Zasady i tryb nieodpłatnego pobierania prób towarów przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 14 grudnia 1960 r.
w sprawie zasad i trybu nieodpłatnego pobierania prób towarów przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej pobierają nieodpłatnie do badań próby towarów znajdujących się w przedsiębiorstwach wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39) oraz towarów przewożonych do przedsiębiorstw wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) ustawy.
2.
Próby towarów pobiera się w szczególności:
1)
w wytwórniach, magazynach, składach i innych pomieszczeniach, w których są wytwarzane, przetwarzane lub przechowywane towary,
2)
w miejscach sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych,
3)
w zakładach gastronomicznych, jak restauracje, bary, kawiarnie itp.
§  2.
1.
Próby towarów powinny być pobierane w ilości i w sposób określony w normach państwowych, resortowych, zakładowych lub warunkach technicznych bądź w przepisach dotyczących odbioru jakościowego towaru, bądź w sposób określony w umowie o dostawę towaru, a w razie ich braku - w sposób zwyczajowo przyjęty i w ilościach niezbędnych dla przeprowadzenia badań.
2.
Pobranie prób towarów trwałego użytku o złożonej technologii produkcji odbywa się na podstawie decyzji Głównego lub wojewódzkiego inspektora Państwowej Inspekcji Handlowej.
3.
W jednostkach gospodarki nie uspołecznionej próby towarów pobiera się w sposób ustalony dla pobierania prób w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  3.
1.
Próby towarów pobierają inspektorzy Państwowej Inspekcji Handlowej w razie podejrzeń co do złej jakości towarów, nieprawidłowej ich deklaracji lub oznaczeń bądź na specjalne zlecenie organów Państwowej Inspekcji Handlowej.
2.
Próby towarów mogą być pobierane również przez rzeczoznawców, jeżeli posiadają oni pisemne zlecenie na wykonanie tej czynności, wydane na podstawie § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 8 czerwca 1959 r. w sprawie organizacji i trybu postępowania Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 38, poz. 238).
3.
Z czynności pobrania próby sporządza się protokół w 3 egzemplarzach, z których 2 egzemplarze pozostawia się w jednostce, w której pobrano próbę. Protokół stanowi równocześnie pokwitowanie pobrania próby.
4.
Blankiety protokołów pobrania próby są drukami ścisłego zarachowania.
§  4.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej obowiązane są zwrócić pobrane próby towarów trwałego użytku w terminie 7 dni od daty zakończenia postępowania związanego z badaniem - jeżeli towar po przeprowadzeniu badań nie stracił wartości handlowej lub gdy doprowadzenie towaru do odpowiedniej wartości handlowej jest możliwe i opłacalne dla jednostki, z której pobrana została próba towaru.
2.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej obowiązane są sporządzić protokół zniszczenia pobranej próby towaru trwałego użytku, jeżeli pobrany w próbce towar po przeprowadzeniu badań stracił całkowicie wartość handlową lub gdy doprowadzenie go do odpowiedniej wartości handlowej nie jest możliwe i opłacalne dla jednostki, z której pobrano próbę.
3.
W razie przeprowadzenia badań na zlecenie Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach nie będących jej organami podstawą sporządzenia protokołu zniszczenia próby stanowi dokument wydany przez jednostkę dokonującą badań, świadczący o zniszczeniu próby.
4.
Na zwrócone w trybie ust. 1 próby towarów wystawia się pokwitowanie jak na przyjęcie towaru.
5.
Kopię protokołu zniszczenia próby przesyła się do jednostki, w której próbę pobrano.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024