Zniesienie wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych, przekazanie wojewódzkim radom narodowym przedsiębiorstw podległych tym zarządom i utworzenie wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.

UCHWAŁA NR 350
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1959 r.
w sprawie zniesienia wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych, przekazania wojewódzkim radom narodowym przedsiębiorstw podległych tym zarządom i utworzenia wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.

Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 2, art. 67 i art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) oraz w wykonaniu uchwały nr 232 Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1958 r. w sprawie przekazania radom narodowym państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, podporządkowanych wojewódzkim zarządom państwowych gospodarstw rolnych i rejonowym zarządom rybactwa (Monitor Polski Nr 55, poz. 318) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do zniesienia wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych i przekazania podległych im przedsiębiorstw właściwym wojewódzkim radom narodowym.
2.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do utworzenia wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.
§  2.
Wojewódzkie zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych, zwane dalej "zjednoczeniami", są organizacjami gospodarczymi posiadającymi osobowość prawną, grupującymi państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i odpowiadającymi za rozwój państwowej gospodarki rolnej prowadzonej przez te przedsiębiorstwa na terenie danego województwa.
§  3.
1.
Do zadań zjednoczeń należy:
1)
zapewnianie realizacji zadań zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw państwowych zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi, a w szczególności udzielanie tym przedsiębiorstwom pomocy technicznej i organizacyjnej dla zabezpieczenia stałego postępu gospodarczego w ich działalności;
2)
koordynowanie, nadzór i kontrola działalności zgrupowanych przedsiębiorstw;
3)
reprezentowanie wspólnych interesów zgrupowanych przedsiębiorstw.
2.
Zjednoczenia podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywają osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
3.
Działalność zjednoczeń nie może ograniczać samodzielności zgrupowanych przedsiębiorstw, wynikającej z obowiązujących przepisów.
§  4.
1.
Szczegółowy zakres działania zjednoczenia, jego organizację, uprawnienia, zasady finansowania oraz wykaz zgrupowanych i podległych zjednoczeniu przedsiębiorstw ustala statut zjednoczenia, nadany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, na podstawie ramowego statutu, ustalonego przez Ministra Rolnictwa i zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W zjednoczeniu działa kolegium jako organ opiniodawczy i doradczy, w skład którego wchodzą dyrektorzy państwowych gospodarstw rolnych wybrani przez ogół dyrektorów przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu.
3.
Dla wykonania swych zadań zjednoczenie może tworzyć rejonowe inspektoraty państwowych gospodarstw rolnych, stanowiące część składową aparatu zjednoczenia.
§  5.
Zjednoczenie prowadzić może własną działalność gospodarczą na rzecz lub z ramienia zgrupowanych przedsiębiorstw, jak np. bazy zaopatrzenia, bazy remontowe, laboratoria, lub organizować dla tych celów odrębne jednostki organizacyjne (biura, zakłady, przedsiębiorstwa), tworzone w przepisanym trybie.
§  6.
1.
Nadzór i kontrolę działalności: zjednoczeń wykonują prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Organami wykonawczymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych w tym zakresie są wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
3.
Do zadań nadzoru i kontroli, o których mowa w ust. 1 i 2, należy w szczególności:
1)
ustalanie kierunkowych wytycznych działalności zjednoczeń;
2)
ustalanie dla zjednoczeń globalnych zadań planowych na podstawie wskaźników dyrektywnych określonych w trybie uchwały Rady Ministrów oraz na podstawie uchwał prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wytycznych Ministra Rolnictwa;
3)
ustalanie dla zjednoczeń globalnych planów perspektywicznych, wieloletnich i okresowych;
4)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności zjednoczeń;
5)
kontrola i rewizja finansowo-księgowa działalności zjednoczeń.
§  7.
Dla wykonywania przewidzianego ustawą o radach narodowych nadzoru Ministra Rolnictwa w sprawach państwowej gospodarki rolnej powołany zostaje w Ministerstwie Rolnictwa Generalny Inspektorat Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  8.
Koszty utrzymania zjednoczeń pokrywane będą z wpłat nałożonych na zgrupowane (podległe) przedsiębiorstwa, obciążających ich koszty własne, oraz z dochodów z własnej działalności gospodarczej zjednoczeń według zasad ustalonych przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  9.
Zjednoczenia rozliczają się z działalności przedsiębiorstw zgrupowanych (podległych) z budżetami jednostkowymi wojewódzkich rad narodowych.
§  10.
Państwowe gospodarstwa rolne położone na terenie miast wyłączonych z województw zgrupowane będą we właściwych zjednoczeniach wojewódzkich, rozliczających się z ich działalności gospodarczej z budżetami jednostkowymi wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Pracownicy zatrudnieni w wojewódzkich zarządach państwowych gospodarstw rolnych przechodzą do pracy w zjednoczeniach.
§  12.
Do czasu ustalenia ogólnych zasad wynagradzania pracowników zjednoczeń i wchodzących w ich skład rejonowych inspektoratów państwowych gospodarstw rolnych stosuje się zasady wynagradzania ustalone w uchwale nr 319 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1958 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych jednostek nadrzędnych PGR.
§  13.
Zadania i limity inwestycyjne przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach (podległych zjednoczeniom) realizowane będą według dotychczasowych zasad. Po zatwierdzeniu planu inwestycyjnego na rok 1960 limity inwestycyjne należy przenieść do planów wojewódzkich rad narodowych.
§  14.
1.
Prezes Rady Ministrów - na wniosek Ministra Rolnictwa uzgodniony z właściwym prezydium wojewódzkiej rady narodowej - może wyrazić zgodę na czasowe, nie przekraczające terminu 30 czerwca 1960 r., podporządkowanie niektórych zjednoczeń bezpośrednio prezydium wojewódzkiej rady narodowej, z wyłączeniem nadzoru wydziałów rolnictwa i leśnictwa. Wyłączenie to jednak nastąpić może jedynie w województwach, w których areał użytkowany przez państwowe gospodarstwa rolne stanowi poważną część ogólnej powierzchni gruntów ornych województwa; nie eliminuje ono funkcji wydziałów rolnictwa i leśnictwa w zakresie wykonywania ogólnej koordynacji planów oraz kontroli działalności państwowej gospodarki rolnej.
2.
W okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. koszty utrzymania zjednoczeń i koszty utrzymania placówek socjalnych w przedsiębiorstwach zgrupowanych (podległych) w zjednoczeniach pokrywane będą z budżetu centralnego. Po upływie tego okresu koszty utrzymania pokrywane będą według zasad przewidzianych w § 8, z tym że do dnia 30 czerwca 1961 r. koszty, ustalone i zarachowywane w sposób określony w tym paragrafie, pokrywane będą z dotacji budżetów wojewódzkich rad narodowych, z działu I "Gospodarka narodowa".
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa i Ministrowi Finansów oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.75.398

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zniesienie wojewódzkich zarządów państwowych gospodarstw rolnych, przekazanie wojewódzkim radom narodowym przedsiębiorstw podległych tym zarządom i utworzenie wojewódzkich zjednoczeń państwowych gospodarstw rolnych.
Data aktu: 29/07/1959
Data ogłoszenia: 05/09/1959
Data wejścia w życie: 05/09/1959, 01/07/1959