Zasady wprowadzenia do ksiąg przecenionej wartości środków trwałych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 listopada 1960 r.
w sprawie zasad wprowadzenia do ksiąg przecenionej wartości środków trwałych.

Na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz § 9 zarządzenia nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 maja 1960 r. w sprawie przeceny objętych powszechną inwentaryzacją środków trwałych z poziomu cen obowiązujących w dniu 1 stycznia 1956 r. na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy jednostek działających w dniu 1 stycznia 1961 r., które w myśl uchwały nr 12 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji środków trwałych (Monitor Polski Nr 6, poz. 24) lub zarządzeń wydanych w związku z tą uchwałą były zobowiązane do przeprowadzenia powszechnej inwentaryzacji, tj.:
1)
państwowych przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zobowiązanych do dokonywania odpisów amortyzacyjnych;
2)
spółek, w których udział Państwa, przedsiębiorstw państwowych lub innych instytucji państwowych wynosi co najmniej 50% kapitału zakładowego,
3)
jednostek spółdzielczych,
4)
zjednoczeń i zarządów przedsiębiorstw państwowych,
5)
gospodarstw pomocniczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego,
6)
instytutów naukowo-badawczych oraz centralnych laboratoriów, jak również pozostałych jednostek i zakładów budżetowych, jeżeli przeprowadziły one powszechną inwentaryzację środków trwałych.
2.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio również do jednostek wymienionych w ust. 1, które nie przeprowadziły powszechnej inwentaryzacji z powodu nieposiadania w dniu 31 grudnia 1959 r. środków trwałych, lecz w których to jednostkach przychód środków trwałych nastąpił w okresie pomiędzy dniem 1 stycznia a 31 grudnia 1960 r.
3.
Symbole i nazwy kont podane w niniejszym zarządzeniu wynikają z zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1959 r. w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 66, poz. 341) oraz zarządzenia Ministra Finansów z dnia 10 marca 1956 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr 29, poz. 390).
§  2.
1.
Wartość przecenionych na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. własnych środków trwałych wprowadza się do ksiąg pod datą 1 stycznia 1961 r., a w przedsiębiorstwach podlegających Ministerstwu Rolnictwa, w których występuje rok gospodarczy - pod datą 1 lipca 1961 r. Przecenie podlega zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego wartość początkowa (odtworzenia) środków trwałych zaklasyfikowanych do grup 1-7 klasyfikacji rodzajowej, tj. budynków, budowli, kotłów i maszyn energetycznych, maszyn, urządzeń i aparatów ogólnego zastosowania, maszyn, urządzeń i aparatów specjalnych branżowych, urządzeń technicznych oraz środków transportowych oraz wartość umorzenia tej części wymienionych środków trwałych, dla których w toku powszechnej inwentaryzacji ustalono stopień zużycia (tj. pochodzących sprzed 31 grudnia 1959 r.). Wartość umorzenia, o której mowa, powinna być obliczona od wartości środków trwałych po ich przecenie na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. biorąc pod uwagę stopień (procent) zużycia ustalony w wyniku powszechnej inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 1959 r. Przeceną obejmuje się stan środków trwałych na dzień 1 stycznia 1961 r., ustalony i zweryfikowany na koniec poprzedniego roku sprawozdawczego zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 102, poz. 546).
2.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1-5 wprowadzą do ksiąg wartości przecenionych środków trwałych, o których mowa w ust. 1, w następujący sposób:
1)
dotychczasową wartością początkową środków trwałych uznaje się konto 00 "Środki trwałe", a obciąża się konto 85 "Fundusze zasadnicze",
2)
dotychczasową wartością umorzeń środków trwałych obciąża się konto 01 "Umorzenie środków trwałych", a uznaje się konto 85 "Fundusze zasadnicze",
3)
wartością środków trwałych ustaloną według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r. obciąża się konto 00 "Środki trwałe", a uznaje się konto 85 "Fundusze zasadnicze",
4)
wartością umorzenia tej części środków trwałych, dla których ustalono stopień zużycia, uznaje się konto 01 "Umorzenie środków trwałych", a obciąża się konto 85 "Fundusze zasadnicze".
3.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 6 wprowadzą do ksiąg wartości przecenionych środków trwałych, o których mowa w ust. 1, w następujący sposób:
1)
dotychczasową wartością początkową środków trwałych uznaje się konto "Środki podstawowe", a obciąża się konto "Fundusz w środkach podstawowych",
2)
wartością środków trwałych ustaloną według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r. obciąża się konto "Środki podstawowe", a uznaje się konto "Fundusz w środkach podstawowych".
4.
Przepisy ust. 1-3 nie dotyczą narzędzi, przyrządów, ruchomości, wyposażenia, zasadzeń wieloletnich, melioracji, inwestycji w obcych obiektach, inwentarza żywego itp., które nie podlegają przecenie.
§  3.
1.
Ponadto z dniem 1 stycznia 1961 r. wprowadza się do ksiąg znajdujące się w jednostkach środki trwałe o nie ustalonym tytule własności, ujawnione w wyniku powszechnej inwentaryzacji.
2.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1-5 wprowadzą do ksiąg środki trwałe, o których mowa w ust. 1, w sposób podany w § 2 ust. 2 pkt 3 i 4, z tym że jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 3 wyodrębniają wartość netto tych środków trwałych w ewidencji analitycznej do konta 85 "Fundusze zasadnicze".
3.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 6 wprowadzą do ksiąg środki trwałe, o których mowa w ust. 1, w sposób podany w § 2 ust. 3 pkt 2.
§  4.
1.
Podstawą wprowadzenia do ksiąg wartości przecenionych środków trwałych, o których mowa w §§ 2 i 3, są sprawozdania sporządzone według formularzy A i B ustalonych w instrukcji nr VI Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zasad przeceny środków trwałych i sprawozdawczości z jej wyników, zatwierdzone przez jednostkę nadrzędną. Przy zatwierdzaniu sprawozdań należy stwierdzić prawidłowość i kompletność dokonanej przeceny, a w szczególności, czy:
1)
spisami i przeceną objęto wszystkie środki trwałe, które zgodnie z przepisami miały być objęte powszechną inwentaryzacją,
2)
zastosowano przy przecenie właściwe ceny odtworzenia środków trwałych, obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r., a działania rachunkowe wykonano w sposób poprawny,
3)
prawidłowo ustalono według stanu na dzień 31 grudnia 1959 r. wartość zużycia środków trwałych objętych przeceną,
4)
wyjaśniono i odpisano we właściwym trybie niedobory i nadwyżki ujawnione w toku powszechnej inwentaryzacji,
5)
prawidłowo powiązano dane dotyczące poszczególnych obiektów inwentarzowych ze sprawozdaniem.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny być zatwierdzone dla jednostek wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 5 i 6.
§  5.
1.
Od dnia 1 stycznia 1961 r. należy założyć ewidencję analityczną środków trwałych według ustalonych w wyniku powszechnej inwentaryzacji obiektów inwentarzowych, wprowadzając do niej:
1)
w odniesieniu do obiektów, które zostały przecenione w toku powszechnej inwentaryzacji, wartość początkową (odtworzenia) według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r. oraz nową wartość zużycia według stanu na dzień 31 grudnia 1959 r., obliczoną zgodnie z przepisami § 2 ust. 1;
2)
w odniesieniu do pozostałych obiektów - wartość początkową według ksiąg, a ponadto dla obiektów pochodzących sprzed 31 grudnia 1959 r. - zużycie według ksiąg, ustalone na dzień 31 grudnia 1959 r.
2.
Podstawą założenia ewidencji analitycznej środków trwałych, o której mowa w ust. 1, są karty inwentaryzacyjne środków trwałych sporządzone w toku powszechnej inwentaryzacji i zaktualizowane zgodnie z przepisami instrukcji nr VI Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zasad przeceny środków trwałych oraz sprawozdawczości z jej wyników.
§  6.
1.
W jednostkach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, w latach 1960 i 1961 wstrzymuje się obowiązek obliczania i dokonywania odpisów umorzeniowych z tytułu zużycia środków trwałych w stosunku do ogółu środków trwałych. Zasady i tryb jednorazowego obliczenia i wprowadzenia do ksiąg odpisów umorzeniowych za powyższe lata zostaną uregulowane odrębnie po ustaleniu nowych stawek amortyzacyjnych (umorzeniowych).
2.
Zasada, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych, zaliczanych w ciężar kosztów.
3.
Odpisy umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych w jednostkach, o których mowa w ust. 1, dokonane w 1960 r. przed ogłoszeniem niniejszego zarządzenia podlegają wystornowaniu nie później niż pod datą 31 grudnia 1960 r. Wartość umorzeń podlegających wystornowaniu nie obejmuje kosztów kapitalnych remontów zakończonych w 1960 r.
4.
Koszty kapitalnych remontów zakończonych w latach 1960 i 1961 w jednostkach finansujących remonty kapitalne ze środków funduszu inwestycyjno-remontowego lub funduszów na remonty kapitalne, mimo niedokonywania odpisów umorzeniowych za te lata (ust. 3), ewidencjonuje się nadal według obowiązujących zasad (to znaczy w ciężar konta 01 "umorzenie środków trwałych" i na dobro konta 85 "Fundusze zasadnicze") z wyodrębnieniem w ewidencji analitycznej do konta 01 "Umorzenie środków trwałych".
5.
Jednostki, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, dokonują odpisów umorzeniowych w latach 1960 i 1961 według dotychczasowych zasad.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe wyksięgują pod datą 1 stycznia 1961 r. w korespondencji z kontem 85 "Fundusze zasadnicze" równowartość tych kosztów inwestycji w obcych obiektach, które polegały na adaptacjach i wykończeniu lokali użytkowych w budynkach państwowych, jeżeli inwestycje te były wykazane w księgach jako środki trwałe na dzień 31 grudnia 1959 r.
2.
Nie podlegają wyksięgowaniu koszty inwestycji w obcych obiektach nie stanowiących własności jednostek państwowych oraz te inwestycje dokonane w budynkach państwowych, które polegały na adaptacjach i wykończeniu lokali użytkowych, jeżeli w wyniku tych inwestycji powstały urządzenia i instalacje, stanowiące obiekty inwentarzowe związane z działalnością produkcyjną lub inną działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa użytkującego lokal (np. trzony kuchenne zakładów gastronomicznych, komory chłodnicze, instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne, dźwigi towarowe).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024