Organizacja terenowa służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych.

UCHWAŁA NR 360
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 września 1958 r.
w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych.

W celu ujednolicenia organizacji służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych Rada Ministrów na podstawie art. 67 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) oraz w związku z § 13 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 103) uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych utworzą wojewódzkie zakłady weterynarii, a prezydia powiatowych rad narodowych powiatowe zakłady weterynarii.
2.
Za zgodą Ministra Rolnictwa, działającego w porozumieniu z Ministrem Finansów, prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa lub prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat może utworzyć miejski zakład weterynarii.
3.
Nadzór nad wojewódzkimi, powiatowymi i miejskimi zakładami weterynarii sprawują wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów właściwych rad narodowych.
§  2.
1.
Obszar działania wojewódzkiego zakładu weterynarii obejmuje teren województwa, obszar działania powiatowego zakładu weterynarii - teren powiatu, a obszar działania miejskiego zakładu weterynarii - teren miasta.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, stosownie do potrzeb lokalnych, może rozszerzyć terytorialny zakres działania:
1)
powiatowego lub miejskiego zakładu weterynarii na sąsiednie miasta - za zgodą prezydiów obu zainteresowanych rad narodowych,
2)
wojewódzkiego zakładu weterynarii na miasto wyłączone z województwa - za zgodą prezydium rady narodowej tego miasta.
§  3.
1.
W skład wojewódzkiego zakładu weterynarii wchodzi weterynaryjna kolumna dezynfekcyjna, komórka głównego granicznego (portowego) lekarza weterynarii oraz ośrodki specjalistyczne obejmujące swym zakresem działania teren całego województwa.
2.
W skład powiatowego i miejskiego zakładu weterynarii wchodzą lecznice i przychodnie dla zwierząt, punkty weterynaryjne oraz rzeźniane i terenowe obwody urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
3.
Prezydia właściwych rad narodowych (§ 1) mogą za zgodą Ministra Rolnictwa oraz Ministra Finansów włączyć w skład wojewódzkich, powiatowych i miejskich zakładów weterynarii także inne weterynaryjne jednostki organizacyjne, nie wymienione w ust. 1 lub 2.
§  4.
1.
Do zakresu działania wojewódzkiego zakładu weterynarii należy:
1)
przeprowadzanie sposobem mechanicznym dezynfekcji pomieszczeń dla zwierząt przez samochodowe kolumny dezynfekcyjne,
2)
weterynaryjna kontrola graniczna zwierząt i surowców pochodzenia zwierzęcego przez granicznych (portowych) lekarzy weterynarii,
3)
wykonywanie specjalistycznych zabiegów weterynaryjnych i organizowanie w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami zwalczania chorób drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i ryb, z wyjątkiem chorób zaraźliwych zwalczanych z urzędu,
4)
opracowywanie zbiorczych zestawień z zakresu działalności wojewódzkiego i powiatowych zakładów weterynarii.
2.
Do zakresu działania powiatowego (miejskiego) zakładu weterynarii należy:
1)
przeprowadzanie akcji profilaktycznych, zwalczanie chorób hodowlanych i pasożytniczych oraz leczenie zwierząt zgodnie z przepisami o państwowych zakładach leczniczych dla zwierząt,
2)
badanie zwierząt rzeźnych i mięsa zgodnie z przepisami o urzędowym badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa,
3)
zaopatrzenie służby weterynaryjnej powiatu (miasta) w środki farmaceutyczne, sprzęt i urządzenia.
§  5.
Szczegółową organizację zakładów weterynarii ustalają prezydia właściwych rad narodowych na podstawie wytycznych Ministra Rolnictwa.
§  6.
Kierownikiem zakładu weterynarii jest każdorazowy kierownik komórki weterynaryjnej wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium właściwej rady narodowej.
§  7.
Do czasu uregulowania systemu płac w zakładach weterynarii w stosunku do pracowników przeniesionych do tych zakładów z zarządów rolnictwa obowiązują stawki uposażenia określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 148).
§  8.
1.
Wojewódzkie, powiatowe i miejskie zakłady weterynarii przejmują z dotychczasowych zarządów weterynarii zarządów rolnictwa sprawy należące w myśl niniejszej uchwały do zakresu działania tych zakładów.
2.
Pracownicy zatrudnieni dotychczas w zarządach weterynarii zarządów rolnictwa w komórkach, które przechodzą do wojewódzkich i powiatowych (miejskich) zakładów weterynarii, przechodzą do pracy w tych zakładach.
§  9.
Traci moc uchwała nr 589 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1952 r. w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej (Monitor Polski Nr A-65, poz. 998).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024