Produkcja przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbyt oraz zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 1 sierpnia 1959 r.
w sprawie produkcji przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbytu oraz zaopatrzenia prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.

W celu zwiększenia dostaw przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb na zaopatrzenie rynku odpowiednio do możliwości surowcowych i przy zachowaniu pełnej planowości w zakresie rozwoju przemysłu uspołecznionego oraz w celu stworzenia warunków do współudziału prywatnego przetwórstwa w przerobie surowców uznanych za nadwyżkowe, a w szczególności szprota w okresie jego szczytowych połowów - na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 86 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 maja 1959 r. w sprawie przekazania Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu rybami (Monitor Polski Nr 51, poz. 234) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prywatne przetwórnie rybne mogą produkować dopuszczone do obrotu przetwory rybne i wyroby garmażeryjne z ryb, przede wszystkim ryby wędzone (ze szczególnym uwzględnieniem szprotów). Działalność tych przetwórni musi być prowadzona z zachowaniem warunków określonych przepisami niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowiec potrzebny do produkcji odbywać się będzie według następujących zasad:
1)
dla utrzymania minimum ciągłości pracy produkcyjnej w zakresie wędzenia wyodrębnia się w rocznym i kwartalnym planie zaopatrzenia surowcowego Ministerstwa Żeglugi i Gospodarki Wodnej określone ilości surowca rybnego,
2)
prywatne przetwórnie rybne będą otrzymywać surowiec uznawany przez Zjednoczenie "Centrala Rybna" za nadwyżkowy, przy czym ilości te nie będą zaliczane na poczet planowego zaopatrzenia określonego w pkt 1,
3)
Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Spożywczego zgłaszać będzie przed rozpoczęciem roku do Ministerstwa Żeglugi i Gospodarki Wodnej wnioski co do planu zaopatrzenia surowcowego przewidzianego w pkt 1 oraz wiążące liczby co do odbioru surowca nadwyżkowego (np. szprota) przez prywatne przetwórnie w dniach szczytowych połowów, przy uwzględnieniu maksymalnego wykorzystania potencjału produkcyjnego tego przetwórstwa.
§  3.
1.
Surowce określone w § 2 pkt 1 i 2 rozdzielane będą przez Zjednoczenie "Centrala Rybna" między poszczególne województwa na podstawie wniosków Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego i przy współudziale przedstawiciela tego Zrzeszenia.
2.
Rozdziału surowca pomiędzy poszczególne przetwórnie rybne dokonywać będzie Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Spożywczego przez swoje organizacje terenowe, które przedstawiać będą rozdzielnik właściwej centrali rybnej.
3.
Zakup surowców (realizacja przydziałów) przez prywatne przetwórnie rybne może się odbywać jedynie we właściwych terenowo centralach rybnych na podstawie rozdzielnika Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego po obowiązujących cenach zaopatrzeniowych dla prywatnych zakładów przetwórstwa rybnego. Odbiór surowca będzie następował z magazynów wskazanych przez centralę rybną (własnych lub obcych, np. magazynów przedsiębiorstw połowowych).
§  4.
Jakość przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb powinna odpowiadać normom jakościowym obowiązującym przemysł uspołeczniony.
§  5.
Produkcja w prywatnych przetwórniach rybnych może się odbywać:
1)
z surowca własnego przydzielonego według zasad §§ 2 i 3.
2)
usługowo - na zlecenie i z surowca centrali rybnej lub państwowych zakładów rybnych,
3)
usługowo - na zlecenie i z surowca innych instytucji po uzyskaniu przez nie zgody wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej i za wiedzą właściwej terenowo centrali rybnej.
§  6.
W przypadku określonym w § 5 pkt 2 i 3 zleceniodawca obowiązany jest do zapewnienia prywatnemu przetwórcy zaopatrzenia surowcowego (surowce pomocnicze) i materiałowego, umożliwiającego wykonanie udzielonego zlecenia.
§  7.
1.
W przypadku określonym w § 5 pkt 1 sprzedaż przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb następuje w uspołecznionej sieci handlu, zgodnie z rozdzielnikiem prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w części nie objętej rozdzielnikiem - w sieci handlu prywatnego lub indywidualnym konsumentom. Sprzedaż poza teren województwa wymaga zgody wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, prywatne przetwórnie rybne wysyłają (wydają) gotowy produkt zgodnie z dyspozycją zleceniodawcy po uprzednim wystawieniu przez zleceniodawcę świadectwa jakości i faktury.
§  8.
Sprzedaż przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb, pochodzących z produkcji prywatnych przetwórni rybnych, dokonywana jest po cenach zatwierdzonych przez właściwe organy.
§  9.
W razie dostawy do jednostek handlu uspołecznionego przetwory i wyroby garmażeryjne z ryb, wyprodukowane przez prywatne przetwórnie rybne, podlegają kontroli odbioru jakościowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  10.
Przetwory rybne produkcji prywatnych przetwórni rybnych powinny być oznaczone w sposób określony w przepisach dotyczących oznaczania towarów wprowadzanych do obrotu.
§  11.
Prywatne przetwórnie rybne składają wydziałom przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych - za pośrednictwem terenowych organizacji Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego - miesięczne rozliczenia z otrzymywanego surowca oraz z wykonania produkcji.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024