Bankowa kontrola dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1960 r.
w sprawie bankowej kontroli dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 2 ust. 1 uchwały nr 502 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne jednostki organizacyjne, o których mowa w § 1 ust. 1 uchwały nr 502 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 31), zwane dalej "wykonawcami", oraz zleceniodawcy robót budowlano-montażowych będący jednostkami gospodarki uspołecznionej, zwani dalej "zamawiającymi", obowiązani są złożyć w każdym protokole odbioru (wykonywanych elementów, robót, obiektu) oraz na odwrotnej stronie każdej faktury, sporządzonych według wzoru i wytycznych podanych w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 34), pisemne oświadczenie według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Oświadczenie zamieszczone w protokole odbioru podpisują: kierownik budowy generalnego wykonawcy oraz inspektor nadzoru, a w zakresie robót wykonanych przez podwykonawcę - kierownik robót podwykonawcy, kierownik budowy generalnego wykonawcy oraz inspektor nadzoru.
3.
Oświadczenie zamieszczone na odwrotnej stronie faktury podpisują dyrektor przedsiębiorstwa i kierownik komórki prowadzącej rozliczenia lub jedna z osób upoważnionych przez dyrektora przedsiębiorstwa.
§  2.
1.
Banki są obowiązane odmawiać przyjęcia i realizacji dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe, w razie gdy:
1)
do żądania zapłaty przedłożonego przez wykonawcę lub do dyspozycji przelewowej udzielanej przez zleceniodawcę nie załączono do wglądu faktury opatrzonej oświadczeniem, o którym mowa w § 1 ust. 3,
2)
z treści oświadczenia wynika, że zakres rzeczowy oraz wartość robót objętych fakturą nie mieści się w umowie notyfikowanej przez bank,
3)
w oświadczeniu nie podano wyraźnie podstaw ustalenia wynagrodzenia,
4)
w przypadku stosowania wyjątków od ogólnych zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe - nie podano w oświadczeniu daty zezwolenia oraz nazwy organu udzielającego zezwolenia na zastosowanie wyjątków.
2.
W razie gdy bank na podstawie kontroli następnej stwierdzi, że złożone oświadczenie, o którym mowa w § 1 ust. 3, nie odpowiada rzeczywistości, wówczas bank zawiadamia jednostkę nadrzędną wykonawcy celem pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej winnych wystawienia nieprawidłowego oświadczenia. Jeżeli z okoliczności wynika, że wystawienie niezgodnego z rzeczywistością oświadczenia było rozmyślne lub wynikało z rażącego niedbalstwa, jednostka nadrzędna obowiązana jest zawiadomić o tym prokuratora.
§  3.
Przepisy § 2 nie ograniczają uprawnień banków do stosowania środków oddziaływania wynikających z odrębnych przepisów.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR OŚWIADCZENIA

Oświadcza się, że:
1)
zakres rzeczowy oraz wartość robót objętych fakturą mieści się w granicach umowy notyfikowanej przez Bank................... dnia...............,
2)
wynagrodzenie ustalono na podstawie ceny katalogowej - ryczałtu umownego - kosztorysu umownego*),
3)
ustalenia wynagrodzenia dokonano stosując wyjątki określone w § 3 ust. 6 pkt 1 lub 2 zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1959 r. (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 34) - na podstawie zezwolenia z dnia...................... wydanego przez..........................................................................*),
4)
ustalenie sposobu rozliczeń nastąpiło przy zastosowaniu § 11 ust. 3 zarządzenia wymienionego w pkt 3 - na podstawie zezwolenia z dnia............ wydanego przez.................................................*)

Podpisy:

..................................................

(imię i nazwisko - stanowisko)

..................................................

(imię i nazwisko - stanowisko)

..................................................

(imię i nazwisko - stanowisko)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Uwaga: Trzeci podpis wymagany jest w razie wykonywania robót przez podwykonawcę (§ 1 ust. 2 zarządzenia).

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024