Określenie ilości egzemplarzy deklaracji składanych dla uzyskania kart rejestracyjnych przez poszczególne grupy podatników.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 października 1960 r.
w sprawie określenia ilości egzemplarzy deklaracji składanych dla uzyskania kart rejestracyjnych przez poszczególne grupy podatników.

Na podstawie art. 33 i art. 66 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy prowadzący zakłady rzemieślnicze, przemysłowe, handlowe i usługowe dla uzyskania kart rejestracyjnych mają obowiązek składania deklaracji według przepisanego wzoru w trzech egzemplarzach. Podatnicy prowadzący zakłady rzemieślnicze, uprawnieni do uzyskania kart podatkowych, składają deklaracje dla uzyskania tych kart również w trzech egzemplarzach.
2.
Podatnicy, wykonujący zajęcia zawodowe w zakresie służby zdrowia, a ponadto osoby wykonujące przemysł domowy, ludowy i chałupnictwo, obowiązane do uzyskania kart rejestracyjnych, dla uzyskania tych kart mają obowiązek składania deklaracji według przepisanego wzoru w dwóch egzemplarzach.
3.
Podatnicy nie wymienieni w ust. 1 i 2 dla uzyskania kart rejestracyjnych mają obowiązek składania deklaracji według przepisanego wzoru w jednym egzemplarzu.
§  2.
1.
Organy finansowe I instancji przesyłają:
1)
drugie egzemplarze deklaracji składanych dla uzyskania kart rejestracyjnych, a dotyczących:
a)
zakładów rzemieślniczych (również deklaracje składane dla uzyskania kart podatkowych) i przemysłowych, zespołów ludności, zorganizowanych w celu pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców, oraz osób wykonujących przemysł domowy, ludowy i chałupnictwo - wydziałom przemysłu prezydiów powiatowych rad narodowych, rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw,
b)
zakładów handlowych i usługowych (usługi handlowe) - wydziałom handlu prezydiów rad narodowych wymienionych pod lit. a),
c)
zajęć zawodowych w zakresie służby zdrowia - wydziałom zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych;
2)
trzecie egzemplarze deklaracji składanych dla uzyskania kart rejestracyjnych, a dotyczących:
a)
zakładów rzemieślniczych (również deklaracji składanych dla uzyskania kart podatkowych) - właściwym izbom rzemieślniczym,
b)
zakładów przemysłowych (z wyjątkiem wymienionych pod lit. c) oraz zespołów ludności zorganizowanych w celu pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców - Komisji Koordynacyjnej Zrzeszeń Prywatnego Przemysłu w Warszawie,
c)
młynów (wiatraków), kaszarni i śrutowników - Ogólnopolskiemu Zrzeszeniu Prywatnego Przemysłu Młynarskiego w Warszawie,
d)
zakładów handlowych i usługowych (usługi handlowe) - powiatowym (miejskim) zrzeszeniom prywatnego handlu i usług, a gdy takie zrzeszenia nie zostały zorganizowane - wojewódzkiemu zrzeszeniu prywatnego handlu i usług.

Przesłanie drugich i trzecich egzemplarzy deklaracji powinno nastąpić w terminie do dnia 7 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.

2.
Jeżeli podatnik nie składał deklaracji, a należność za kartę rejestracyjną została przez organ finansowy ustalona w decyzji (wymierzona) - organ finansowy przesyła jednostkom wymienionym w ust. 1 odpisy wydanej decyzji.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do deklaracji składanych dla uzyskania kart rejestracyjnych (podatkowych) za okres od 1961 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024