Przyznawanie zasiłków młodocianym zatrudnionym w zakładach pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 22 października 1960 r.
w sprawie przyznawania zasiłków młodocianym zatrudnionym w zakładach pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy.

Na podstawie § 8 ust. 3 uchwały nr 191 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju szkolenia zawodowego w zakładach pracy (Monitor Polski Nr 52, poz. 247) w porozumieniu z Ministrem Finansów i Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bezzwrotne zasiłki pieniężne, zwane dalej "zasiłkami", mogą być przyznawane młodocianym znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, a zwłaszcza sierotom i półsierotom, w okresie pierwszego i drugiego roku nauki zawodu w zakładzie pracy i w okresie przyuczania do określonej pracy.
2.
Zasiłki określone w ust. 1 mogą być również przyznawane pracownikom, którzy przed ukończeniem nauki zawodu w zakładzie pracy osiągnęli pełnoletność i na podstawie przepisów § 2 ust. 1 uchwały nr 527 Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1958 r. w sprawie zatrudniania pracowników pełnoletnich nie posiadających wymaganych kwalifikacji zawodowych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 3, poz. 12) kontynuują naukę zawodu w pierwszym lub drugim roku nauki zgodnie z zawartą umową.
§  2.
1.
Młodociani, którzy korzystają z innych form pomocy Państwa, jak renta rodzinna, bezpłatne utrzymanie w państwowych zakładach wychowawczych domów dziecka, nie mogą korzystać z zasiłku.
2.
Pobieranie zasiłku rodzinnego lub dodatku do renty na młodocianego nie stanowi przeszkody do korzystania z zasiłku, o którym mowa w zarządzeniu.
§  3.
Zasiłki przyznaje rada zakładowa zakładu pracy zatrudniającego młodocianych w ramach funduszu przyznanego przez komisję (§ 8 ust. 3) po uprzednim sprawdzeniu sytuacji materialnej i rodzinnej młodocianego oraz na podstawie opinii szkoły, do której uczęszcza na dokształcanie.
§  4.
1.
Zasiłek przyznaje się na okres nie dłuższy niż 1 rok i wypłaca w okresach miesięcznych.
2.
Wysokość zasiłku ustala rada zakładowa, z tym że zasiłek nie może przekraczać kwoty 300 zł miesięcznie.
§  5.
1.
Zasiłek może być przyznany na:
1)
zapłatę (dopłatę) za wyżywienie, jeżeli młodociany korzysta z posiłków w stołówce zakładowej,
2)
opłacenie czynszu w hotelu robotniczym,
3)
zwrot kosztów podróży z siedziby zakładu pracy do ośrodka dokształcania zawodowego i zapłatę (dopłatę) za wyżywienie w czasie pobytu młodocianego w ośrodku.
2.
W uzasadnionych przypadkach zasiłek może być przyznany na cele inne niż określone w ust. 1.
3.
Cel, na jaki przeznaczony jest zasiłek, oraz sposób jego wypłacania określa rada zakładowa.
§  6.
1.
Zasiłek wypłacany jest przez administrację zakładu pracy.
2.
Zasiłek przeznaczony na opłacenie czynszu w hotelu robotniczym, wyżywienie w stołówce zakładowej, a także na inne cele wypłacany jest bezpośrednio do kasy hotelu robotniczego, stołówki lub innej właściwej instytucji.
3.
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach rada zakładowa może zezwolić na wypłacanie zasiłku osobie sprawującej pieczę nad młodocianym, jeżeli zamieszkuje ona wspólnie z młodocianym, lub bezpośrednio młodocianemu.
4.
Rada zakładowa powiadamia młodocianego o przyznaniu mu zasiłku z oznaczeniem okresu, na jaki zasiłek został przyznany, wysokości zasiłku i sposobu wypłaty.
§  7.
Administracja zakładu pracy prowadzi rozliczenia wypłaconych zasiłków z wydziałem zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  8.
1.
Fundusz na zasiłki przydziela Komitet Pracy i Płac organom zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Uzasadnione wnioski o przyznanie funduszu na zasiłki rady zakładowe składają organowi zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), po uprzednim sprawdzeniu przez radę zakładową sytuacji materialnej i rodzinnej zatrudnionych w zakładzie pracy młodocianych.
3. 1
Kierownik wydziału zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) rozdziela fundusz na zasiłki pomiędzy zakłady pracy na podstawie wniosków rad zakładowych (ust. 2), po zasięgnięciu opinii zespołu doradczego złożonej z przedstawicieli: wojewódzkiej komisji związków zawodowych, zarządu okręgowego właściwego związku zawodowego oraz kuratorium okręgu szkolnego.
§  9.
1.
Należy zaprzestać wypłaty zasiłku w następujących przypadkach:
1)
ukończenia przez młodocianego drugiego roku nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy,
2)
przerwania nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy,
3)
poprawy sytuacji materialnej młodocianego lub osoby sprawującej nad nim pieczę w stopniu uzasadniającym zaprzestanie wypłaty zasiłku.
2.
Rada zakładowa może wstrzymać przejściowo albo na stałe wypłatę zasiłku, jeżeli młodociany:
1)
zaniedbuje się w nauce zawodu lub w przyuczeniu do określonej pracy,
2)
dopuszcza się wykroczeń dyscyplinarnych,
3)
zaniedbuje obowiązek uczęszczania do szkoły dokształcającej lub nie wykazuje postępów w nauce.
3.
O zaprzestaniu lub wstrzymaniu wypłaty zasiłku rada zakładowa niezwłocznie zawiadamia właściwy do spraw zatrudnienia organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 lutego 1963 r. (M.P.63.25.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 marca 1963 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.81.370

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przyznawanie zasiłków młodocianym zatrudnionym w zakładach pracy w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy.
Data aktu: 22/10/1960
Data ogłoszenia: 31/10/1960
Data wejścia w życie: 31/10/1960