Wysokość i tryb regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1959 r.
w sprawie wysokości i trybu regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz trybu rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.

Na podstawie §§ 21 i 24 ust. 1 i 2 oraz § 43 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664), § 17 ust. 1 uchwały nr 258 Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1959 r. w sprawie ustalania cen zbytu artykułów przeznaczonych na eksport oraz usług świadczonych na rzecz odbiorców zagranicznych w związku z eksportem (Monitor Polski Nr 60, poz. 293) oraz art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za jednostki gospodarcze w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, z wyłączeniem państwowego przemysłu terenowego podległego radom narodowym.
§  2.
1.
Podatek obrotowy, należny od obrotu osiągniętego przez jednostki gospodarcze ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, płatny jest w wysokości różnicy pomiędzy obowiązującą dla poszczególnych produktów ceną zbytu a ceną fabryczną tych produktów.
2.
Jeżeli produkty, o których mowa w ust. 1, sprzedawane są przez jednostkę gospodarczą (dostawcę) także w kraju, a podatek obrotowy opłacany jest od nich w formie stawek procentowych lub kwotowych, to przy sprzedaży na eksport - za cenę fabryczną, w rozumieniu ust. 1, uważa się cenę zbytu zmniejszoną o kwotę należnego podatku obrotowego.
§  3.
Podatek, o którym mowa w § 2 ust. 1, potrąca Narodowy Bank Polski z zainkasowanych faktur w trybie określonym w § 5 i odprowadza bezpośrednio na rachunek organu finansowego, właściwego miejscowo dla danej jednostki gospodarczej (dostawcy).
§  4.
Jednostki gospodarcze opłacające podatek obrotowy od obrotów, o których mowa w § 2 ust. 1, powinny w fakturze i w żądaniu zapłaty, obejmujących produkty podlegające opodatkowaniu:
1)
podać cenę zbytu i cenę fabryczną powyższych produktów oraz kwotę podatku obrotowego, należnego od tych produktów (różnica pomiędzy wartością towarów objętych fakturą obliczoną według cen zbytu a ich wartością obliczoną według cen fabrycznych);
2)
ponad nazwą jednostki uwidocznić nazwę ministerstwa, któremu podlegają,
3)
zamieścić na widocznym miejscu odcisk stempla z napisem "Eksport".
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego pokrywa jedynie tę część należności za produkty przeznaczone na eksport, która jest obliczona według cen fabrycznych (bez uwzględnienia podatku).
2.
Podatek obrotowy, należny od obrotów osiągniętych ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, podany w fakturze, pokrywa Narodowy Bank Polski ze specjalnego rachunku pod nazwą: "Zwrot podatku od eksportu przedsiębiorstw państwowych".
3.
Rachunek, o którym mowa w ust. 2, prowadzą oddziały Narodowego Banku Polskiego, właściwe dla przedsiębiorstw handlu zagranicznego (tj. dla odbiorców), z podziałem według poszczególnych ministerstw, którym podlegają dostawcy.
4.
Pokrycie podatku obrotowego następuje przez przelew dokonany równocześnie z przelewem należności, obliczonej według cen fabrycznych (ust. 1).
5.
Przelewu podatku dokonuje oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla odbiorcy (ust. 3) z rachunku, o którym mowa w ust. 2, na rachunek dostawcy.
6.
Bezpośrednio po zarachowaniu na rachunek dostawcy należności za produkt oraz podatku obrotowego (ust. 1 i 2) oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla dostawcy przelewa podatek obrotowy na rachunek właściwego miejscowo dla dostawcy organu finansowego.
§  6.
W razie niepokrycia przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego faktury (żądania zapłaty) we właściwym terminie dostawca nie jest obowiązany do uiszczania odsetek za zwłokę od zaległego podatku obrotowego za czas od terminu płatności faktury (żądania zapłaty) do dnia jej uregulowania przez odbiorcę.
§  7.
1.
Obrót osiągnięty przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego ze sprzedaży na rynek krajowy nabytych produktów, przeznaczonych pierwotnie na eksport, podlega podatkowi obrotowemu.
2.
Obrót, o którym mowa w ust. 1, podlega opodatkowaniu w wysokości różnicy pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży produktów wymienionych w ust. 1 a ceną nabycia tych produktów.
3.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego uiszczają podatek obrotowy, o którym mowa w ust. 1, za okresy miesięczne w terminie do dnia 23 następnego miesiąca na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego.
4.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, składają sprawozdania o podatku obrotowym z tytułu wymienionych w tym przepisie obrotów w trybie określonym w § 30 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664). Sprawozdania negatywne obowiązują.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1953 r. w sprawie wysokości i trybu regulowania podatku obrotowego oraz fakturowania produktów przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr A-116, poz. 1500).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 7 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.2.7

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i tryb regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.
Data aktu: 05/12/1959
Data ogłoszenia: 12/01/1960
Data wejścia w życie: 12/01/1960, 07/07/1959