)
odbiorców podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych;
3)
do odbiorców indywidualnych zalicza się wszystkich odbiorców nie wymienionych w pkt 1 i 2, nabywających towar w opakowaniu bezpośrednio od dostawcy.
§  17.
1.
Opakowanie pożyczane, stanowiące zabezpieczenie wyrobów przeznaczonych na rezerwę państwową, będzie odbiorcom sprzedawane po cenie zakupu, pod warunkiem powołania się w zamówieniach na wiążące zlecenie Urzędu Rezerw Państwowych.
2.
Opakowanie pożyczane, stanowiące zabezpieczenie wyrobów na rezerwę resortową, będzie odbiorcom sprzedawane po cenie stanowiącej wartość cennikową opakowań, pod warunkiem potwierdzenia zamówień przez centralną jednostkę zaopatrzenia odbiorcy.
3.
Po zwolnieniu opakowania odbiorca ma obowiązek odsprzedać dostawcy, a dostawca odkupić od odbiorcy opakowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, po cenie obowiązującej, uwzględniając procent zużycia.
§  18.
1.
Jeżeli odbiorca z przyczyn od siebie niezależnych zmuszony jest opakowanie pożyczane przechowywać przez okres dłuższy niż ustalony w § 16 ust. 1, powinien najpóźniej w ostatnim dniu terminu zwrotu opakowania wystąpić z uzasadnionym wnioskiem do dostawcy i uzgodnić z nim termin dodatkowy, w którym opakowanie zostanie zwrócone, nie dłuższy jednak niż określony w § 16 ust. 1.
2.
W razie niemożności wykorzystania przez odbiorcę odcinkowych dostaw z winy dostawcy, nie stanowiących - zgodnie ze złożonym zamówieniem - kompleksowego zaopatrzenia odpowiedniego dla wykonania określonego obiektu, dostawca obowiązany jest odpowiednio przedłużyć termin zwrotu opakowania pożyczanego uwzględniając datę dostarczenia pozostałych wyrobów wchodzących w skład kompleksowej dostawy.
3.
W razie niewykonania przepisu ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 19.
§  19.
1.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie:
1)
odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania,
2)
dostawca wyznaczy odbiorcy odpowiedni dodatkowy termin zwrotu opakowania; termin dodatkowy nie może być dłuższy niż określony w § 16 ust. 1.
2.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest ponownie uiścić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania.
3.
Uiszczenie kar umownych przewidzianych w ust. 1 i 2, nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania.
4.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym dostawca niezależnie od żądania uiszczenia kary umownej określonej w ust. 2 wystąpi niezwłocznie z wnioskiem do właściwej komisji arbitrażowej o orzeczenie zwrotu opakowania przez odbiorcę i powiadomi o złożeniu tego wniosku jednostkę nadrzędną odbiorcy.
§  20.
1.
W razie niemożności zwrotu opakowania na skutek jego zaginięcia lub zniszczenia odbiorca obowiązany jest powiadomić o tym dostawcę w terminie przewidzianym dla zwrotu opakowania i uiścić jednorazowo tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania, z wyjątkiem przypadków, gdy zaginięcie lub zniszczenie nastąpiło z przyczyn od odbiorcy niezależnych.
2.
W razie niewykonania przepisu ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 19.
§  21.
1.
Koszty naprawy uszkodzeń opakowania i usunięcia braków zawinionych przez odbiorcę obciążają odbiorcę.
2.
Koszty remontu opakowań wynikłe z normalnego zużycia obciążają dostawcę.

Rozdział  6.

Zmiana, odstąpienie lub rozwiązanie umowy.

§  22.
1.
Dostawy zalicza się na poczet wykonania rozdzielnika tego roku kalendarzowego, w którym zostały faktycznie wykonane.
2.
Umowy zawarte w ramach rozdzielnika lub na podstawie asygnaty, nie wykonane do dnia 31 grudnia danego roku, podlegają wykonaniu w roku następnym, jeżeli odbiorca do dnia 20 stycznia nie zawiadomi dostawcy, że od umowy odstępuje. O niemożności wykonania umów w okresie roku kalendarzowego obowiązany jest dostawca zawiadomić odbiorcę w terminie do dnia 30 listopada. Dostawca, który nie wykonał umowy w poprzednim roku kalendarzowym, obowiązany jest do zapłaty odszkodowania za okres od dnia, w którym dostawa miała być wykonana, do dnia jej wykonania.
3.
W razie nieskorzystania przez odbiorcę z prawa odstąpienia od umowy odbiorca powinien wskazać część przydziału lub asygnat otrzymanych na rok następny, którą przeznacza na zabezpieczenie realizacji utrzymanej w mocy umowy.
4.
Umowy o dostawę wyrobów nie rozdzielanych wygasają z dniem 31 grudnia każdego roku kalendarzowego.

Rozdział  7.

Przepis końcowy.

§  23.
W sprawach nie unormowanych w niniejszych branżowych warunkach dostaw mają zastosowanie przepisy ogólnych warunków dostaw.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WYKAZ JEDNOSTEK UPRAWNIONYCH DO PRZYJMOWANIA ZAMÓWIEŃ NA KABLE I PRZEWODY ORAZ TERMINÓW SKŁADANIA ZAMÓWIEŃ

A.

Wykaz jednostek uprawnionych do przyjmowania zamówień na kable i przewody.

Lp. Grupa bilansowa wykazu artykułów rozdzielanych nr 36 Komisji Planowania przy Radzie Ministrów Jednostka miary Dział branżowy - grupa wyrobów Typ Jednostki przyjmujące zamówienia
1 2 3 4 5 6
I. Przewody gołe
1 1 kg Druty miedziane, druty miedziane srebrzone DNm, DNt, DNpm, DNpt, D-Ag B
2 37 kg Pręty miedziane komutatorowe AML, BML K4
3 5 kg Linki miedziane specjalne i do szczotek maszyn elektrycznych LSM, LSMg, LSMgg, LSMggg B
4 - kg Druty okrągłe profilowe aluminiowe ADo, ADp K4
5 38 kg Przewody gołe krzemobrązowe BD K1
6 2 kg Przewody jezdne miedziane Djo, Djp K1
7 - kg Przewody jezdne stalowo-aluminiowe AFDjp K4
II. Przewody napowietrzne gołe
8 39 m Linki miedziane napowietrzne L B
9 - m Linki antenowe miedziane LA B
10 3 m Linki napowietrzne aluminiowe AL B
11 - m Linki antenowe aluminiowe ALA H
12 4 m Linki napowietrzne stalowo-aluminiowe AFL K4
III. Druty nawojowe
13 6 kg Druty nawojowe miedziane emaliowane i emaliowane w oprzędzie włóknistym DNE, DNEt S
DNEJn, DNEB, DNEBB B
14 7 kg Druty nawojowe miedziane w oprzędzie włóknistym DNBB, DNB, DNJJn S
DNBB-profilowe B
15 8 kg Druty nawojowe miedziane w izolacji specjalnej (papier, guma, szkło, poliwinit, polietylen) DNSS, DNP, DNX, LNX B
16 - kg Druty nawojowe aluminiowe emaliowane ADNE K1
IV. Przewody silnoprądowe izolowane
17 9 m Przewody miedziane jednodrutowe w izolacji gumowej i odzieży odpornej na wpływy atmosferyczne i chemiczne DGa H
18 - m Przewody instalacyjne energetyczne aluminiowe odporne na wpływy atmosferyczne ADGa H
19 - m Przewody instalacyjne energetyczne stalowe odporne na wpływy atmosferyczne FDGa H
20 11 m żył Przewody instalacyjne jednodrutowe miedziane i ciepłoodporne DY250, DY750, DG250, DG750, DYt, DGm, DGp H
DGw, DGe S
21 12 m Przewody instalacyjne wielodrutowe miedziane i ciepłoodporne LS, LG, LGa, LGp, LY250, LY750 H
LGw, LGc S
22 - m żył Przewody instalacyjne jednodrutowe aluminiowe ADG, ADY, ADGp, ADYt H
23 - m Przewody instalacyjne wielodrutowe aluminiowe ALG, ALY, ALGp, ALGa H
24 - m żył Przewody instalacyjne stalowe FDG, FDY H
25 13 m Przewody instalacyjne wielodrutowe miedziane giętkie LGg, LGga, LGgw, LYg S
26 14 m Przewody płaszczowe miedziane P, PY, Pa, PYa H
27 - m Przewody płaszczowe aluminiowe APa H
28 15 m Przewody instalacyjne uzbrojone miedziane DGu, LGu B
29 - m Przewody instalacyjne uzbrojone aluminiowe ADGu, ALGu B
30 16 m Sznury mieszkaniowe SMo, SMp, SMYp H
31 17 m Przewody oponowe mieszkaniowe i warsztatowe OM, OMYp, OMYo,OWo,OWYp, OWYo H
geofonowe, OLG B
32 18 m Przewody oponowe przemysłowe, do pomp głębinowych i dźwigów OP, OGŁ, OD, ODa S
33 19 m Przewody oponowe górnicze OG, OGw, OGe, SLN, SLNe B
34 20 m Przewody oponowe spawalnicze miedziane OS H
35 - m Przewody oponowe spawalnicze aluminiowe AOS H
36 10 m Przewody oponowe karotażowe KTO B
37 23 m żył Przewody samochodowe i lotnicze LGSI, LGSLuo, LGSLup, LYS, LYSp, LYSuo, LYSup, FZS, FZSek, ZLek H-Mot.

tylko na cele eksploatacyjno-remontowe;

B - na inne cele
V. Przewody słaboprądowe izolowane
38 24 m żył Przewody telewizyjne antenowe symetryczne PSDXp, PSLXp H
39 24 m żył Przewody schematowe w oprzędzie i schematowe w oprzędzie lakierowane DS, DSEJJL, DSJJL, TDEleky B
40 24 m żył Przewody schematowe i sznury radiowe LYs, TDY, SRG H
41 25 m Przewody ekranowane mikrofonowe MGO, MYO B
42 25 m Przewody ekranowane schematowe i telewizyjne koncentryczne TDYek, RK B
43 26 m Koszulki i plecionki przewodowe B
44 - m Przewody strzałowe SY S
45 43 m żył Sznury telefoniczne TŁJ, TŁG K5
- sznury szychowe do 9 żył TSA K5
- sznury szychowe powyżej 9 żył TSA K1
- sznury szychowe w igielicie YTSA K5
- sznury szychowe do 5 żył TSAG K5
- sznury szychowe do 4 żył TSŁ, YTSŁ K5
- sznury telefoniczne do tarcz numerowych TST K5
46 - m Przewody wysokiej częstotliwości LEJn, LEJnJn B
47 - m Druty dzwonkowe FDdz, FDYdz H
VI. Kable silnoprądowe
48 21 m Przewody kabelkowe miedziane KGp, KGo, DYp, DYo H
49 - m Przewody kabelkowe aluminiowe ADYo H
50 22 m Przewody kabelkowe miedziane (antygron i zastępcze) KGap, KGao, KGato, YKYo S
51 - m Przewody kabelkowe aluminiowe (antygron i zastępcze) AYKYo S
52 28 m Kable elektroenergetyczne miedziane do 6 kV*) B
53 40 m Kable elektroenergetyczne miedziane powyżej 6 kV*) B
54 41 m Kable elektroenergetyczne aluminiowe do 6 kV*) B
55 42 m Kable elektroenergetyczne aluminiowe powyżej 6 kV*) B
56 29 m/m żył Kable blokowe i nastawcze w izolacji papierowej i poliwinitowej B
57 30 m/m żył Kable blokowe i nastawcze w izolacji gumowej B
VII. Kable słaboprądowe
58 31 m/m żył Kable telefoniczne instalacyjne w ołowiu i poliwinicie YTKIY,TKIE,RPYp, RPYo,YTKiY-G B
59 - m/m żył Kable telefoniczne instalacyjne w ołowiu i poliwinicie z żyłami stalowymi FTKI, FYTKIY B
60 32 m/m żył Kable telefoniczne instalacyjne w gumie TKG, TKIG B
61 33 m/m żył Kable telefoniczne miejscowe TKM, RKI B
62 34 m/m żył Kable telefoniczne stacyjne TKSE, TKZ, TKZY, YTKZY B
63 35 m/m żył Kable telefoniczne dalekosiężne TKD, RKM B
VIII. Kable okrętowe
64 27 m Kable okrętowe KOG, KOGu, KOGs, KOGsu, KOGt, KOGtu, KOGTY, KOGY B
IX. Druty i taśmy oporowe
65 36 kg Druty i taśmy oporowe S
______

*) a) do 10 mm2 c) 50-120 mm2

b) 16-35 mm2 d) powyżej 120 mm2

Uwagi: 1. Użyte w rubryce 6 skróty oznaczają:

K1 - Krakowską Fabrykę Kabli w Krakowie, ul. Wielicka 114,

K4 - Fabrykę Przewodów Nawojowych w Będzinie, ul. Sielecka 3,

K5 - Śląską Fabrykę Kabli w Czechowicach, ul. 1 Maja 59,

B - Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel" - Dział Obrotu Bezpośredniego w Katowicach, ul. 15 Grudnia 1/3,

S - Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel" - Dział Obrotu Składowego w Bytomiu, ul. Katowicka 14,

H - właściwą terenowo hurtownię artykułów elektrotechnicznych nadzorowaną przez Centralę Handlową Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych "Elmet",

H-Mot. - Hurtownię Centrali Handlowo-Technicznej "Motozbyt".

2. Kreska w rubryce 2 "Grupa bilansowa" oznacza artykuł nie rozdzielany.

B.

Terminy składania zamówień.

Zamówienia należy kierować do jednostek wskazanych w części A niniejszego załącznika:
1)
do terenowo właściwej hurtowni artykułów elektrotechnicznych nadzorowanej przez Centralę Handlową Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych "Elmet" w 2 egzemplarzach:
a)
na 30 dni przed terminem dostawy - na artykuły nie rozdzielane,
b)
na 30 dni przed kwartałem dostawy - na artykuły rozdzielane typowe w obrocie hurtowym, nie objęte "Wykazem artykułów nietypowych" opublikowanym w Informatorze Handlowym wydanym przez Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel",
c)
na 75 dni przed kwartałem dostawy na artykuły nietypowe w obrocie hurtowym, objęte wykazem, o którym mowa pod lit. b), oraz artykuły w wykonaniu specjalnym (eksportowym, atestowane itp.);
2)
do Biura Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel", Dział Obrotu Bezpośredniego w Katowicach - oddzielnie na każdą grupę bilansową w 4 egzemplarzach:
a)
na 75 dni przed kwartałem dostawy - na artykuły objęte cennikiem,
b)
na 150 dni przed kwartałem dostawy - na artykuły nietypowe nie objęte cennikiem;
3)
do Biura Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel", Dział Obrotu Składowego w Bytomiu - oddzielnie na każdą grupę bilansową, w 2 egzemplarzach:
a)
na 75 dni przed kwartałem dostawy - na artykuły objęte cennikiem,
b)
na 30 dni przed rokiem dostawy - na artykuły importowane (druty i taśmy oporowe, przewody ciepłoodporne);
4)
do właściwych fabryk kablowych w 4 egzemplarzach w terminach określonych w pkt 2.

Uwaga: Przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniach: Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, Przemysłu Maszyn i Aparatów Elektrycznych, Przemysłu Kabli i Sprzętu Elektrotechnicznego, Przemysłu Motoryzacyjnego, Przemysłu Lotniczego oraz Przemysłu Okrętowego zaopatrywane są w zakresie zużycia dla celów produkcyjnych według odrębnie ustalonego trybu.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WYKAZ JEDNOSTEK UPRAWNIONYCH DO PRZYJMOWANIA ZAMÓWIEŃ NA AKUMULATORY, OGNIWA I BATERIE ORAZ TERMINÓW SKŁADANIA ZAMÓWIEŃ

Lp. Jednostka miary Dział branżowy - grupa wyrobów Miejsce składania zamówień Termin składania zamówień bądź sposób realizacji zamówień
1 2 3 4 5
Akumulatory kwasowe
1 sztuka Akumulatory dla celów teletechnicznych i części do nich TOPRiDA 90 dni przed kwartałem dostawy
2 " Akumulatory trakcyjne i części do nich TOPRiDA 90 dni przed kwartałem dostawy
3 " Akumulatory stacyjne i części do nich TOPRiDA 90 dni przed kwartałem dostawy
4 " Akumulatory do oświetlenia wagonów, morskie oraz części do nich K-8 90 dni przed kwartałem dostawy
5 " Akumulatory motocyklowe i części do nich K-9 - tylko zakłady produkujące pojazdy mechaniczne 90 dni przed kwartałem dostawy
P-Mot - tylko na cele eksploatacyjne ze składu
6 " Akumulatory samochodowe i części do nich do zakładów dostawczych - tylko zakłady produkujące pojazdy mechaniczne 90 dni przed kwartałem dostawy
P-Mot. - tylko na cele eksploatacyjne ze składu
7 " Akumulatory radiowe H-CZHAGD "Arged" ze składu
Akumulatory zasadowe
8 A-h Akumulatory zasadowe K-6 - tylko zakłady zaopatrujące się na cele produkcyjne 90 dni przed kwartałem dostawy
TOPRiDA - tylko na cele eksploatacyjne 90 dni przed kwartałem dostawy
Baterie i ogniwa galwaniczne
9 sztuka Baterie do latarek H-CZHAGD "Arged" - tylko dla odbiorców w mieście ze składu
H-C RS "Samopomoc Chłopska" dla odbiorców na wsi ze składu
10 " Baterie anodowe do radioodbiorników H-C RS "Samopomoc Chłopska" i H-ZUR i T ze składu
11 " Baterie do radioodbiorników turystycznych H-ZUR i T ze składu
12 " Baterie do aparatów do wzmacniania słuchu WPHSM ze składu
13 " Ogniwa żarzeniowe i telekomunikacyjne typu S-1 K-10 na ilość powyżej 20 sztuk ogniw 30 dni przed kwartałem dostawy
H-CRS "Samopomoc Chłopska" i H-ZUR i T na ilość do 20 sztuk ogniw ze składu
14 " Ogniwa żarzeniowe i telekomunikacyjne typu S-2 K-7 na ilość powyżej 40 sztuk ogniw na 30 dni przed kwartałem dostawy
H-CRS "Samopomoc Chłopska" i H-ZUR i T na ilość do 40 sztuk ogniw ze składu
Uwagi: Skróty użyte w rubryce 4 oznaczają:

TOPRiDA - terenowe oddziały Przedsiębiorstwa Remontu i Dozoru Akumulatorów, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście nr 47/51, obejmujące swym zasięgiem działalności teren:

oddział nr 1 - Warszawa, ul. Białostocka 22 - m. st. Warszawę i m. Łódź oraz województwa: warszawskie, lubelskie, białostockie, olsztyńskie, łódzkie,

oddział nr 2 - Katowice, ul. Warszawska 60 - m. Kraków oraz województwa: katowickie, krakowskie, kieleckie, rzeszowskie,

oddział nr 3 - Poznań, ul. Inżynierska 3 - m. Poznań oraz województwa: poznańskie, szczecińskie, gdańskie, koszalińskie, bydgoskie,

oddział nr 4 - Wałbrzych, ul. Barbary 1 - m. Wrocław oraz województwa: wrocławskie, opolskie, zielonogórskie.

K-6 - Poznańskie Zakłady Elektrotechniczne "Alco" w Poznaniu, ul. Forteczna 12/14,

K-7 - Zakłady Wytwórcze Ogniw i Baterii "Centra" w Poznaniu, ul. Grochowe Łąki 4,

K-8 - Zakłady Akumulatorowe w Piastowie k. Warszawy, ul. Poniatowskiego 16/20,

K-9 - Fabrykę Akumulatorów, Bielsko-Biała, ul. Leszczyńskiego 5,

K-10 - "Volta" Zakłady Wytwórcze Ogniw i Baterii, Wrocław, ul. Gen. Sikorskiego 28/32,

P-Mot. - właściwe terenowo przedsiębiorstwo Centrali Handlowo-Technicznej "Motozbyt",

WPHSM - wojewódzkie przedsiębiorstwo handlu sprzętem medycznym,

H-CRS "Samopomoc Chłopska" - terenowo właściwą hurtownię Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",

H-CZHAGD "Arged" - terenowo właściwą hurtownię Centralnego Zarządu Hurtu Artykułami Gospodarstwa Domowego "Arged",

H-ZURiT - terenowo właściwą hurtownię Zakładów Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.33.157

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przydziały, rozdzielniki i uzgodnienia dostaw oraz branżowych warunków dostaw kabli, przewodów, akumulatorów, ogniw i baterii.
Data aktu: 15/03/1961
Data ogłoszenia: 02/05/1961
Data wejścia w życie: 02/06/1961