Wygląd, oświetlenie i sygnały pojazdów mechanicznych straży pożarnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 lipca 1960 r.
w sprawie wyglądu, oświetlenia i sygnałów pojazdów mechanicznych straży pożarnych.

Na podstawie art. 2 pkt 9 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58), § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Komunikacji, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 24 maja 1947 r. o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1947 r. Nr 45, poz. 233 i z 1948 r. Nr 13, poz. 103) i w związku z § 63 ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U. Nr 85, poz. 616 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bojowe pojazdy mechaniczne staży pożarnych powinny być koloru czerwonego (czerwień sygnałowa), z wyjątkiem błotników i kół, które powinny być koloru czarnego.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również samochodów osobowych staży pożarnych typu otwartego (torpedo).
§  2.
Dla bojowych pojazdów mechanicznych staży pożarnych ustala się dodatkowe znaki rozpoznawcze:
1)
jedną lampę ostrzegawczą czerwoną, o obrotowym snopie światła, umieszczoną z przodu, na dachu, pośrodku kabiny kierowcy,
2)
sygnał dźwiękowy – elektryczną syrenę ostrzegawczą, o dwu tonach podawanych na przemian i zasięgu głosu przynajmniej do 1 km w terenie zabudowanym,
3)
napisy określające przynależność pojazdu do jednostki, a mianowicie:
a)
dla bojowych pojazdów mechanicznych zawodowych staży pożarnych i pogotowia zawodowego:

Zawodowa Straż Pożarna

w ………………….........

b)
dla bojowych pojazdów mechanicznych ochotniczych staży pożarnych i posterunków zawodowych:

Ochotnicza Straż Pożarna

w …………………..........

c)
dla bojowych pojazdów mechanicznych szkół pożarniczych:

Szkoła Oficerów Pożarnictwa

w ……………………….........

Podoficerska Szkoła Pożarnicza

w ...............................................

4)
napisy wymienione w pkt 3 powinny być koloru białego, o wysokości liter 40 mm, po obydwu stronach nadwozia pojazdu mechanicznego, na przednich drzwiach.
§  3.
Dla samochodów osobowych operacyjnych komend staży pożarnych ustala się dodatkowe znaki rozpoznawcze:
1)
jedną lampę ostrzegawczą czerwoną, o obrotowym snopie światła, umieszczoną z przodu, pośrodku, nad szybą przednią pojazdu,
2)
sygnał dźwiękowy – elektryczną syrenę ostrzegawczą, o dwu tonach podawanych na przemian i zasięgu głosu przynajmniej do 1 km w terenie zabudowanym,
3)
po obydwu stronach samochodu, na przednich drzwiach znak rozpoznawczy na czerwonym tle (czerwień sygnałowa) w kształcie koła o średnicy 150 mm, z białym obrzeżem szerokości 5 mm i umieszczonym wewnątrz stylizowanym emblematem pożarniczym oraz napisem "Straż Pożarna", o wysokości liter 20 mm. Znak rozpoznawczy powinien być koloru białego na czerwonym tle (czerwień sygnałowa) i umieszczony w osi symetrii przednich drzwi samochodu,
4)
wzdłuż nadwozia samochodu pas koloru czerwonego (czerwień sygnałowa) o szerokości 80 mm, przebiegający wzdłuż maski silnika i boku samochodu do wspornika tylnego zderzaka.
§  4.
Dodatkowe sygnały ostrzegawcze (§ 2 pkt 1 i 2 oraz § 3 pkt 1 i 2) mogą być używane wyłącznie w czasie przejazdu do pożarów oraz w toku zwalczania klęsk żywiołowych.
§  5.
1.
Znaki rozpoznawcze wymienione w § 2 pkt 3 oraz w § 3 pkt 3 i 4 powinny być wprowadzone do dnia 31 grudnia 1961 r.
2.
Znaki rozpoznawcze wymienione w § 2 pkt 1 i 2 oraz w § 3 pkt 1 i 2 powinny być wprowadzone do dnia 31 grudnia 1963 r.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 28 czerwca 1955 r. w sprawie ustalenia koloru, oświetlenia i sygnałów pojazdów mechanicznych straży pożarnych (Monitor Polski Nr 63, poz. 746).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024