Produkcja przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbyt oraz zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 1 sierpnia 1959 r.
w sprawie produkcji przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbytu oraz zaopatrzenia prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.

W celu zwiększenia dostaw przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb na zaopatrzenie rynku odpowiednio do możliwości surowcowych i przy zachowaniu pełnej planowości w zakresie rozwoju przemysłu uspołecznionego oraz w celu stworzenia warunków do współudziału prywatnego przetwórstwa w przerobie surowców uznanych za nadwyżkowe, a w szczególności szprota w okresie jego szczytowych połowów - na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 86 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 maja 1959 r. w sprawie przekazania Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu rybami (Monitor Polski Nr 51, poz. 234) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prywatne przetwórnie rybne mogą produkować dopuszczone do obrotu przetwory rybne i wyroby garmażeryjne z ryb, przede wszystkim ryby wędzone (ze szczególnym uwzględnieniem szprotów). Działalność tych przetwórni musi być prowadzona z zachowaniem warunków określonych przepisami niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowiec potrzebny do produkcji odbywać się będzie według następujących zasad:
1)
dla utrzymania minimum ciągłości pracy produkcyjnej w zakresie wędzenia wyodrębnia się w rocznym i kwartalnym planie zaopatrzenia surowcowego Ministerstwa Żeglugi i Gospodarki Wodnej określone ilości surowca rybnego,
2)
prywatne przetwórnie rybne będą otrzymywać surowiec uznawany przez Zjednoczenie "Centrala Rybna" za nadwyżkowy, przy czym ilości te nie będą zaliczane na poczet planowego zaopatrzenia określonego w pkt 1,
3)
Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Spożywczego zgłaszać będzie przed rozpoczęciem roku do Ministerstwa Żeglugi i Gospodarki Wodnej wnioski co do planu zaopatrzenia surowcowego przewidzianego w pkt 1 oraz wiążące liczby co do odbioru surowca nadwyżkowego (np. szprota) przez prywatne przetwórnie w dniach szczytowych połowów, przy uwzględnieniu maksymalnego wykorzystania potencjału produkcyjnego tego przetwórstwa.
§  3.
1.
Surowce określone w § 2 pkt 1 i 2 rozdzielane będą przez Zjednoczenie "Centrala Rybna" między poszczególne województwa na podstawie wniosków Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego i przy współudziale przedstawiciela tego Zrzeszenia.
2.
Rozdziału surowca pomiędzy poszczególne przetwórnie rybne dokonywać będzie Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Spożywczego przez swoje organizacje terenowe, które przedstawiać będą rozdzielnik właściwej centrali rybnej.
3.
Zakup surowców (realizacja przydziałów) przez prywatne przetwórnie rybne może się odbywać jedynie we właściwych terenowo centralach rybnych na podstawie rozdzielnika Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego po obowiązujących cenach zaopatrzeniowych dla prywatnych zakładów przetwórstwa rybnego. Odbiór surowca będzie następował z magazynów wskazanych przez centralę rybną (własnych lub obcych, np. magazynów przedsiębiorstw połowowych).
§  4.
Jakość przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb powinna odpowiadać normom jakościowym obowiązującym przemysł uspołeczniony.
§  5.
Produkcja w prywatnych przetwórniach rybnych może się odbywać:
1)
z surowca własnego przydzielonego według zasad §§ 2 i 3.
2)
usługowo - na zlecenie i z surowca centrali rybnej lub państwowych zakładów rybnych,
3)
usługowo - na zlecenie i z surowca innych instytucji po uzyskaniu przez nie zgody wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej i za wiedzą właściwej terenowo centrali rybnej.
§  6.
W przypadku określonym w § 5 pkt 2 i 3 zleceniodawca obowiązany jest do zapewnienia prywatnemu przetwórcy zaopatrzenia surowcowego (surowce pomocnicze) i materiałowego, umożliwiającego wykonanie udzielonego zlecenia.
§  7.
1.
W przypadku określonym w § 5 pkt 1 sprzedaż przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb następuje w uspołecznionej sieci handlu, zgodnie z rozdzielnikiem prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w części nie objętej rozdzielnikiem - w sieci handlu prywatnego lub indywidualnym konsumentom. Sprzedaż poza teren województwa wymaga zgody wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, prywatne przetwórnie rybne wysyłają (wydają) gotowy produkt zgodnie z dyspozycją zleceniodawcy po uprzednim wystawieniu przez zleceniodawcę świadectwa jakości i faktury.
§  8.
Sprzedaż przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb, pochodzących z produkcji prywatnych przetwórni rybnych, dokonywana jest po cenach zatwierdzonych przez właściwe organy.
§  9.
W razie dostawy do jednostek handlu uspołecznionego przetwory i wyroby garmażeryjne z ryb, wyprodukowane przez prywatne przetwórnie rybne, podlegają kontroli odbioru jakościowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  10.
Przetwory rybne produkcji prywatnych przetwórni rybnych powinny być oznaczone w sposób określony w przepisach dotyczących oznaczania towarów wprowadzanych do obrotu.
§  11.
Prywatne przetwórnie rybne składają wydziałom przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych - za pośrednictwem terenowych organizacji Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego - miesięczne rozliczenia z otrzymywanego surowca oraz z wykonania produkcji.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.75.399

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Produkcja przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbyt oraz zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.
Data aktu: 01/08/1959
Data ogłoszenia: 05/09/1959
Data wejścia w życie: 05/09/1959