Zasady współpracy urzędów morskich z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 21 stycznia 1960 r.
w sprawie zasad współpracy urzędów morskich z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Na podstawie art. 21 ust. 3 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 37, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowe organy administracji morskiej - urzędy morskie i podległe im kapitanaty i bosmanaty portów współpracują z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zadań wykonywanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną na obszarze morskich portów i przystani oraz morskich wód wewnętrznych i terytorialnych, a w szczególności w zakresie stanu sanitarnego i kontroli przestrzegania przepisów higieniczno-sanitarnych na tych obszarach, na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu i przepisach wydanych na jego podstawie.
§  2.
1.
Zarządzenia sanitarne (lokalne przepisy sanitarne) organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wydane na podstawie §§ 2 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 1954 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania oraz zasad i trybu postępowania państwowych inspektorów sanitarnych (Dz. U. Nr 37, poz. 161), a dotyczące stanu sanitarnego i utrzymania czystości w portach, powinny być uzgodnione z właściwym urzędem morskim.
2.
Projektowane przez urzędy morskie przepisy porządkowe (zarządzenia), o ile dotyczą zagadnień sanitarnych, powinny być uzgadniane z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Urzędy morskie sprawują nadzór nad przestrzeganiem przez kapitanaty i bosmanaty portów zarządzeń sanitarnych dotyczących portów morskich i przystani.
§  3.
Udzielanie zezwoleń na budowę, przebudowę, zmianę budynków oraz innych budowli i urządzeń na obszarze morskich portów i przystani, jak również zatwierdzanie odpowiednich projektów technicznych przez urzędy morskie jako organy państwowego nadzoru budowlanego uzależnione będzie, niezależnie od innych uzgodnień wymaganych przepisami ogólnymi, od uprzedniego zaopiniowania projektów przez właściwego inspektora sanitarnego.
§  4.
1.
Stwierdzone przez organy kapitanatów (bosmanatów) portów przypadki naruszania obowiązujących przepisów higieniczno-sanitarnych i zarządzeń wydanych na ich podstawie, dotyczących stanu sanitarnego portów morskich, przystani i statków, kapitanowie (bosmani) przekazują niezwłocznie do wiadomości portowego inspektora sanitarnego.
2.
W przypadkach zwykłego zanieczyszczenia terenów i akwenów portowych kapitanaty (bosmanaty) portów wydają bezpośrednie doraźne zarządzenia porządkowe.
§  5.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przesyłają do właściwego urzędu morskiego odpisy protokołów kontroli sanitarnej statków, przeprowadzonej na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 września 1948 r. - Przepisy sanitarne w morskich portach handlowych i przystaniach (Dz. U. Nr 45, poz. 335).
§  6.
1.
Przepisane dla polskich statków morskich dokumenty bezpieczeństwa, wystawiane po przeprowadzeniu inspekcji wstępnej, periodycznej i dorywczej, obejmującej całokształt spraw bezpieczeństwa, będą wydawane przez urzędy morskie, po złożeniu przez inspektora sanitarnego protokołów przeprowadzonych inspekcji łącznie ze stwierdzeniem, że statek odpowiada warunkom bezpieczeństwa, dotyczącym zdrowotności i stanu sanitarnego.
2.
Terminy inspekcji wstępnej, periodycznej i dorywczej, obejmującej całokształt spraw bezpieczeństwa, powinny być podawane przez urzędy morskie do wiadomości właściwego portowego inspektora sanitarnego.
§  7.
1.
Kapitanaty portów dla dokonania odprawy sanitarnej będą niezwłocznie zawiadamiać portowego inspektora sanitarnego o zatrzymaniu się na redzie każdego statku przybywającego z podróży międzynarodowej lub też o wejściu takiego statku do portu, z podaniem miejsca jego przycumowania.
2.
Portowy inspektor sanitarny powinien w odpowiednim czasie podać kapitanatowi portu nazwy statków, które należy zatrzymać na redzie dla dokonania odprawy sanitarnej.
§  8.
W przypadkach, w których Państwowa Inspekcja Sanitarna ma zastrzeżenia co do stanu sanitarno-epidemiologicznego statku, do czasu zakończenia odprawy sanitarnej i uzyskania przez statek wolności ruchu, kapitanaty portów dopilnują przestrzegania przez statek zakazu wszelkiej styczności z lądem lub z innymi statkami, jak również zmiany miejsca postoju w porcie.
§  9.
1.
W przypadku wydania przez inspektora sanitarnego zakazu wyjścia statku na morze ze względów sanitarno-epidemiologicznych, portowy inspektor sanitarny powiadamia niezwłocznie o wydanym zakazie kapitanat portu w celu zatrzymania statku w porcie.
2.
Wydanie takiemu statkowi zezwolenia na wyjście z portu przez kapitanat portu może nastąpić tylko po uprzednim cofnięciu przez portowego inspektora sanitarnego zakazu wyjścia.
§  10.
1.
Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja terenów, budowli i urządzeń na obszarze portów morskich i przystani powinna się odbywać w zakresie i czasie uzgodnionym przez portowego inspektora sanitarnego z kapitanatem (bosmanatem) portu, statków zaś - wyłącznie w miejscach postoju każdorazowo wyznaczonych przez kapitanat portu, pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
W razie bezpośredniego zagrożenia epidemicznego portowy inspektor sanitarny ogranicza się do zawiadomienia kapitanatu (bosmanatu) portu o zamierzonej dezynfekcji, dezynsekcji lub deratyzacji.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024