Zadania i zasady działania Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych.

UCHWAŁA Nr 222
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 czerwca 1960 r.
w sprawie zadań i zasad działania Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych.

§  1.
Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Kierowniczych z siedzibą w m.st. Warszawie podlega Komitetowi Pracy i Płac, zwanemu dalej "Komitetem", i działa jako zakład budżetowy.
§  2.
Zadaniem Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych, zwanego dalej "Ośrodkiem", jest:
1)
opracowywanie programów, metodyki, organizacji doskonalenia kadr oraz materiałów nauczania i pomocy naukowych dla kursów, seminariów itp., podnoszących kwalifikacje kadr kierowniczych w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania funkcji kierowniczych;
2)
organizowanie oraz prowadzenie kursów i seminariów dla wykładowców i instruktorów w zakresie określonym w pkt 1 oraz udzielanie zainteresowanym resortom pomocy w szkoleniu w kraju i za granicą specjalistów w tym zakresie;
3)
koordynowanie programów i metod doskonalenia kadr kierowniczych, opiniowanie projektów kursów organizowanych przez resorty i instytucje oraz udzielanie resortom i instytucjom w tym zakresie pomocy rzeczowej i fachowej.
§  3.
1.
Dyrektora Ośrodka powołuje Przewodniczący Komitetu.
2.
Zastępców dyrektora Ośrodka powołuje Przewodniczący Komitetu na wniosek dyrektora Ośrodka.
§  4.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu do przedstawienia w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r. projektów aktów prawnych regulujących całokształt zagadnień związanych z doskonaleniem kadr kierowniczych w kraju oraz uprawnienia osób, które korzystały z różnych form doskonalenia kadr kierowniczych.
§  5.
1.
Przy Komitecie działa jako organ opiniodawczy i doradczy Rada do Spraw Doskonalenia Kadr Kierowniczych.
2.
W skład Rady wchodzi Przewodniczący Komitetu jako jej przewodniczący oraz członkowie powołani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
3.
Rada działa na podstawie regulaminu nadanego przez Przewodniczącego Komitetu.
§  6.
Zasady wynagradzania pracowników Ośrodka określą odrębne przepisy.
§  7.
1.
Dyrektor Ośrodka może powoływać doradców oraz specjalistów spoza Ośrodka dla prowadzenia zajęć, a także tworzyć komisje z udziałem takich specjalistów.
2.
Stawki wynagrodzeń prowadzących zajęcia oraz stawki wynagrodzeń za udział w komisjach określają odrębne przepisy.
§  8.
Opłaty za uczestnictwo w kursach oraz za usługi świadczone przez Ośrodek określa Przewodniczący Komitetu.
§  9.
Zobowiązuje się właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) do ułatwienia Ośrodkowi współpracy z podległymi im jednostkami oraz udostępnienia przez te jednostki posiadanych materiałów i danych potrzebnych do prac Ośrodka.
§  10.
Statut Ośrodka zatwierdza Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
§  11.
Upoważnia się Ministra Finansów do dokonania w zatwierdzonym planie finansowym Ośrodka na rok 1960 zmian wynikających z wprowadzenia nowej tabeli stanowisk i siatki płac w ramach środków finansowych ustalonych na rok 1960.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024