Wytyczne dla wyznaczania terenów budownictwa jednorodzinnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 12 listopada 1958 r.
w sprawie wytycznych dla wyznaczania terenów budownictwa jednorodzinnego.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o terenach dla budownictwa domów jednorodzinnych w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 31, poz. 138) ustala się następujące wytyczne dla wyznaczania terenów budownictwa jednorodzinnego:
§  1.
1. 1
Projekt wyznaczenia terenów dla budownictwa jednorodzinnego na obszarze miasta lub osiedla w okresie bieżącego i następnego planu pięcioletniego opracowuje właściwy dla spraw architektury i nadzoru budowlanego (architektury i budownictwa) organ prezydium rady narodowej w oparciu o przewidywane rozmiary budownictwa domów jednorodzinnych.
2.
Projekt określony w ust. 1 powinien zawierać wytyczne urbanistyczno-architektoniczne.
3.
Projekt wyznaczenia terenów dla budownictwa jednorodzinnego powinien być przed przedstawieniem prezydium rady narodowej zaopiniowany przez organ tego prezydium właściwy dla spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz właściwego powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) inspektora sanitarnego.
§  2. 2
(skreślony).
§  3.
1 Projekt wyznaczenia terenów dla budownictwa domów jednorodzinnych powinien być opracowany w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu - w oparciu o wytyczne do tego planu.
2.
W razie gdy tereny dla budownictwa niskiego, określone w planie zagospodarowania przestrzennego, nie wystarczają na pokrycie zapotrzebowania, projekt rozmieszczenia budownictwa jednorodzinnego powinien przewidywać odpowiednie ich uzupełnienie. Jeżeli zajdzie przy tym potrzeba zmiany uprzednio ustalonego przeznaczenia terenu - zmiana taka powinna być uzgodniona z zainteresowanymi jednostkami. Uchwała o wyznaczeniu terenów dla budownictwa domów jednorodzinnych stanowi podstawę do przeprowadzenia odpowiedniej korekty planu zagospodarowania przestrzennego.
§  3. 3
1.
Przy wyznaczaniu terenów dla budownictwa jednorodzinnego należy stosować oszczędną gospodarkę terenami, zwłaszcza terenami uzbrojonymi.
2.
Przy sporządzaniu projektu wyznaczenia terenów budownictwa jednorodzinnego należy stosować zasady projektowania urbanistycznego, a w szczególności zasady następujące:
1)
tereny dla budownictwa domów jednorodzinnych należy zasadniczo wyznaczać w obrębie obszarów przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę niską; w razie gdy plan przewiduje zbyt mały obszar dla strefy zabudowy niskiej, wyznaczenie terenów budownictwa jednorodzinnego musi opierać się na szczegółowej analizie przesłanek lokalizacyjnych,
2)
w doborze terenów dla budownictwa domów jednorodzinnych należy się kierować wartością budowlaną gruntów; można i należy wykorzystywać w tym celu grunty mniej przydatne pod względem fizjograficznym, o ile nie wymagają one kosztownych zabiegów melioracyjnych, a pod względem zdrowotnym nie nasuwają zasadniczych zastrzeżeń,
3)
tereny budownictwa jednorodzinnego powinny być tak rozmieszczone na obszarze miasta, aby uwzględniały potrzeby dzielnic.
§  4. 4
Obszar wyznaczonych terenów dla budownictwa jednorodzinnego powinien zapewniać z nadmiarem zaspokojenie potrzeb, a to w celu wzmożenia podaży działek oraz zwiększenia możliwości prowadzenia racjonalnej polityki terenowej; przy obliczaniu obszaru terenów należy przyjmować wielkość działek w granicach normatywu oraz przewidywać ekonomiczne typy zabudowy.
§  5. 5
Wytyczne zawarte w niniejszym zarządzeniu mają odpowiednie zastosowanie również do miejscowości, na które właściwe prezydia wojewódzkich rad narodowych rozciągną obowiązek wyznaczania terenów dla budownictwa jednorodzinnego.
§  6. 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyk i Architektury z dnia 16 maja 1963 r. (M.P.63.52.265) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1963 r.
2 § 2 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyk i Architektury z dnia 16 maja 1963 r. (M.P.63.52.265) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1963 r.
3 § 3 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 i 3 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyk i Architektury z dnia 16 maja 1963 r. (M.P.63.52.265) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1963 r.
4 § 4 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 i 4 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyk i Architektury z dnia 16 maja 1963 r. (M.P.63.52.265) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1963 r.
5 § 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyk i Architektury z dnia 16 maja 1963 r. (M.P.63.52.265) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1963 r.
6 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyk i Architektury z dnia 16 maja 1963 r. (M.P.63.52.265) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1963 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024