Zasady przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.

ZARZĄDZENIE
NACZELNEGO DYREKTOR ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 13 sierpnia 1958 r.
w sprawie zasad przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.

Na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1957 r. w sprawie państwowego zasobu archiwalnego (Dz. U. Nr 12, poz. 66) ustala się następujące zasady przekazywania materiałów archiwalnych ze składnic akt do archiwów państwowych.
§  1.
Archiwa państwowe (centralne, wojewódzkie wraz z oddziałami terenowymi i powiatowe) przejmują akta kategorii A (o wartości trwałej) po upływie okresu przechowywania ich w składnicach akt ustalonego w § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1957 r. w sprawie państwowego zasobu archiwalnego (Dz. U. Nr 12, poz. 66).
§  2.
Archiwa państwowe przejmują akta kategorii A przed upływem okresu przechowywania ich w składnicach akt, jeśli urząd, instytucja, organizacja lub przedsiębiorstwo ulegają likwidacji i brak jest jednostki, która przejmuje działalność jednostki likwidowanej. W takim przypadku przejmowane są również akta kategorii B.
§  3.
Akta zakwalifikowane do przekazania do archiwum przekazuje się protokolarnie na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego (wzór CWD arch 36) sporządzonego przez jednostkę przekazującą w 3 egzemplarzach. Spis ten podpisuje kierownik jednostki przekazującej lub osoba przez niego upoważniona. Dwa egzemplarze spisu przeznaczone są dla archiwum, jeden zatrzymuje jednostka przekazująca.
§  4.
1.
Niezależnie od spisu akt jednostka przekazująca załącza informację w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej jednostki dokonanych w okresie od chwili poprzedniego przekazania akt oraz wykaz akt obowiązujący w chwili przekazywania.
2.
W przypadku przekazywania akt przez jednostkę likwidowaną do spisu akt należy dołączyć krótki opis historii jednostki likwidowanej; jeżeli część akt przejmuje inna jednostka organizacyjna - należy również dołączyć spis akt przekazanych tej jednostce. Pieczęcie i stemple jednostki likwidowanej należy przekazać do właściwych instytucji bądź zniszczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami, do archiwum zaś przekazać odciski tych pieczęci i stempli, sporządzone w formie odrębnego załącznika do spisu zdawczo-odbiorczego.
§  5.
Spisy akt przekazywanych do archiwum należy przesłać do właściwego archiwum co najmniej na dwa tygodnie przed zamierzonym terminem przekazania akt, w celu zaopiniowania przez archiwum. Jeżeli archiwum nie zgłosi w ciągu dwóch tygodni żadnych zastrzeżeń co do nadesłanego wykazu - jednostka przekazująca przekaże akta zgodnie z przesłanym spisem; szczegółowych wskazówek co do technicznego sposobu przesyłki i transportu akt udzieli archiwum. Uwagi do nadesłanego spisu zgłoszone przez archiwum należy uwzględnić i dokonać odpowiednich zmian lub uzupełnień. Od decyzji archiwum w tej sprawie jednostce przekazującej służy prawo odwołania do nadrzędnej władzy archiwalnej w ciągu 2 tygodni.
§  6.
1.
Akta przekazywane do archiwum powinny być uporządkowane. Przez uporządkowanie rozumie się:
1)
ułożenie akt wewnątrz teczek w układzie przewidzianym w obowiązującej daną jednostkę organizacyjną instrukcji kancelaryjnej, a następnie ponumerowanie kart w każdej teczce i zszycie akt;
2)
opisanie teczek przez umieszczenie na okładce:
a)
nazwy jednostki przekazującej i komórki organizacyjnej, w której dane akta powstały,
b)
znaku i tytułu akt według ustalonego dla danej jednostki lub komórki organizacyjnej wykazu akt,
c)
liczby kart,
d)
dat krańcowych, tj. dat najwcześniejszego i najpóźniejszego z pism znajdujących się w danej teczce;
3)
ułożenie teczek, ksiąg, pomocy ewidencyjnych itp. w kolejności według pozycji wykazu akt lub też zgodnie ze strukturą organizacyjną jednostki istniejącą w czasie, w którym dane akta powstały.
§  7.
W odniesieniu do akt kategorii B przekazywanych w przypadku przewidzianym w § 2 nie obowiązuje zszycie akt, numerowanie kart i oznaczanie na okładce teczki liczby kart; natomiast na okładce należy umieścić oznaczenie kategorii tych akt (kat. B) oraz termin ich przechowywania.
§  8.
Zasady przekazywania map i planów oraz materiałów archiwalnych powstałych i utrwalonych sposobem foto- i fonotechnicznym będą uregulowane odrębnym zarządzeniem.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024