Urlopy wypoczynkowe dla chałupników.

UCHWAŁA Nr 204
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 czerwca 1960 r.
w sprawie urlopów wypoczynkowych dla chałupników.

§  1.
Do płatnych urlopów wypoczynkowych mają prawo chałupnicy, którzy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
§  2.
1.
Chałupnikom, o których mowa w § 1, przysługuje raz w roku kalendarzowym nieprzerwany urlop w wymiarze jednego dnia roboczego za każdy przepracowany miesiąc kalendarzowy.
2.
Chałupnik nabywa prawo do pierwszego urlopu po przepracowaniu na rzecz tej samej jednostki gospodarki uspołecznionej co najmniej sześciu kolejnych miesięcy.
3.
Miesiącem zaliczalnym do okresu pracy uprawniającego do urlopu jest miesiąc kalendarzowy, w którym chałupnik podlegał obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
4.
Przy obliczaniu ilości dni urlopowych uwzględnia się zaliczalne do okresu pracy w myśl ust. 3 miesiące kalendarzowe, następujące po miesiącu urlopowym, jeżeli chałupnik już korzystał z urlopu w tej samej jednostce uspołecznionej.
§  3.
Wynagrodzenie za czas urlopu oblicza się na podstawie średniej płacy dziennej uzyskanej w okresie, za który chałupnik otrzymuje urlop. Średnią płacę dzienną ustala się przez podzielenie zarobku osiągniętego za przepracowane miesiące przez liczbę dni roboczych przypadających w tym okresie, z wyłączeniem dni niezdolności do pracy chałupnika, za które otrzymał on zasiłki chorobowe.
§  4.
W razie rozwiązania umowy z chałupnikiem należy wypłacić mu ekwiwalent za nie wykorzystany urlop, jeżeli nabył on prawo do urlopu w myśl § 2.
§  5.
1.
Chałupnikom, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów korzystali z prawa do urlopu, zalicza się do wymiaru urlopu w 1960 r. okresy pracy chałupniczej przypadające przed wejściem w życie uchwały, uprawniające do urlopu w myśl tych przepisów.
2.
Chałupnikom, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów nie korzystali z prawa do urlopu, a prawo to nabyli na podstawie niniejszej uchwały, okresy pracy chałupniczej uprawniające do urlopu w 1960 r. liczy się od dnia 1 stycznia 1960 r.
§  6.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym wprowadzenie zasad niniejszej uchwały w spółdzielczych zakładach pracy, z tym że zalecenie to nie dotyczy spółdzielni, których statuty przyznają chałupnikom zrzeszonym w tych spółdzielniach w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały urlopy wypoczynkowe w wymiarze i na zasadach korzystniejszych.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości oraz zainteresowanym ministrom.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024